Cervantes i jego 6 mądrych cytatów

Cervantes i jego 6 mądrych cytatów
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 05 kwietnia, 2019

Cervantes, a właściwie Miguel de Cervantes y Saavedra to hiszpański pisarz z XVI wieku, który znany jest przede wszystkim jako autor “Don Kichota” (pełna nazwa książki to “Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy”).

Cervantes zostawił po sobie jednak nie tylko niezapomniane książki, ale przede wszystkim wiele mądrości, które mimo upływu czasu nadal są aktualne.

Dzięki swojej twórczości, Cervantes stał się ogromnie popularny i dzięki temu był autorytetem w wielu kwestiach, takich jak na przykład filozofia życia. Poniżej przedstawimy listę najpopularniejszych cytatów z jego dzieł. Świadczą one o jego ogromnej mądrości. Z powodzeniem można przekazywać je pokoleniom współczesnych nastolatków, które przecież podświadomie szukają wokół siebie autorytetów, mogących służyć im za wzór postępowania.

“Don Kichot” Cervantesa jest jedną z najpopularniejszych i najwięcej razy przetłumaczoną książką w historii. Jej popularność przewyższa tylko Biblia. W wielu szkołach na świecie jest wliczona do lektur obowiązkowych. Te fakty są niezbitym dowodem na wyjątkowość tej książki.

Cervantes był nie tylko pisarzem, ale także poetą, dramaturgiem i… żołnierzem. W młodości miał kłopoty z prawem i musiał uciekać z rodzinnej Hiszpanii. Schronienie znalazł we Włoszech, w Rzymie. Tam zdecydował się odbyć służbę wojskową.

Po jej zakończeniu mógł już powrócić do Hiszpanii, jednak w trakcie rejsu powrotnego jego statek został napadnięty przez Turków, a on sam, wraz ze swoim bratem zostali wzięci do tureckiej niewoli.

Kilkakrotnie próbował uciec, jednak bez powodzenia. Dopiero w 1580 roku, po zapłaceniu okupu w wysokości 500 eskudów, został wypuszczony na wolność.

Jego bogate w przygody życie, a także znajomości na dworze króla Hiszpanii uczyniły z niego cenionego i szanowanego szlachcica. Z pewnością Cervantes zasłużył sobie na taką opinię. My sami współcześnie czerpiemy wiele z jego mądrości.

Cervantes – cytaty, które powinien znać każdy nastolatek

1. “Miłość i pożądanie to odrębne sprawy. Można kochać bez pożądania i można pożądać bez kochania.”

Taka refleksja może skłonić nastolatków do zastanowienia się co tak właściwie czują do swojej sympatii. Szczególnie w wieku dojrzewania nastolatkowie mogą mieć trudność z oddzieleniem miłości od pożądania.

Cervantes daje młodym ludziom wskazówkę, że te dwie kwestie wcale nie muszą być tożsame. Cytat ten jest niewątpliwie aktualny w naszych czasach bezpruderyjnych czasach.

Cervantes i jego cytaty


2. “Duma wcale nie jest największym grzechem człowieka, a jest nim niewdzięczność. Piekło wypełnione jest niewdzięcznikami.”

W tym cytacie Cervantes podkreśla znaczenie wdzięczności w życiu. W trakcie życia będzie wiele sytuacji, w których to inni ludzie będą nam pomagali. Musimy pamiętać o wdzięczności wobec nich.

Kiedy już uda nam się osiągnąć jakiś cel, powinniśmy zatrzymać się na chwilę, spojrzeć w tył i przypomnieć sobie kto nam pomógł w jego osiągnięciu. Pomoc mogła polegać na zwykłej życzliwości, motywowaniu nas, wierzeniu, że nam się uda. Jeśli nadarzy się okazja do odwdzięczenia się za wsparcie nie wahajmy się ani chwili.

3. Cervantes: “Dobro zawsze się opłaca.”

Współcześnie często zdarza się słyszeć, że jakiś oszust nie poniósł kary. Łatwo jest więc dojść do wniosku, że uczciwość nie ma znaczenia. Cervantes jednak myślał inaczej. Według niego w życiu prędzej czy później wszystko wraca i wszystkie dobre i złe uczynki będą odpłacone.

4. “Droga cnoty jest wąska i wyboista, droga występku – szeroka i wygodna.”

To kolejna z przestróg cenna szczególnie dla nastolatków. W okresie młodości wiele jest pokus i wątpliwości. Ważne jest, aby młodzi ludzie wiedzieli, że mają wybór i nie muszą ulegać pokusom. Choć może im się to wydawać “nudne” i “bez sensu” powinni wiedzieć, że dzięki uczciwemu życiu osiągną prawdziwy sukces.

5. “Droga pod tytułem “zrobię to później” prowadzi do miejsca zwanego “nigdy””.

Współcześnie istnieje nawet naukowe określenie na odkładanie rzeczy do zrobienia na później – jest to “prokrastynacja”. Otacza nas cała masa “rozpraszaczy”, jednak odwlekanie nie służy niczemu dobremu.

Zwlekanie przynosi efekty odwrotne od zamierzonych, tylko oddala od osiągnięcia celu. I nie ma znaczenia czy jest to cel w pracy, w szkole, czy jakiś zwykły codzienny cel. Odwlekanie dodatkowo wpływa negatywnie na psychikę i na relacje towarzyskie.

6. “W każdej książce znajdzie się coś wartościowego”.

Jako miłośnik słowa pisanego Cervantes oczywiście chciał też zaszczepić w innych miłość do książek. Język ma niezwykłą moc, jednak współcześnie używamy go mniej i mniej. A przecież książki zawierają tak wiele mądrości życiowych, że trudno o ich lepsze źródło.

Choć nie ze wszystkim co jest napisane w książkach trzeba się zgadzać. Tak jak mówi Cervantes – każda książka zostawi w sobie jakąś myśl i to od ciebie zależy czy będziesz popierać tę myśl, czy będziesz jej przeciwnikiem.

Chłopak czyta książkę

Cervantes i inne jego cytaty

  • “W nieszczęściach charakter się kształtuje, a przyjaźnie umacniają.”
  • “Prawda bywa elastyczna, jednak nigdy nie da się jej złamać i tak jak olej wypływa na powierzchnię, tak samo prawda – zawsze wyjdzie na jaw.”
  • “Nikt się nie rodzi mądry. Czas jest miernikiem wszystkiego.”
  • “Co za nonsensowne szaleństwo każe mi wyliczać przewinienia innych kiedy mam tak wiele swoich do przejrzenia?”
  • “Nie istnieje odpowiedź ani kara na milczenie.”

Mimo iż powyższe cytaty zostały napisane wieki temu wcale nie zatraciły swojej aktualności.  Dzięki takim postaciom jak Cervantes możemy uczyć się życia. Ważne jest, aby przekazywać te lekcje młodym ludziom, szukającym autorytetów.

Z nastolatkami koniecznie trzeba dużo rozmawiać i zachęcać ich do samodzielnego myślenia i wyrażania swoich opinii.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.