Samotni rodzice – jak mogą zmniejszyć poziom stresu?

Samotni rodzice – jak mogą zmniejszyć poziom stresu?
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wychowywanie dziecka w pojedynkę bywa ciężkie. Jednak samotni rodzice mogą uniknąć wysokiego poziomu stresu prowadząc zdrowy tryb życia i stosując luźne harmonogramy życia codziennego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak to zrobić.

Każdego dnia stawiamy czoła sytuacjom, które testują nasze granice wytrzymałości i wywołują niepokój. Jednak samotni rodzice są o wiele bardziej narażeni na działanie stresu od innych osób. Dzieje się tak ze względu na dotykające ich trudności finansowe, nieregularne harmonogramy dnia i brak systemu wsparcia.

“Kiedy rodzic podejmuje się wychowywania dziecka w pojedynkę, bez względu na to, czy jest kobietą czy mężczyzną, może doświadczyć uczucia samotności i braku kompetencji. Właśnie dlatego tak znaczącą rolę odgrywa posiadanie właściwego systemu wsparcia, na przykład pod postacią przyjaciół czy rodziny.”

– Silvia Lema – 

W takim razie w jaki sposób samotni rodzice mogą zmniejszyć poziom odczuwanego stresu? W poniższym artykule przedstawimy kilka rozwiązań tego problemu, który tak mocno odbija się zarówno na naszym zdrowiu psychicznym, jak i na samopoczuciu innych członków rodziny.

Pamiętaj, że zmiany dotyczące stylu życia odgrywają kluczową rolę w radzeniu sobie z sytuacjami, które sprawiają, że Twój poziom stresu sięga zenitu.

Samotni rodzice: jak zmniejszyć poziom stresu jaki odczuwają?

Pilnuj swoich wydatków

Praktycznie każdy samotny rodzic najbardziej przejmuje się finansami. Dostarczenie dziecku wszystkiego, czego potrzebuje, mając tylko jedną pensję to prawdziwe wyzwanie. Jednak jeśli będziesz właściwie gospodarować pieniędzmi i będziesz pilnować budżetu domowego, dasz radę zapanować nad wydatkami .

Otwórz własny biznes, oferuj usługi miejscowej społeczności lub pracuj z domu, aby mieć dodatkowe przychody z różnych źródeł. Pilnuj drobnych wydatków, które pojawiają się w ciągu całego miesiąca, aby upewnić się, że właściwie gospodarujesz pieniędzmi.

Zadbaj o zrównoważony harmonogram dnia

Jeśli czujesz, że w Twoim codziennym życiu brakuje porządku, to nadszedł czas, aby ustalić harmonogram dnia dla całej rodziny. Przypisz obowiązki, ustal czasy posiłków oraz pory zabawy i relaksu

Zestresowany tata opiekujący się krzyczącymi dziećmi
Dzięki temu nie będziesz czuła się aż tak przytłoczona obowiązkami, a Twoje dziecko będzie wiedziało, kiedy jest na co czas.

Nie próbuj być super rodzicem

Jedna z najczęstszych przyczyn stresu u samotnych rodziców wiąże się z próbami zrobienia wszystkiego samodzielnie. Robiąc to nie tylko zwiększasz poczucie frustracji, ale również narażasz swoje zdrowie na szwank.

Dlatego powinnaś pamiętać, że nie ma idealnych rodziców. Wszyscy popełniamy błędy i nie powinniśmy się za nie obwiniać. Oceniaj realistycznie rzeczywistość i naucz się radzić sobie z własnymi niedociągnięciami i niedoskonałościami.

Samotni rodzice muszą doceniać znaczenie małych rzeczy

Dzisiejsze społeczeństwo uczy dzieci, by pragnęły coraz więcej materialnych rzeczy, bo tylko to pozwoli im osiągnąć szczęście. Właśnie dlatego powinnaś nauczyć swojego malucha prawdziwego znaczenia codziennych sytuacji i podarunków.

Dawaj dziecku to, czego naprawdę potrzebuje i nie staraj się zapełnić przestrzeni materialnymi obiektami. To sprawi, że Twoja pociecha będzie bardziej szczęśliwa. Poza tym nie będziesz musiała stresować się koniecznością kupowania coraz droższych ubrań, najnowszych telefonów czy najmodniejszych zabawek.

Co jeszcze mogą zrobić samotni rodzice?

Stwórz grupę wsparcia

Samotni rodzice, którzy chcą zmniejszyć poziom odczuwanego stresu, powinni mieć świadomość, że mogą liczyć na pomoc innych. Mogą Ci pomóc Twoi przyjaciele, rodzina i sąsiedzi. Poza tym rady, które od nich dostaniesz, sprawią, że będziesz czuła się częścią społeczności.

Dasz również dobry przykład swojemu dziecku i pokażesz mu, w jaki sposób powinno się budować zdrowe związki oparte na współpracy. Bez względu na to, jak bardzo jesteś zajęta, powinnaś znaleźć czas, by pogłębiać przyjaźnie i więzi rodzinne.

Znajdź trochę czasu dla siebie

To chyba najtrudniejszy krok, ale i najważniejszy ze wszystkich. Czasem musisz postawić siebie na pierwszym miejscu. Tylko Ty jesteś odpowiedzialna za swoje zdrowie i nie powinnaś odczuwać poczucia winy wywołanego tym, że o siebie dbasz.

Zrelaksuj się, posłuchaj ulubionych piosenek, poćwicz, przygotuj pyszne jedzenie lub poczytaj książkę, która Ci się podoba.

Mama i dzieci bijące się poduszkami - samotni rodzice i ich problemy

Znalezienie równowagi między byciem rodzicem i odrębną osobą polega na akceptacji obu ról i pozwolenia sobie by lubić każdą z nich. Jeśli będziesz zdrowa i zrelaksowana, przejdzie to na Twoje dziecko i pomoże mu nauczyć się, jak o siebie dbać.

Co zazwyczaj robisz, gdy napada Cię stres? Czy kiedykolwiek Twoje zamartwianie się doprowadziło do wystąpienia schorzeń fizycznych? Teraz już znasz proste sposoby, które mogą poprawić jakość Twojego życia.

Nie pozwól, aby stres zabrał Ci radość z bycia rodzicem. Chociaż samotni rodzice muszą stawiać czoła wielu trudnościom, to można je pokonać stawiając na cierpliwość, wsparcie i podejmowanie mądrych decyzji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.