Świadoma ciąża i jej prawdziwe znaczenie

Świadoma ciąża i jej prawdziwe znaczenie
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Ciąża do dziewięciomiesięczny cud, który kończy się narodzinami dziecka. Świadoma ciąża pozwala Ci uzyskać odpowiednie nastawienie fizyczne i psychiczne, abyś mogła się rozkoszować tym okresem.

To jeden z najwspanialszych momentów w Twoim życiu. Musisz jedynie nauczyć się, jak w zdrowy sposób przeżywać to, co się wokół Ciebie dzieje. Świadoma ciąża to coś, co powinno spotkać każdą kobietę, od momentu gdy zorientuje się, że czeka na nią miłość w najczystszej postaci.

Musisz otworzyć drzwi, które prowadzą bezpośrednio do Twojego wewnętrznego świata, aby połączyć się z życiem, które w Tobie rośnie. Oczywiście wymaga to akceptacji, a na drodze do jej osiągnięcia będziesz spoglądała na każdą zmianę z radością, witała pełna emocji jej objawy i odkrywała magiczną siłę, która daje życie.

Świadoma ciąża pomoże Ci zasadzić ziarno szczęścia w sercu dziecka.

Póki co może być Ci to trudno sobie wyobrazić, biorąc pod uwagę pęd codziennego życia, wymagania nakładane przez społeczeństwo i ograniczenia czasowe, które nie pozwalają cieszyć się teraźniejszością. Właśnie dlatego powinnaś poszukiwać prostych narzędzi, które umożliwią Ci świadome przeżywanie ciąży, z korzyścią dla Ciebie i Twojego maluszka.

Szkoła rodzenia prawdopodobnie może Ci osiągnąć świadomą ciążę, ale możesz to zrobić także samodzielnie, przyglądając się codziennie kobiecie pełnej szczęścia i radości, którą widzisz w lustrze. Eksperci do spraw ciąży przeprowadzą Cię przez tą długą podróż, która zakończy się, gdy z uśmiechem na ustach przytulisz w ramionach swoje nowo narodzone maleństwo.

Świadoma ciąża i szczęście, jakie niesie

Uśmiechnięta kobieta w ciąży na polu - świadoma ciąża

Wiele badań na temat ciąży wskazuje na fakt, że to stan transcendentalny, podczas którego programuje się tak zwana świadomość osobista. Oznacza to, że przeżycia, które dotkną Cię w tym czasie promują wyjątkową wrażliwość neurologiczną oraz determinują organizację psychologiczną.

Poza tym uważa się, że doświadczenia macierzyńskie staną się częścią systemu neurologicznego. Dzięki temu system będzie mógł odnosić się do nich, odpowiadając w określony sposób na dane bodźce i tworząc predyspozycje genetyczne odnoszenia się do otoczenia.

Jedna z kluczowych rzeczy, która wybija się na pierwszy plan, to związek drugiej połowy ciąży i możliwości rozwinięcia przez dziecko zaburzeń emocjonalnych, behawioralnych i nadpobudliwych. Wywiera również wpływ na rozwój kory przedczołowej i układu limfatycznego.

Stres odczuwany przez mamę może wywierać wpływ na zachowania dziecka w przyszłości.

Dlatego musisz zrozumieć, że malutkie życie rozwijające się w Twoim brzuchu zobowiązuje Cię do zachowania odpowiedzialności. Od Ciebie zależy jego rozwój fizyczny, psychologiczny i emocjonalny. Dlatego musisz znaleźć w sobie siłę by zaakceptować sytuację, w której się znalazłaś i przyjąć to błogosławieństwo z otwartym sercem.

Psychologowie wcale nie chcą zaniepokoić Cię tymi odkryciami. Wręcz przeciwnie: pragną zaproponować przyszłym mamom szczęśliwe życie. Zarówno Ty, jak i Twoje dziecko, jesteście głównymi bohaterami tej historii i oboje zawsze musicie mieć zapewniony spokój.

Tata i mama podczas świadomej ciąży

Tata przytulający się do brzucha mamy

Osoba ojca odgrywa w tym okresie bardzo ważną rolę, ponieważ dziecko potrzebuje równowagi. Każde z rodziców musi nawiązać więź z wewnętrznym “ja”. Pomoże to im określić swoją przyszłą rolę i ustalić priorytety na najbliższe dziewięć niesamowitych miesięcy.

Powinniście wejść w stan niezmąconego spokoju, mimo setek zmartwień, które z pewnością pojawią się na Waszej drodze. Będą związane z wyborem miejsca porodu, dostępnym budżetem, tworzeniem pokoju dla dziecka, czy walką z dyskomfortem. To jedynie niektóre z wyzwań, jakim będzie musieli stawić czoła. Dlatego musicie być zgrani i pracować wspólnie, aby im sprostać.

Dziecko musi także nawiązać więź z ojcem.

Badania dotyczące wpływu ojca na płód pokazują, że ważna jest nie tylko więź emocjonalna z mamą, ale także z tatą. Dlatego tak istotne jest, by przyszły tata przytulał się do brzucha mamy. Niech szepce, jak bardzo kocha swojego maluszka i mówi mu, że nie może doczekać się jego przyjścia na świat.

Świadoma ciąża pozwala Ci zrozumieć, jakie masz szczęście, że poczęłaś tego wspaniałego człowieka. Poczuj ją i wpuść do serca, aby stała się odbiciem Twojej własnej radości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.