Jak odzyskać figurę sprzed ciąży? Poznaj kilka wskazówek

Jak odzyskać figurę sprzed ciąży? To nie takie trudne, ale trzeba zmienić niektóre nawyki i zastąpić te niezdrowe zdrowymi.
Jak odzyskać figurę sprzed ciąży? Poznaj kilka wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 29 marca, 2021

Wielu kobietom trudno odzyskać figurę sprzed ciąży. W ciągu 9 miesięcy przybieramy na wadze i czasami nie możemy pozbyć się dodatkowych kilogramów po porodzie.

Nasze rady pomogą ci skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów, które złapałaś podczas ciąży i wrócić do dawnej formy. Zastosuj się do naszych wskazówek i ciesz się swoją wcześniejszą sylwetką.

Jak odzyskać figurę sprzed ciąży?

Oczywiście ćwiczenia fizyczne są konieczne, by przywrócić ciało do stanu sprzed ciąży, ale trzeba je uzupełnić zdrowym odżywianiem i odpowiednimi nawykami. Miej na uwadze, że regularne ćwiczenia znacznie poprawiają kondycję całego ciała, co potwierdzono badaniami.

Podziel się swoimi zdrowymi planami z członkami rodziny, by wszyscy dbali o optymalny tryb życia. Jeśli karmisz piersią, musisz zwrócić szczególną uwagę na odżywianie. Jedz dobrze, by zapewniać dziecku optymalną podaż składników odżywczych.

1. Wstań z fotela i podejmij aktywność fizyczną. Wiele mam świeżo po porodzie czuje się zmęczona, co jest normalne, ale nie jest to powód, by nie wstawać z łóżka. Staraj się wykonywać lekkie ćwiczenia na początku, by potem przejść do bardziej intensywnych około 6 tygodni po narodzinach dziecka lub kilka tygodni później, jeśli miałaś cesarskie cięcie.

2. Jeśli to możliwe, karm piersią. Podczas laktacji należy jeść około 500 kalorii więcej niż zwykle, ale w tym okresie spalasz dodatkowe 600 do 800 kalorii na dzień. Gdy odstawisz dziecko od piersi, musisz także odpowiednio zmodyfikować swoją dietę.

3. Wykonuj trening siłowy i wzmacniaj mięśnie. Podnoszenie ciężarów to jeden z najskuteczniejszych sposobów na przyspieszenie metabolizmu. Nie musisz w tym celu wychodzić z domu, możesz skorzystać z przedmiotów, które masz w zasięgu ręki.

Mama w trakcie treningu

Inne przydatne wskazówki

4. Kontroluj dzienną podaż kalorii i tłuszczu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na odzyskanie figury po ciąży jest odstawienie pustych kalorii zawartych w gazowanych napojach i przetworzonych produktach. Jak podaje badanie opublikowane w magazynie    Molecules, spożywanie tłuszczów trans prowadzi do zwiększenia ryzyka otyłości.

5. Rozsądnie planuj posiłki. Zaleca się spożywanie małych porcji kilka razy dziennie zamiast jednej dużej. Dzięki temu poziom glukozy we krwi pozostaje pod kontrolą i nie ma ryzyka przesadzenia z nadmiarem jedzenia.

6. Rób drzemki. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się kilogramów, które przybyły ci w ciąży, jest wysypianie się. Nieregularny sen może zmienić metabolizm i utrudnić proces odchudzania. Jeśli to możliwe, śpij razem z dzieckiem, by odzyskać energię.

7. Jedz zdrowe przekąski. Spożywanie dużych ilości cukru pomiędzy posiłkami sprawia, że poziom glukozy we krwi rośnie w niekontrolowany sposób, co zwiększa apetyt. By unikać takich sytuacji, miej zawsze pod ręką zdrowe przekąski takie jak owoc, jogurt czy chude mleko.

Inne zalecenie to spożywanie produktów bogatych w błonnik takich jak rodzynki czy pełnoziarniste ciasteczka, które poprawiają trawienie i dają uczucie sytości na dłużej.

8. Ćwicz razem z innymi matkami. Warto założyć grupę treningową. Odzyskaj życie społeczne i wykorzystuj czas na wysiłek i oczyszczenie umysłu. Trening to dobry sposób na relaks. Nie zapominaj, że dziecko możesz zabrać ze sobą.

Zmień nawyki, by odzyskać figurę sprzed ciąży

Po ciąży można w prosty sposób schudnąć, jeśli przestrzega się kilku zasad. Zmiana nawyków na zdrowsze to gwarancja sukcesu.

To może Cię zainteresować ...
Ćwiczenia hipopresywne-przywróć figurę po ciąży
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Ćwiczenia hipopresywne-przywróć figurę po ciąży

Ćwiczenia hipopresywne to metoda efektywnych ćwiczeń przywracających figurę sprzed ciąży. To także sposób, abyś generalnie czuła się lepiej. Z całą...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Swift DL, McGee JE, Earnest CP, Carlisle E, Nygard M, Johannsen NM. The Effects of Exercise and Physical Activity on Weight Loss and Maintenance. Prog Cardiovasc Dis. 2018 Jul-Aug;61(2):206-213
  • Zhao X, Shen C, Zhu H, Wang C, Liu X, Sun X, Han S, Wang P, Dong Z, Ma X, Hu K, Sun A, Ge J. Trans-Fatty Acids Aggravate Obesity, Insulin Resistance and Hepatic Steatosis in C57BL/6 Mice, Possibly by Suppressing the IRS1 Dependent Pathway. Molecules. 2016 May 30;21(6):705.

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.