Być mamą w wieku czterdziestu lat - jak to jest?

Jakie są zalety bycia mamą w wieku czterdziestu lat? Oczywiście istnieje wiele zagrożeń, ale nie powinno to całkowicie przysłaniać radości jaka może wynikać z macierzyństwa w dojrzałym wieku.
Być mamą w wieku czterdziestu lat - jak to jest?
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 20 marca, 2021

Być mamą w wieku czterdziestu lat to powszechna decyzja wielu kobiet. Coraz częściej kobiety opóźniają zajście w ciążę. Przyczyn jest wiele – od braku instynktu macierzyńskiego po przyczyny związane z pracą i środowiskiem zawodowym. Dlatego dzisiaj fakt, że kobieta decyduje się zostać matką w wieku dojrzałym, stał się całkowicie normalny.

Rozwój zawodowy i ekonomiczny może mieć wpływ na plany związane z zakładaniem rodziny. Chęć tego, aby być mamą w wieku czterdziestu lat lub nawet później jest również potęgowana przez osobistą decyzję o cieszeniu się młodością.

Po spełnieniu marzeń i szaleństw młodości, kobiety czują się bardziej gotowe na macierzyństwo. Czują się już bowiem spełnione w aspektach, których pragną, i dopiero wtedy zaczynają myśleć o założeniu rodziny.

Kobieta decydująca się na dziecko w wieku czterdziestu lat nie powinna mieć żadnych trudności, ponieważ idealny czas ciąży zależy od tego, jak się czuje i w jaki sposób dba o swoje ciało oraz zdrowie.

Na tym etapie dojrzałość to as w rękawie

Jakiś czas temu być mamą w wieku czterdziestu lat było czymś rzadkim i zaskakującym. Dziś późne macierzyństwo to nowy trend. Od pewnego wieku kobiety są ostrożniejsze i bardziej pewne siebie. Ponadto dzieci starszych matek mają zwykle lepsze zdrowie fizyczne i emocjonalne ze względu na dobrą opiekę podczas ciąży.

Ogólnie rzecz biorąc, kobiety, które mają tendencję do odkładania na później zajścia w ciążę, to zwykle te, które wybrały jako priorytet swoją karierę i cele zawodowe. Brak pracy lub stabilnego partnera może również wpływać na decyzję, aby poczekać na odpowiedni moment.

Dojrzała kobieta - być mamą w wieku czterdziestu lat

Według Hiszpańskiego Instytutu Statystycznego 33% urodzeń przypada na kobiety powyżej 34 roku życia, a około 5% hiszpańskich kobiet to matki powyżej 40 roku życia. Ze swojej strony eksperci zapewniają, że idealny wiek biologiczny dla matek wynosi od 18 do 35 lat.

Być mamą w wieku czterdziestu lat – korzyści

Ciąża to czas wielkiej odpowiedzialności i poświęcenia. Jeśli jednak zdecydujesz się być mamą w wieku czterdziestu lat, to dlatego, że rozsądnie rozważyłaś wszystkie opcje.

Pozytywną stroną odkładania ciąży do czterdziestego roku życia jest to, że u matki wykształciła się większa dojrzałość i poczucie odpowiedzialności. Jej kariera zawodowa jest ugruntowana, zwykle ma stabilnego partnera i właściwie wykorzystuje swoją niezależność.

Po przezwyciężeniu finansowych ograniczeń młodości, być mamą w wieku czterdziestu lat zdaje się być idealną opcją. Jesteś w lepszej sytuacji ekonomicznej i masz więcej czasu na poświęcenie się dzieciom i wychowanie ich.

Być mamą w wieku czterdziestu lat – ryzyko

Pomimo faktu, że średni wiek ciąży w Hiszpanii wynosi już około 32 lat, Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że ​​każdy proces ciąży po 35 roku życia należy uznać za ciążę wysokiego ryzyka.

Pamiętaj również, że w wieku czterdziestu lat trudniej jest zajść w ciążę. Liczba komórek jajowych spadła, dlatego eksperci zależnie od potrzeb mogą zalecić alternatywne metody zapładniania.

Co ciekawe, liczba kobiet, które mają dzieci po 40 roku życia, wzrosła czterokrotnie w ciągu ostatnich 30 lat.

Ponadto należy zauważyć, że wiek matki może być czynnikiem ryzyka i przyczyną wystąpienia niektórych problemów, takich jak:

  • Poronienie.
  • Przedwczesny poród.
  • Wady rozwojowe u dziecka.
  • Nieprawidłowości chromosomalne u dziecka (takie jak zespół Downa).
  • Nadciśnienie tętnicze i cukrzyca ciążowa u matki.

Znaczenie dbania o siebie podczas ciąży

Jak wspomniano wcześniej, monitorowanie ciąży w dojrzałym wieku jest znacznie bardziej rygorystyczne. Na szczęście postęp naukowy pozwala już na wykrywanie anomalii lub wad rozwojowych płodu już we wczesnych stadiach ciąży.

Jeśli matka będzie o siebie należycie dbać podczas ciąży, ryzyko zmniejszy się, a naturalny proces najprawdopodobniej zakończy się pomyślnym porodem.

Jeśli istnieje problem zdrowotny, który uniemożliwia kobiecie być mamą w wieku czterdziestu lat, nie należy wykluczać alternatywnych opcji zapłodnienia. Aby tego dokonać, musisz utrzymywać dobrą komunikację z lekarzem.

Jeśli jesteś w tym wieku i myślisz o zajściu w ciążę (lub już ci się to udało) pamiętaj, że musisz przygotować swoje ciało na narodziny dziecka. Pamiętaj aby jeszcze lepiej zadbać o swoje zdrowie, kontrolować wagę i stanowczo nie palić.

Zrób to ze względu na siebie i dla twojego dziecka. Być mamą w wieku czterdziestu lat jest możliwe, ale należy zachować niezbędne środki ostrożności. Bądź świadoma i dbaj o siebie!

To może Cię zainteresować ...
Ciąża po 30 roku życia jest bezpieczna
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Ciąża po 30 roku życia jest bezpieczna

Ciąża po 30 roku życia możne przebiegać bez większych problemów, jeśli odpowiednio zadbasz o swoje zdrowie i bezpieczeństwo dziecka.


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.