Poduszka ciążowa: poznaj ich rodzaje i największe zalety

Jeśli spodziewasz się dziecka, przeczytaj ten artykuł o różnych rodzajach i zaletach poduszek ciążowych. W ten sposób dowiesz się, jaka opcja jest dla Ciebie najlepsza.
Poduszka ciążowa: poznaj ich rodzaje i największe zalety
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2021

Poduszka ciążowa? Tak, takie coś naprawdę istnieje. W rzeczywistości stanie się ona Twoim najlepszym partnerem, dopóki nie urodzi się Twoje dziecko. Co więcej, będziesz używać tych poduszek nieco dłużej, ponieważ przydają się one również podczas karmienia piersią.

Kiedy Twój brzuch zaczyna rosnąć, przychodzi czas, kiedy nie możesz znaleźć dla siebie wygodnej pozycji. Nadwaga, ból mięśni i ruchy dziecka mogą naprawdę utrudniać zasypianie.

To jest moment, w którym powinieneś zacząć korzystać z tych przydatnych i prostych akcesoriów. Jeśli masz problemy z zasypianiem lub odczuwasz jakikolwiek ból, poduszka ciążowa stanowi idealne rozwiązanie dla Twoich problemów. W rzeczywistości są specjalnie zaprojektowane, abyś czuła się komfortowo.

„Macierzyństwo ma bardzo humanizujący efekt. Wszystko zostaje zredukowane do podstaw”

Meryl Streep

Co poduszka ciążowa może dla Ciebie zrobić?

Kobieta w ciąży

Może się to wydawać zaskakujące, ale poduszka ciążowa może być bardziej pomocna niż myślisz. Właściwie to zapewni wsparcie dla brzucha, pleców i nóg podczas etapów ciąży. Co więcej, będziesz mogła jej używać później, gdy nadejdzie czas karmienia dziecka piersią.

Właściwie te poduszki są bardzo przydatne do karmienia dziecka piersią, a także do podawania mu butelki. Dzieje się tak, ponieważ będziesz mogła położyć dziecko na poduszce i znaleźć dla siebie wygodną pozycję, aby nie obciążać za bardzo pleców.

Ponadto, gdy dzieci zaczną rosnąć, nadal możesz z nich korzystać, ponieważ kiedy nadejdzie czas, pomogą Twojemu dziecku pozostać w pozycji siedzącej. Dzięki temu zobaczysz, jak pożyteczną inwestycję poczyniłaś, kupując ją.

Zalety poduszek ciążowych

Podczas trzeciego trymestru poduszka ciążowa pomoże Ci poczuć się bardziej komfortowo. W rzeczywistości wiele kobiet używa jej podczas porodu, kiedy pojawiają się pierwsze skurcze. Dlatego dziś porozmawiamy sobie o niektórych zaletach, jakie oferuje Ci  poduszka ciążowa:

  • Idealnie dopasowuje się do kształtu Twojego ciała.
  • Zapewnia idealne dopasowanie do pleców, brzucha, bioder i nóg.
  • Poduszka ciążowa jest idealna do łagodzenia wszelkiego rodzaju dolegliwości związanych z ciążą, takich jak ból miednicy, skurcze nóg itp.
  • Pomaga zapobiegać zgadze i bólom pleców.
  • Zapobiega nadmiernemu poruszaniu się podczas snu, co sprzyja dobremu odpoczynkowi.
  • Możesz łatwo wyprać ją w pralce.
  • Po urodzeniu dziecka możesz jej używać do karmienia piersią.

Poduszka ciążowa: różne typy

Jak wspomnieliśmy wcześniej, poduszka ciążowa jest idealne do zapewnienia sobie prawidłowego snu, odpoczynku podczas czytania książki i karmienia dziecka. Poza tym jest bardzo przydatna w redukowaniu skurczów nóg.

Ich konstrukcja pozwala dostosować się do różnych pozycji zalecanych przez lekarzy, na przykład na boku lub z uniesionymi nogami, co pomaga złagodzić ból mięśni.

W różnych sklepach znajdziesz wiele opcji o różnych kształtach, materiałach, rozmiarach i cenach. Poniżej omówimy sobie niektóre z najczęstszych typów, z jakimi możesz się spotkać.

Poduszka w kształcie klina

Poduszki te mają kształt trójkąta lub litery C i są zazwyczaj wykonane z pianki. Poza tym dostosowują się do Twojego brzucha podczas jego wzrostu i pomagają złagodzić ból w określonych obszarach. Jedną z ich głównych zalet jest to, że są małe, łatwe do przechowywania i nadal można z nich korzystać po urodzeniu dziecka.

Poduszka w kształcie litery U

Ten rodzaj poduszki ciążowej jest większy niż inne. To dlatego, że ma wspierać całe twoje ciało, od stóp do głów. Ponadto pomagają spać na boku, co jest dobre dla przepływu krwi i dotlenienia organizmu. Ograniczają również ruchy, a niektóre z nich mogą dopasowywać się do kształtu ciała.

Kobieta z ciążową poduszką.

Poduszka ciążowa w kształcie litery C

Te poduszki są również znane jako poduszki na całe ciało i są ulubionymi poduszkami kobiet w ciąży. Dzieje się tak, ponieważ pozwalają kobietom spać na boku, podczas gdy opierają one na nich głowę, plecy i brzuch. Jednak te poduszki są dość duże, co może być trochę niewygodne dla Ciebie i Twojego partnera.

Długa poduszka ciążowa

Te poduszki są dość podobne do poduszek w kształcie litery C, ale są bardziej rozciągnięte w pionie. Można na nich oprzeć całe ciało, a ponieważ są długie, można je dostosować do każdej sytuacji. W rzeczywistości ich elastyczność sprawia, że są bardzo wygodnym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży.

Z drugiej strony pamiętaj, że możesz użyć dowolnej poduszki lub wałka, który znajdziesz w domu, aby dobrze odpocząć. Potrzebujesz tylko czegoś do podparcia brzucha, okolicy lędźwiowej i nóg. Pomoże Ci to poczuć się bardziej zrelaksowaną.

Pomyśl o wszystkich tych opcjach i znajdź tę, która najbardziej Ci odpowiada. Mimo tego nie wahaj się użyć poduszki ciążowej. To będzie jedna z najlepszych rzeczy, które pomogą Ci się zrelaksować na etapie ciąży.

To może Cię zainteresować ...
Sen podczas ciąży: trymestr po trymestrze
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Sen podczas ciąży: trymestr po trymestrze

Jeśli jesteś w ciąży, prawdopodobnie zauważyłaś zmiany w swoich nawykach dotyczących snu. Tutaj dowiesz się, dlaczego i jak poprawić swój sen podcz...


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.