Powody do radości w ciąży i wyrzeczenia: 10 przykładów

Powody do radości w ciąży i wyrzeczenia: 10 przykładów
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 stycznia, 2019

W tym artykule wymienimy najważniejsze powody do radości w ciąży i wyrzeczenia z nią związane. Ciąża ma wiele “zalet” i “wad”, które mogą znacząco zmienić życie kobiety i jej partnera.

Wiedza o tym, jakie powody do radości w ciąży i wyrzeczenia czekają na Ciebie pomoże Ci przygotować się na ich nadejście.

Ciąża może zmienić życie zarówno kobiety, jak i jej partnera. Zmiany fizyczne i psychologiczne wywierają wpływ na nasze dotychczasowe nawyki.

Każdy przystosowuje się do zmian na własny sposób. Niektóre kobiety, zwłaszcza te, które już są matkami, postrzegają ciążę jako piękny etap, podczas którego kształtuje się więź z nienarodzonym dzieckiem.

Z kolei inne kobiety mają trudność z przyzwyczajeniem się do tak wielu zmian. Właśnie dlatego należy poznać powody do radości w ciąży i wyrzeczenia.

Powody do radości w ciąży i wyrzeczenia

Oto pięć powodów do szczęścia, jakie niesie ze sobą ciąża.

Pięć powodów do radości w ciąży

1. Nowe życie rozjaśnia Twoje dni

Wiele osób twierdzi, że nie znało prawdziwej miłości, póki na świecie nie pojawiło się ich dziecko. Ciąża może okazać się jednym z najwspanialszych doświadczeń w Twoim życiu.

To właśnie podczas niej poczujesz czystą miłość, która będzie trwała wiecznie.

Dziecko jest dla Ciebie najważniejsze, ale powinnaś również być świadoma tego, że rodzice są całym światem maluszka. Więź między rodzicami a dzieckiem może zmienić życie.

2. Rodzina się powiększa, a Twoje plany się konkretyzują

Nadchodzi moment, w którym każdy chce założyć rodzinę. Zrobiłaś już pierwszy krok – lub postawiłaś kolejny, jeśli nie jest to Twoje pierwsze dziecko.

Dotarłaś do etapu, który zawsze sobie wyobrażałaś. Będziesz trzymała w ramionach swojego maluszka, patrzyła, jak chodzi, dorasta, idzie do szkoły i bawi się z rodzeństwem.

Radość, jaką zawsze dzieliłaś z partnerem, będzie teraz dzielona między trzy osoby. Można powiedzieć, że zaczynasz spełniać swoje największe marzenie.

3. Więź z partnerem staje się silniejsza

Od tego momentu Ciebie i Twojego partnera czekają wspaniałe przeżycia.

Wybieranie imienia, projektowanie pokoju dla dziecka i planowanie jego życia ożywi Was i sprawi, że będziecie się kochać jeszcze mocniej.

Przytulający się i roześmiani mama, tata i dwie córki - powody do radości w ciąży i wyrzeczenia

4. Twoja kobiecość staje się bardziej zauważalna

Czy wiesz, że ciąża niesie ze sobą wiele walorów estetycznych? Poprawi się kondycja Twoich włosów, będą bardziej lśniące, a Twoja skóra stanie się gładsza dzięki lepszemu krążeniu krwi.

Twoje piersi i krągłości staną się pełniejsze. Gdziekolwiek się nie pojawisz, będziesz najpiękniejszą kobietą w całym otoczeniu!

5. Będziesz wiodła zdrowsze życie

Chociaż ciąża może być czasem uciążliwa dla kobiety, niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów zdrowotnych. Jeden z nich to zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka piersi.

Co więcej, konieczność przestrzegania zdrowego trybu życia podczas ciąży wywrze korzystny wpływ na Twoje samopoczucie.

Ciąża może również sprawić, że znikną bolesne miesiączki. Co więcej, jest łączona ze zwiększonym apetytem seksualnym.

“Wiele osób twierdzi, że nie znało prawdziwej miłości, póki na świecie nie pojawiło się ich dziecko.”

Pięć wyrzeczeń związanych z ciążą

1. Praca nie będzie już na pierwszym miejscu

Kobiety dowiadując się, że są w ciąży, w większości decydują się dalej pracować w dotychczasowym wymiarze godzin. To zupełnie normalne!

Jednak mogą przydarzyć się dni, podczas których nie będziesz czuła się na siłach stawić czoła całemu dniu pracy. W takich momentach musisz znać swoje prawa.

Każdy kraj ma inną liczbę dni urlopu do wykorzystania przed i po porodzie. Przyszłe mamy powinny zawsze mieć prawo z nich skorzystać.

2. Współżycie

Ten aspekt jest inny w każdym związku. Jak już wspomnieliśmy, kobieta w ciąży może być bardzo pobudzona. Jednak nie zawsze tak jest.

Seks w ciąży jest zalecany niezależnie od popędu, bo przynosi wiele korzyści.

W trakcie pierwszego trymestru, gdy występują nudności, uczucie niewygody, a psychika jest delikatna po wieściach o ciąży, aktywność seksualna może się zmniejszyć.

Podobnie może się wydarzyć w ostatnich tygodniach ciąży, bo brzuch przyszłej mamy może przeszkadzać w przybraniu wygodnej pozycji seksualnej.

3. Wyjścia z przyjaciółmi

Ciąża nie stanowi wymówki do rezygnacji z życia towarzyskiego. Spotkania z przyjaciółmi powinny dawać Ci wsparcie i komfort psychiczny podczas różnych etapów ciąży.

Jednak musisz wziąć pod uwagę fakt, że możesz nie być w stanie utrzymać dotychczasowego tempa. W trakcie ciąży nie będziesz wychodziła na duże imprezy, koncerty, mecze ani inne wydarzenia odbywające się w mocno zatłoczonych miejscach.

Papierosy na tle brzucha w ciąży i kobieta odmawiająca ich przyjęcia gestem dłoni

4. Sport

Chociaż aktywność fizyczna jest zdrowa i zaleca się ją uprawiać podczas ciąży, powinnaś unikać niektórych sportów. Zrezygnuj ze sportów kontaktowych, bo stanowią poważne zagrożenie dla życia płodu.

Do dozwolonych sportów zaliczamy pływanie, chodzenie, jeżdżenie na rowerku stacjonarnym i jogę. Sporty, jakich nie powinnaś uprawiać w trakcie ciąży, to:

  • Sporty walki,
  • Wszystkie sporty ekstremalne, na przykład skydiving,
  • Ćwiczenia o dużej intensywności,
  • Sporty uprawiane z piłką lub innym sprzętem, który może uderzyć w brzuch,
  • Skoki.

5. Niezdrowe nawyki

To jasne, że w trakcie ciąży należy całkowicie zrezygnować z palenia i picia alkoholu. Chociaż może wydawać się to oczywiste, kobiety przyzwyczajone do takich używek mogą mieć z tym problem.

Trzeba zerwać z niezdrowymi nawykami dla dobra maluszka. Tytoń może wywierać negatywny wpływ na wzrost i rozwój dziecka, wywołać przedwczesny poród i choroby układu oddechowego. Picie alkoholu odbija się negatywnie na zdrowiu dziecka.

Podsumowując, powody do radości w ciąży i wyrzeczenia mogą drastycznie zmienić Twoje życie – przynajmniej na jakiś czas.

Najważniejsze jest pozytywne nastawienie i miłość oraz wsparcie najbliższych. Pozwolą one przeżyć ten etap w szczęśliwy i pozytywny sposób.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.