Zaćmienie Księżyca - czy może mieć jakiś wpływ na ciążę?

Zaćmienie Księżyca - czy może mieć jakiś wpływ na ciążę?
Marcela Alejandra Caffulli

Przejrzane i zatwierdzone przez: pediatra Marcela Alejandra Caffulli.

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Zaćmienie Księżyca to zjawisko, które od wieków rozpala wyobraźnię i ciekawość ludzi. Wiele cywilizacji oparło swoją mitologię na szeregu wierzeń dotyczących zaćmienia. Oczywiście nie zabrakło przekonań, że zaćmienie Księżyca ma istotny wpływ na ciążę.

Natura jest spowita tajemnicą i pięknem. Gwiazdy, fazy księżycowe, zaćmienie Księżyca, Słońca i wiele innych zjawisk wiążą się z różnymi aspektami ludzkiego życia. Wywierają wpływ na ludzi na wiele sposobów. Nawet jeśli nauka nie potwierdza w pełni przekonania, że zaćmienie Księżyca ma wpływ na ciążę, przeprowadzono na ten temat wiele inspirujących badań naukowych.

Zgodnie z powszechnym przekonaniem, uważa się, że Księżyc wywiera wielki wpływ na takie elementy, jak plony, wzrost roślin, pływy (i tym samym zachowania ryb), zachowanie zwierząt, a także płodność. Księżyc jest również powiązany z takimi elementami jak równowaga, zdrowie i szczęście. Na przykład od czasów dawnych istnieje ustalony związek między cyklem miesiączkowym a fazami księżycowymi.

W ten sam sposób wszystko, co obraca się wokół płodności i ciała kobiecego, wiąże się ze zjawiskami naturalnymi. Jeśli chodzi o przekonanie, że zaćmienie Księżyca ma wpływ na ciążę, sprowadza się ono do tego, że ostrzega kobiety ciężarne, aby nie spoglądały bezpośrednio na zaćmienie.

Uważa się, że kobiety w ciąży nie powinny patrzeć na zaćmienie, aby uniknąć narodzin dziecka z wadami wrodzonymi, znamionami lub przebarwieniami na skórze.

Chociaż nie wiemy dokładnie, skąd wzięła się to przekonanie, istnieje ono w wielu kulturach na całym świecie. W dzisiejszych czasach wiele kobiet decyduje się nie patrzeć na zaćmienie „na wszelki wypadek”, nawet jeśli nie dają wiary, że zaćmienie ma wpływ na ciążę.

Zaćmienie Księżyca – jak wpływa na ciążę

Jeśli prawdą jest, że zaćmienie Księżyca wpływa na ciążę, za możliwe skutki uważa się:

 1. Deformacje płodu. Ogólnie związane z rozszczepem podniebienia
 2. Znamiona. Przebarwienia skórne, pieprzyki, a nawet blizny na skórze.
 3. Brak narządu lub kończyny. Brakować może na przykład palca.
Ciężarna kobieta - czy zaćmienie ma wpływ na zaćmienie

Podczas gdy zaćmienie nie wpływa na kobiety w ciąży, jak wcześniej sądzono, stres i lęk mogą powodować problemy psychologiczne. Te z kolei w najgorszym przypadku mogą prowadzić do konsekwencji na poziomie psychosomatycznym.

Musimy pamiętać, że na ogół kobiety w ciąży są o wiele bardziej ostrożne. W przypadku zagrożenia psychicznego mogą być bardziej wrażliwe. Uważa się, że zaćmienie Księżyca jest znacznie bardziej szkodliwe niż zaćmienie Słońca. Ma to związek z przekonaniem, że kobiecą anatomią rządzi właśnie Księżyc.

Zaćmienia i ludzki umysł

Istnieje obawa przed potencjalnymi zagrożeniami dla ciężarnych spowodowanymi przez przekonanie, że zaćmienie ma wpływ na ciążę. Ciężarne kobiety są narażone na doświadczanie stresujących epizodów o różnych fizycznych konsekwencjach. Jednak żadna z nich nie obejmuje deformacji, zmian skórnych lub utraty kończyn.

Nie musisz się martwić. Naturalne zjawisko, jakim jest zaćmienie Księżyca, nie wpłynie na Ciebie ani na Twoją ciążę. Chyba, że będziesz się tym nadmiernie zamartwiać. Pamiętaj, że jakikolwiek człowiek może zostać dotknięty emocjonalnie przez fazę księżycową. Kobiety w ciąży doświadczają tego silniej z uwagi na zmiany hormonalne, które zwiększają ich podatność na widoczne zmiany psychologiczne.

Naukowcy doszli do wniosku, że ludzki rytm życia może zostać zaburzony przez zaćmienia lub zmiany pór roku. Istnieje kilka zmian, które mogą wystąpić podczas zaćmienia Księżyca u osób z następującymi zaburzeniami:

 1. Padaczka
 2. Schizofrenia
 3. Ogólnie pojęte problemy psychiczne

Z drugiej strony nauka nie była w stanie udowodnić, że zaćmienie ma wpływ na ciążę, wskaźnik urodzeń, a nawet na działalność przestępczą.

Mitologiczne podstawy wiary w zaćmienia

Według mitologii Azteków u podstawy wiary, że zaćmienie ma wpływ na ciążę, leży przekonanie, że Księżyc może zaburzać płodność człowieka. Stąd przekonanie, że Księżyc może wpływać na wszystko, od poczęcia do rozwoju zarodka. Zgodnie z tymi wierzeniami, zniknięcie Księżyca w trakcie ciąży wywołałoby bezpośredni wpływ na płód.

Rzeźba naskalna - kobieta trzymająca ksieżyc

Według Azteków zaćmienie Księżyca spowodowało deformacje u niedawno urodzonych dzieci. Wszystkie wady wrodzone, takie jak ślepota, głuchota lub niemota, przypisywane były pewnym zjawiskom astrologicznym. Z drugiej strony uważano, że problemów tych można uniknąć.

Niektóre z możliwych sposobów, dzięki którym kobiety w ciąży mogły uniknąć destrukcyjnego wpływu zaćmienia obejmowały następujące środki zapobiegawcze:

 • Noszenie czerwonej chusteczki.
 • Noszenie czerwonej wstążki przewiązanej wokół talii.
 • Przywiązanie metalowego przedmiotu do ubrania. Szczególnie zalecane były nożyczki.
 • Unikanie korzystania z łazienki na zewnątrz.
 • Hałasowanie. Rodzina może pomóc w hałasowaniu, aby uciec od wszystkiego, co złe. W tym celu można krzyczeć, uderzać w garnki lub inne metalowe przedmioty, odpalać sztuczne ognie itp.

Tak czy inaczej, zalecenia dla kobiet w ciąży podczas zaćmień przetrwały wieki. Chociaż nie mają poparcia naukowego, przynajmniej oferują spokój ducha.

Wiele matek traktuje wszystkie te sugestie poważnie, ponieważ uważają, że mają więcej do zyskania, słuchając ostrzeżeń niż mogłyby stracić, ignorując ogólne przekonania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.