Ból w dole pleców u dzieci i młodzieży - dowiedz się więcej

Ból w dole pleców jest jednym z najczęstszych objawów wśród dorosłych, ale jest również powszechny wśród dzieci i młodzieży. Tutaj powiemy Ci wszystko, co powinieneś wiedzieć, jeśli Twoje dziecko cierpi na ból krzyża i jak mu pomóc w domu.
Ból w dole pleców u dzieci i młodzieży - dowiedz się więcej
Maria Elisa Lisotti Luppi

Napisane i zweryfikowane przez fizjoterapeutka Maria Elisa Lisotti Luppi.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Ból w dole pleców jest również określany potocznie jako lumbago. Częściej występuje u nastolatków niż u dzieci, chociaż w życiu dorosłym jest coraz częściej spotykanym symptomem. Jest to objaw wspólny dla wielu obrazów klinicznych i chorób w każdym wieku. Jeśli odniesiemy się do anatomii, kręgosłup lędźwiowy jest strefą przejściową, która podtrzymuje sporą część masy ciała.

Najmniej cierpią na ból w dole pleców małe dzieci. Jednak częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem; w miarę zbliżania się do dorosłości nastolatki częściej odczuwają ból w dole pleców.

Przyczyny powodujące ból w dole pleców u dzieci i młodzieży

Codzienna aktywność, stres i brak zdrowych nawyków są zwykle najczęstszymi przyczynami bólu dolnej części pleców u dorosłych. Jednak w przypadku dzieci i młodzieży dolegliwości te mają więcej wspólnego z zaburzeniami wrodzonymi, traumatologicznymi lub są wtórne do jakiejś bezpośredniej lub pośredniej traumy.

Ponadto istnieją inne częste przyczyny bólu krzyża, takie jak:

Młoda dziewczynka odczuwa ból w dole pleców.
  • Nadmierny wysiłek: w takich przypadkach nie ma większych problemów na stałe. Zwykle ból w dole pleców zanika samoistnie, choć czasami może wymagać leczenia zachowawczego z fizjoterapią.
  • Dojrzewanie: niektóre teorie mówią o związku między początkiem dojrzewania a bólem w dolnej części pleców, co pokazuje wpływ zmian hormonalnych na układ ruchu.
  • Szkoła: plecaki szkolne z obciążeniem przekraczającym 10% masy ciała ucznia są ważnym czynnikiem ryzyka bólu dolnej części pleców.
  • Brak ruchu: brak aktywności fizycznej, a także nadmierny trening i toksyczne nawyki, takie jak palenie papierosów, mogą powodować ból krzyża.
  • Postawa: sposób, w jaki dziecko siedzi na szkolnym krześle, jest kolejnym niezwykle ważnym czynnikiem, ponieważ jest to postawa, którą utrzymuje przez długi czas w latach szkolnych. Dlatego nieprawidłowe siedzenie jest tak naprawdę czynnikiem ryzyka dla zdrowia dzieci i młodzieży.
  • Czynniki emocjonalne: tak jest na przykład w przypadku stresu lub depresji. Ciało wyraża sytuacje emocjonalne poprzez nieprawidłową postawę, która może wywoływać ból w dolnej części pleców.

Jak zapobiegać bólom dolnej części pleców?

Zapobieganie bólom krzyża obejmuje różne obszary. Wśród nich zdrowe nawyki żywieniowe są jednymi z pierwszych, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Ważna jest również regularna aktywność fizyczna, w tym wzmacnianie brzucha w celu ochrony kręgosłupa.

Rodzice powinni uczyć się higieny postawy, a tym samym uczyć jej swoje dzieci. W ten sposób będą zdrowo wykonywać czynności życia codziennego i postawę w szkole.

W edukacji pojawia się coraz więcej programów profilaktycznych, które poprawiają świadomość cielesną dzieci i młodzieży. Obejmują one informacje teoretyczne i ćwiczenia fizyczne, które poprawiają stan zdrowia uczniów w perspektywie krótko- i długoterminowej. Nauczyciele koordynują te programy we współpracy z pracownikami służby zdrowia.

Leczenie bólu dolnej części pleców u dzieci i młodzieży

Jak w przypadku każdego problemu zdrowotnego, leczenie będzie zależeć od przyczyny i stanu klinicznego każdego pacjenta. W każdym razie, najogólniej mówiąc, możemy opisać leczenie zachowawcze, które przeprowadza się poprzez fizjoterapię w leczeniu bólu krzyża u dzieci i młodzieży.

Fizjoterapia dziecięca obejmuje edukację o własnym ciele oraz działania profilaktyczne, takie jak higiena postawy. Ponadto wykorzystuje środki fizyczne, takie jak elektroanalgezja, w celu zmniejszenia miejscowego bólu. Obejmuje również techniki manualne, które oprócz wpływania na zmniejszenie dolegliwości, działają na przyczynę wywołującą ból w dole pleców.

Towarzyszą temu ćwiczenia terapeutyczne; niektóre z nich są wykonywane podczas sesji, a inne zaleca się wykonywać w domu.

Istotne jest, aby opiekunowie towarzyszyli dziecku lub nastolatkowi, zarówno podczas sesji, jak i podczas zajęć zaleconych w domu. Towarzyszenie fizyczne i emocjonalne sprawia, że leczenie jest skuteczniejsze i lepiej akceptowane. Podobnie jak zachęcanie do rekreacyjnej aktywności fizycznej jako kolejnego nawyku w życiu codziennym.

Dziewczynka trzymająca się za dolną część pleców.

Co mogę zrobić w domu, jeśli moje dziecko cierpi na ból w dolnej części pleców?

Po konsultacji z pediatrą i wykluczeniu poważnej przyczyny bólu w dolnej części pleców możesz pomóc dziecku w domu. Dziecko lub nastolatek może leżeć twarzą w dół, z poduszką pod miednicą. Używając olejku eterycznego lub delikatnego kremu jako środka poślizgowego, wymasuj dolną część pleców.

Masaże należy wykonywać całą dłonią w kontakcie ze skórą dziecka, unikając uciskania miejsc, w których kości są bardziej wystające, takich jak kręgosłup. Celem jest „ugniatanie” obszaru mięśniowego, wykonując naprzemienne ruchy jedną ręką.

Masaże można również uzupełnić zastosowaniem miejscowego ciepła za pomocą ciepłych lub umiarkowanie gorących okładów. Należy jednak pamiętać, że te wskazówki nie zastępują zabiegu wykonywanego przez profesjonalistę.

Ważne jest, aby rodzice wiedzieli, jak ważna jest profilaktyka na tych etapach rozwoju, w których organizm szybko się rozwija. I bardzo łatwo jest wprowadzić nawyki, zarówno zdrowe, jak i niezdrowe. Tak więc edukacja i obserwacja w domu mogą naprawdę wiele zmienić.

Dlatego też, jeśli Twoje dziecko cierpi na ból w dole pleców, najpierw należy skonsultować się z lekarzem. Pediatra ustali, czy leczenie lekami przeciwbólowymi będzie konieczne, czy też powinno być uzupełnione fizjoterapią.

A jeśli ból w dolnej części pleców jest łagodny i bez urazów lub innych komplikacji, możesz pomóc dziecku w domu delikatnymi masażami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.