Być mamą w wieku czterdziestu lat - jak to jest?

Jakie są zalety bycia mamą w wieku czterdziestu lat? Oczywiście istnieje wiele zagrożeń, ale nie powinno to całkowicie przysłaniać radości jaka może wynikać z macierzyństwa w dojrzałym wieku.
Być mamą w wieku czterdziestu lat - jak to jest?
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 20 marca, 2021

Być mamą w wieku czterdziestu lat to powszechna decyzja wielu kobiet. Coraz częściej kobiety opóźniają zajście w ciążę. Przyczyn jest wiele – od braku instynktu macierzyńskiego po przyczyny związane z pracą i środowiskiem zawodowym. Dlatego dzisiaj fakt, że kobieta decyduje się zostać matką w wieku dojrzałym, stał się całkowicie normalny.

Rozwój zawodowy i ekonomiczny może mieć wpływ na plany związane z zakładaniem rodziny. Chęć tego, aby być mamą w wieku czterdziestu lat lub nawet później jest również potęgowana przez osobistą decyzję o cieszeniu się młodością.

Po spełnieniu marzeń i szaleństw młodości, kobiety czują się bardziej gotowe na macierzyństwo. Czują się już bowiem spełnione w aspektach, których pragną, i dopiero wtedy zaczynają myśleć o założeniu rodziny.

Kobieta decydująca się na dziecko w wieku czterdziestu lat nie powinna mieć żadnych trudności, ponieważ idealny czas ciąży zależy od tego, jak się czuje i w jaki sposób dba o swoje ciało oraz zdrowie.

Na tym etapie dojrzałość to as w rękawie

Jakiś czas temu być mamą w wieku czterdziestu lat było czymś rzadkim i zaskakującym. Dziś późne macierzyństwo to nowy trend. Od pewnego wieku kobiety są ostrożniejsze i bardziej pewne siebie. Ponadto dzieci starszych matek mają zwykle lepsze zdrowie fizyczne i emocjonalne ze względu na dobrą opiekę podczas ciąży.

Ogólnie rzecz biorąc, kobiety, które mają tendencję do odkładania na później zajścia w ciążę, to zwykle te, które wybrały jako priorytet swoją karierę i cele zawodowe. Brak pracy lub stabilnego partnera może również wpływać na decyzję, aby poczekać na odpowiedni moment.

Dojrzała kobieta - być mamą w wieku czterdziestu lat

Według Hiszpańskiego Instytutu Statystycznego 33% urodzeń przypada na kobiety powyżej 34 roku życia, a około 5% hiszpańskich kobiet to matki powyżej 40 roku życia. Ze swojej strony eksperci zapewniają, że idealny wiek biologiczny dla matek wynosi od 18 do 35 lat.

Być mamą w wieku czterdziestu lat – korzyści

Ciąża to czas wielkiej odpowiedzialności i poświęcenia. Jeśli jednak zdecydujesz się być mamą w wieku czterdziestu lat, to dlatego, że rozsądnie rozważyłaś wszystkie opcje.

Pozytywną stroną odkładania ciąży do czterdziestego roku życia jest to, że u matki wykształciła się większa dojrzałość i poczucie odpowiedzialności. Jej kariera zawodowa jest ugruntowana, zwykle ma stabilnego partnera i właściwie wykorzystuje swoją niezależność.

Po przezwyciężeniu finansowych ograniczeń młodości, być mamą w wieku czterdziestu lat zdaje się być idealną opcją. Jesteś w lepszej sytuacji ekonomicznej i masz więcej czasu na poświęcenie się dzieciom i wychowanie ich.

Być mamą w wieku czterdziestu lat – ryzyko

Pomimo faktu, że średni wiek ciąży w Hiszpanii wynosi już około 32 lat, Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że ​​każdy proces ciąży po 35 roku życia należy uznać za ciążę wysokiego ryzyka.

Pamiętaj również, że w wieku czterdziestu lat trudniej jest zajść w ciążę. Liczba komórek jajowych spadła, dlatego eksperci zależnie od potrzeb mogą zalecić alternatywne metody zapładniania.

Co ciekawe, liczba kobiet, które mają dzieci po 40 roku życia, wzrosła czterokrotnie w ciągu ostatnich 30 lat.

Ponadto należy zauważyć, że wiek matki może być czynnikiem ryzyka i przyczyną wystąpienia niektórych problemów, takich jak:

  • Poronienie.
  • Przedwczesny poród.
  • Wady rozwojowe u dziecka.
  • Nieprawidłowości chromosomalne u dziecka (takie jak zespół Downa).
  • Nadciśnienie tętnicze i cukrzyca ciążowa u matki.

Znaczenie dbania o siebie podczas ciąży

Jak wspomniano wcześniej, monitorowanie ciąży w dojrzałym wieku jest znacznie bardziej rygorystyczne. Na szczęście postęp naukowy pozwala już na wykrywanie anomalii lub wad rozwojowych płodu już we wczesnych stadiach ciąży.

Jeśli matka będzie o siebie należycie dbać podczas ciąży, ryzyko zmniejszy się, a naturalny proces najprawdopodobniej zakończy się pomyślnym porodem.

Jeśli istnieje problem zdrowotny, który uniemożliwia kobiecie być mamą w wieku czterdziestu lat, nie należy wykluczać alternatywnych opcji zapłodnienia. Aby tego dokonać, musisz utrzymywać dobrą komunikację z lekarzem.

Jeśli jesteś w tym wieku i myślisz o zajściu w ciążę (lub już ci się to udało) pamiętaj, że musisz przygotować swoje ciało na narodziny dziecka. Pamiętaj aby jeszcze lepiej zadbać o swoje zdrowie, kontrolować wagę i stanowczo nie palić.

Zrób to ze względu na siebie i dla twojego dziecka. Być mamą w wieku czterdziestu lat jest możliwe, ale należy zachować niezbędne środki ostrożności. Bądź świadoma i dbaj o siebie!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.