Sen o wypadaniu zębów: czy wiesz, jakie jest jego dokładne znaczenie?

Sen o wypadaniu zębów: czy wiesz, jakie jest jego dokładne znaczenie?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 sierpnia, 2019

Twój mózg kontroluje to, co robi Twój umysł i może sprawić, że będziesz śnił o wielu różnych rzeczach. A co, jeśli chodzi o sen o wypadaniu zębów? Psychologia zapewnia nam kilka interpretacji tego typu snów.

To normalne, że nasze mózgi sprawiają, że śnimy podczas spania. Nasze sny są często powiązane z działaniami, które wykonywaliśmy w ciągu dnia. Sen o wypadaniu zębów jest jednym z najczęściej występujących. W tym artykule wyjaśnimy kilka możliwych interpretacji.

Co dokładnie oznacza sen o wypadaniu zębów?

Zęby są stabilnymi, mocnymi i trwałymi częściami ludzkiego ciała. Dlatego sen o wypadaniu zębów jest związany z poczuciem niepewności, lękiem przed zmianą, poczuciem winy za podjęcie złych decyzji, kruchością i niezadowoleniem osobistym. Jeśli martwi Cię to, że nie czujesz się silna, może to być odzwierciedlone w Twoich snach.

Być może nie czujesz się komfortowo stojąc przed innymi, boisz się zrobić z siebie głupca podczas specjalnej okazji lub czujesz się bezbronna. Możliwe jest również, że wyśmiewano Cię z tego powodu, że psułaś zawsze coś za co się zabierałaś. Interpretowanie snów, w których wypadają zęby zależy od konkretnych szczegółów.

Ważne szczegóły dotyczące snu o wypadających zębach

Jak już wspomnieliśmy, interpretacja będzie miała wiele wspólnego z tym, co działo się w naszym śnie. A przynajmniej z tym, co zapamiętaliśmy. Niektóre istotne szczegóły, które się wyróżniają to rodzaj zęba, lokalizacja, kolor i ich ilość.

Sen o wypadaniu zębów w górnej szczęce, z reguły przednich

Jeśli śnisz, że te zęby wypadają może to oznaczać, że nawet najsilniejsze aspekty Twojego życia osobistego mogą się nie udać lub że jest coś, czym nieświadomie się martwisz, a to nie pozwala Ci czuć się silną.

Dziecko z zębem w palcach

W tej chwili czujesz się krucha i niepewna. Martwisz się również o swoją samoocenę, wizerunek ciała lub masz silniejsze pragnienia, aby bardziej zadbać o swój wygląd fizyczny.

Sen o wypadaniu zębów z dolnej szczęki, także przednich

Niektóre z negatywnych interpretacji tego snu to strach przed osobistymi stratami, niepokój o doświadczenia seksualne, zobowiązania lub trudne zmiany stylu życia, a także strach przed starzeniem się.

Jednakże sen ten może mieć również pozytywne znaczenia, takie jak pragnienie osobistej ekspansji, jak również potrzeba lepszego dbania o siebie, czasu na samoodnowienie i rozwój osobisty.

Sen o utracie kłów

Nasze kły są najsilniejszym i najbardziej ostrymi ze wszystkich zębów. Reprezentują siłę osobistą. Są one używane przez zwierzęta do rozdzierania ofiary. Dlatego ich utrata może oznaczać, że czujesz się przestraszona, niechroniona, słaba lub bezbronna.

Z drugiej strony, ten sen wskazuje na niestabilność, brak równowagi, słabość i problemy z ufaniem sobie lub innym. Ponadto odzwierciedla poczucie winy lub niepokój związany z niespełnieniem obietnicy, bólem emocjonalnym i strachem przed utratą czegoś lub kogoś.

Sen o tym, że Twoje zęby się rozpadają na kawałki

Ten szczególny koszmar powoduje wiele rozpaczy i niepokoju. Może to oznaczać, że czujesz się bardzo zdenerwowana sytuacją w swoim życiu, którą musisz poprawić. Jest to również związane z poczuciem impotencji.

Pomyśl o tym co teraz się rozpada w Twoim życiu. W ten sposób możesz naprawić sytuację, zanim wymknie się ona spod kontroli.

Sen, że Twoje zęby wypadają, jest związane z poczuciem niepewności, strachem przed zmianą, poczuciem winy za podejmowanie złych decyzji, kruchością i niezadowoleniem osobistym.

Sen o tym, że Twoje zęby bardzo łatwo się poruszają

Ten rodzaj snu wiąże się z brakiem pewności siebie. Poczucie, że Twoje zęby łatwo się ruszają i szybko wypadają, oznacza, że czujesz się słaba i bezbronna w obecnej trudnej sytuacji.

Sen o tym, że Twoje zęby zmieniają kolor lub mają próchnicę

Jeśli Twoje zęby wydają się ciemniejsze we śnie, może to być znak, że Twe ciało jest zmęczone. Może uważasz, że masz za dużo pracy lub że nie dostajesz za to tego, na co definitywnie zasługujesz.

Dziewczynka wśród pluszaków

Pojawienie się próchnicy na zębach przedstawia niepokojące sytuacje lub strach przed złapaniem za zrobienie czegoś. Z drugiej strony, jeśli wydają się białe, silne i wyrównane, oznacza to, że czujesz się otoczona dobrymi przyjaciółmi i rodziną.

Sen o utracie zębów przez kogoś innego

Zamiast śnić, że Twoje zęby wypadają, możesz również śnić, że ktoś inny traci zęby. Ten rodzaj snu może reprezentować Twoją troskę o inną osobę, która nie dokonuje dobrych wyborów życiowych lub kogoś, kto będzie dotknięty negatywnymi konsekwencjami.

W skrócie, nasz mózg wyraża nasze codzienne troski lub wewnętrzne zmagania, których często nie postrzegamy bezpośrednio. Śnienie o tym, że Twoje zęby wypadają może wskazywać, że w Twoim życiu są rzeczy, które musisz poprawić. Dlatego wykorzystaj te informacje do samodzielnej analizy i określenia najlepszego sposobu odzyskania kontroli nad samą sobą i swoim życiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bailey 2nd, J. A. (2003). The foundation of self-esteem. Journal of the National Medical Association95(5), 388.
  • Fernández, L. (2018). Sigmund Freud. Praxis Filosófica, (46), 11-41.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.