Zapalenie sromu i pochwy u dziewcząt: co musisz wiedzieć

Zapalenie sromu i pochwy u dziewcząt to podrażnienie zewnętrznych narządów płciowych. To powszechna, ale łagodna patologia. Powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć.
Zapalenie sromu i pochwy u dziewcząt: co musisz wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 28 lipca, 2021

Zapalenie sromu i pochwy to jak łatwo odgadnąć, stan zapalny zewnętrznych narządów płciowych u dziewcząt. Zwłaszcza między trzecim a szóstym rokiem życia jest to bardzo częsta i dokuczliwa przypadłość. Istnieją pewne środki, które możemy podjąć, aby zapobiec jej pojawieniu się.

Dlatego dzisiaj powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o tym problemie zdrowotnym, jakim jest zapalenie sromu i pochwy u dziewcząt.

Co to jest zapalenie sromu i pochwy u dziewcząt?

Zapalenie sromu i pochwy to stan zapalny zewnętrznych narządów płciowych u dziewcząt. Są to, jak sama nazwa wskazuje, srom i pochwa. Dlatego właśnie zapalenie sromu i pochwy jest połączonym stanem zapalnym tych dwóch organów.

To bardzo często spotykana choroba u dziewczynek. Zwykle są to łagodne przypadki, które zanikają bez żadnych długotrwałych skutków.

W większości przypadków przyczyna tego zapalenia jest niespecyficzna. Za pojawienie się tej choroby odpowiada kombinacja kilku czynników. Fakt, że jej częstość występowania jest wyższa między trzecim a szóstym rokiem życia, ma również wytłumaczenie anatomiczne i fizjologiczne.

Dziewczynka siedząca na toalecie.


Jaka jest przyczyna tego problemu?

Jak już wspomnieliśmy, w większości przypadków ustalenie jednej przyczyny nie jest możliwe. To połączenie kilku czynników, które w końcu wywołują ten stan zapalny. Niektóre z nich to:

Słaby rozwój narządów

W tym wieku wargi sromowe większe dziewcząt są nadal słabo rozwinięte. Ponadto na sromie nie ma włosów. Oba te czynniki stanowią ochronę przed podrażnieniami i bakteriami niekorzystnymi. Tak więc ich brak sprawia, że zewnętrzne genitalia są bardziej odsłonięte.

Niski poziom hormonów

Estrogeny, jeden z głównych żeńskich hormonów płciowych, występują w tym wieku na bardzo niskim poziomie. Jedną z funkcji estrogenu jest utrzymywanie kwaśnego pH sromu i pochwy, co chroni przed atakiem wielu mikroorganizmów. Przy tak niskim poziomie tego hormonu pH genitaliów jest bardziej zasadowe, co czyni je bardziej podatnymi na infekcje.

Nieodpowiednia higiena

Okres ten zbiega się z początkiem nauki poprawnej higieny u dziewcząt. Często małe dziewczynki nie wiedzą jeszcze, jak prawidłowo się podmyć po skorzystaniu z toalety.

Na przykład mogą wycierać się od tyłu do przodu, przenosząc w ten sposób zarazki z odbytu. Ta niewystarczająca lub nieprawidłowa higiena ułatwia drobnoustrojom ze stolca dotarcie do sromu i pochwy.

Odzież i inne czynniki drażniące

Czasami bielizna dla dziewczynki może nie być odpowiednia. Może to być spowodowane ciasnym dopasowaniem lub składem tkanin. Ponadto wielokrotnie używamy mydeł i innych substancji do higieny, takich jak chusteczki, które również mogą zmieniać pH i naturalną ochronę skóry.

Dlatego mamy do czynienia z sytuacją, w której genitalia są bardziej podatne na podrażnienia, a dodatkowo ani higiena, ani pewne praktyki nie wpływają na poprawę tego stanu rzeczy.

Jakie są objawy cechujące zapalenie sromu i pochwy?

Objawy mogą się różnić w zależności od danej dziewczynki i w każdym przypadku mogą mieć różną intensywność. Niektóre z najczęstszych objawów to:

Młoda dziewczynka siedzi na nocniku.
  • Okolice narządów płciowych mogą wydawać się podrażnione. Oznacza to, że mogą wydawać się czerwone i opuchnięte, a dziecko może odczuwać swędzenie, pieczenie lub dyskomfort.
  • Może pojawić się nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Zwykle w tym wieku, w normalnych warunkach, nie ma upławów. Ponadto wydzielina może być szarawa lub żółtawa i mieć silny zapach.
  • Czasami dziewczynka odczuwa również dyskomfort lub pojawia się niewielkie krwawienie podczas oddawania moczu.

Diagnoza i zapobieganie

Niejednokrotnie badanie fizykalne i objawy dziewczynki wystarczą, aby specjalista ustalił diagnozę. Jednak w innych przypadkach mogą być konieczne dodatkowe testy. Przykładem może być bakteryjna “hodowla’ wydzieliny z pochwy w celu ustalenia, czy przyczyną jest konkretny mikroorganizm.

Środki do leczenia i zapobiegania tej patologii są takie same. Zwykle przy ich zastosowaniu problem zniknie w ciągu kilku tygodni. Niektóre z nich to:

  • Stosowanie prawidłowej higieny okolic intymnych. Czyli przy użyciu odpowiednich mydeł i nauczeniu dziecka podmywania się od przodu do tyłu.
  • Unikanie noszenia obcisłych ubrań, takich jak legginsy lub ciasne dżinsy. Ponadto bielizna dla dziewczynki powinna być wykonana z bawełny.
  • Unikanie pozostawiania okolic intymnych wilgotnych po prysznicach lub kąpielach na plaży lub w basenach.

 

Jeśli chodzi o zapalenie sromu i pochwy, powinieneś wiedzieć, że…

Chociaż takie zapalenie jest często spotykane i uciążliwe, to jest jednak łagodnym stanem, który w końcu się zagoi. Może nawracać kilka razy w dzieciństwie. Z tego powodu ważne jest, aby zawsze stosować prawidłowe środki higieny.

Jak zawsze, gdy pojawi się jakikolwiek objaw, musimy udać się do specjalisty, który będzie odpowiedzialny za potwierdzenie diagnozy i ustalenie innego rodzaju leczenia w razie potrzeby.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.