Rośliny i napary zwiększające płodność - 8 propozycji

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą zwiększyć swoją płodność za pomocą niektórych roślin i naparów z nich. Dzisiejszy artykuł zaprezentuje Ci 9 roślin i naparów, które są najbardziej skuteczne pod tym względem.
Rośliny i napary zwiększające płodność - 8 propozycji

Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca, 2020

Oprócz wszystkich leczniczych korzyści płynących z roślin i naparów, wiele z nich pomaga w naturalny sposób zwiększyć płodność.

Niezależnie od tego, czy stosujesz czy też nie zdrową dietę, częste ćwiczenia fizyczne i zapewniasz sobie dobrej jakości sen, zioła i rośliny mogą zwiększyć nasze szanse na poczęcie. Niektóre składniki botaniczne mają wpływ na naszą równowagę hormonalną i zwiększają nasze możliwości zajścia w ciążę.

„Najlepsze lata na zajście w ciążę u kobiety przypadają na trzecią dekadę życia. Płodność stopniowo spada po przekroczeniu 30 lat, a zwłaszcza po 35. roku życia. Każdego miesiąca, w którym będzie próbować, zdrowa, płodna 30-letnia kobieta ma 20% szansy na zajście w ciążę.”
American Society for Reproductive Medicine

Niektóre z ziół, o których przeczytasz poniżej, są lepsze dla mężczyzn, a inne lepiej się sprawdzają w przypadku kobiet. Każde z nich koncentruje się na innej przyczynie wywołującej bezpłodność lub ją ograniczającej.

Dlatego po zidentyfikowaniu problemu możesz wybrać, która roślina będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Zwróć uwagę na właściwości tych składników zielarskich, które mogą uczynić cię bardziej płodną.

Rośliny i napary pozwalające podnieść płodność u kobiet

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą zwiększyć swoją płodność za pomocą niektórych roślin i naparów z nich. Poniżej zaprezentujemy Ci 9 roślin i naparów, które są najbardziej skuteczne pod tym względem u kobiet.

Informacja o ciąży
  1. Rubus idaeus, czyli malina właściwa. Potocznie znana też jako jako czerwona malina. Jest to roślina, która może pomóc wzmocnić mięśnie macicy. Pomaga również znacznie podnieść poziom progesteronu. Konsekwencją tych dwóch czynników jest zapobieganie poronieniom i innym powikłaniom związanym z ciążą.
  2. Trifolium pratense lub inaczej koniczyna łąkowa. Ta roślina cechuje się obfitą ilością fitoestrogenów, które mogą pomóc kobietom z zaburzeniami równowagi hormonalnej. Jest również dobrym pomysłem dla kobiet z niedrożnością jajowodów lub z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi. Obie te przyczyny uniemożliwiają im precyzyjną kontrolę płodności.
  3. Urtica dioica lub pokrzywa zwyczajna. Ta roślina jest niezwykle korzystna dla ludzkiego ciała, ponieważ wzmacnia ściany macicy i nerki. Naturalnie odtruwa organizm i pozwala na wydalenie szkodliwych substancji, które utrudniają poczęcie. Po prostu umieść liście tej rośliny we wrzącej wodzie i pozostaw na noc z odrobiną miodu, aby się zaparzyła.
  4. Angelica sinensis lub inaczej dzięgiel chiński (często mylony z żeń-szeniem). Jest to jedna z tych roślin lub naparów, która jest najczęściej stosowana w medycynie wschodniej. Pomaga kobietom regulować cykl menstruacyjny i owulację oraz wzmacnia osłabione mięśnie macicy. Kobiety powinny unikać wypijanie naparów z tego zioła, gdy tylko zacznie się u nich krwawienie miesiączkowe.

Rośliny i napary pozwalające podnieść płodność u mężczyzn

Omówiliśmy już rośliny poprawiające płodność u kobiet, teraz nadeszła pora na ich odpowiedniki u mężczyzn. Szczególną uwagę powinieneś zwrócić uwagę na następujące zioła:

Szczęśliwa para
  1. Turnera diffusa lub damiana. Ta roślina jest idealna do zwiększania pożądania seksualnego u mężczyzn. Kobiety mogą ją również przyjmować pod różnymi postaciami. Jej cenne składniki pomagają przywrócić zdrowie seksualne i skorygować przedwczesny wytrysk oraz zaburzenia erekcji. Bez wątpienia te dwie kwestie znacznie utrudniają proces poczęcia.
  2. Tribulus terrestris albo buzdyganek naziemny. Jest to roślina, która wzmacnia układ rozrodczy mężczyzn. Poprawia jakość nasienia i wspomaga leczenie zaburzeń erekcji. Chociaż mężczyźni mogą przyjmować go w postaci herbaty lub naparu, to jednak buzdyganek naziemny jest również dostępny w postaci kapsułek.
  3. Schisandra chinensis lub cytrynowiec chiński (zwany także jagodą o pięciu smakach). To kolejne z najczęściej używanych ziół w medycynie chińskiej. Podobnie jak buzdyganek naziemny, zwiększa produkcję nasienia. Jednocześnie przyczynia się do poprawy zdrowia jąder i nerek. Napary z tej rośliny mogą być spożywane na surowo, po zaparzeniu, długotrwałym gotowaniu lub jako dodatek do tradycyjnej herbaty.

Rośliny i napary, które zwiększają płodność zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet

Ostatnią pozycją na naszej liście jest roślina, która podnosi płodność zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

  1. Glycyrrhiza glabra czyli lukrecja. Jest to roślina, która pozwala na detoksykację i naprawę komórek wątroby oraz całego układu hormonalnego. Wpływa również pozytywnie na układ odpornościowy i pomaga regulować równowagę hormonalną.

Jakby tego było mało, jest ona doskonałym rozwiązaniem na potrzeby wyrównania poziomu cukru we krwi. Ma też silne właściwości przeciwzapalne i poprawia kondycję tkanek w obrębie dna miednicy.

Pamiętaj, że wymienione przez nas powyżej rośliny i napary z nich nie działają tak samo skutecznie w każdym przypadku. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, które Cię mogą niepokoić, porozmawiaj o tym z lekarzem, aby wykluczyć możliwość reakcji alergiczną.

Skorzystaj ze wszystkich korzyści, jakie oferują te rośliny i napary. A następnie czerp całymi garściami z możliwości zwiększenia płodności za pomocą tych właśnie roślin o właściwościach leczniczych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.