Depilacja laserowa dla nastolatków: co musisz wiedzieć

Jedną z największych uciążliwości dla nastolatków jest owłosienie ciała. Depilacja laserowa dla nastolatków to bezpieczne i skuteczne rozwiązanie.
Depilacja laserowa dla nastolatków: co musisz wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 28 lipca, 2021

Obecnie istnieje duże zapotrzebowanie na bezpieczną, długotrwałą i skuteczną redukcję włosów. Jedną z popularnych opcji wśród nastolatków jest depilacja laserowa. Biorąc to pod uwagę, laser jest najlepszą opcją długoterminowej redukcji włosów na ciele, które są jedną z największych przyczyn frustracji w czasach młodości.

Dlatego chcemy dziś przybliżyć Ci nieco to zagadnienie, jakim jest depilacja laserowa.

Rodzaje skóry według Fitzpatricka

Najpierw przyjrzyjmy się typom skóry według Fitzpatricka. Fototypy skóry zostały skonstruowane w oparciu o odcień skóry danej osoby i jej skłonność do oparzeń lub opalenizny pod wpływem światła słonecznego.

 • I- Blada biała skóra, niebiesko-zielone oczy, blond/rude włosy: to typ skóry, która łatwo zmienia kolor na czerwony i nie opala się.
 • II- jasna karnacja, niebieskie oczy: łatwo o poparzenia, słabo się opala.
 • III- Ciemniejsza biała skóra: dobra opalenizna po początkowym lekkim oparzeniu.
 • IV- Jasnobrązowa skóra: minimalne oparzenia, łatwo się opala.
 • V- Brązowa skóra: rzadko występują oparzenia, łatwo się opala.
 • VI- Brązowa lub czarna skóra: nigdy nie występują na niej oparzenia słoneczne, zawsze się opala.
Kobieta poddawana depilacji laserowej na nogach.

Depilacja laserowa i jej przebieg

Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu zabiegu depilacji laserowej należy unikać jakiejkolwiek metody, która polega na wyrywaniu mieszka włosowego. Oznacza to, że we wszystkich sesjach należy pracować nad tym samym mieszkiem włosowym, stosując ciepło.

Najlepiej chodzić na sesje z czystą skórą, bez nakładania kremów, perfum lub jakichkolwiek produktów, które mogłyby zakłócić zabieg.

Jeśli chodzi o depilację laserową u nastolatków, to zwykle czeka się z wykonaniem tego typu zabiegu do 16 roku życia lub po upływie pierwszej miesiączki, aby “oś hormonalna” była już dojrzała.

 

Odmiany sprzętu laserowego do wyboru w zależności od rodzaju skóry

Chociaż zawsze jeden przeważa nad resztą, istnieje kilka rodzajów laserów, które realizują funkcję depilacji laserowej u nastolatków. Niektóre z nich są następujące, według ich skuteczności opartej na rodzaju włosów i skóry:

 • Laser rubinowy: jest najbardziej skuteczny w przypadku jaśniejszych typów skóry z ciemnymi włosami (typy skóry I-III).
 • Aleksandryt: laser typu “Aleksandryt” najlepiej nadaje się do jaśniejszych włosów (typy skóry I-III).
 • Laser diodowy: ta opcja powoduje mniejsze uszkodzenia powierzchni skóry, jest bezpieczniejsza dla ciemniejszej skóry (typy skóry IV).
 • Nd-YAG: ta ostatnia opcja ma mniejszą absorpcję melaniny (typy skóry I-IV).

Porady posesyjne dotyczące depilacji laserowej dla nastolatków

Należy zauważyć, że depilacja laserowa może usuwać owłosienie, ale zabieg nie daje trwałej reakcji na dalszy porost włosów. Po zakończeniu całego leczenia pacjenci mogą potrzebować sesji podtrzymujących raz na sześć do dwunastu miesięcy, ponieważ niektóre małe włoski mogą w dalszym ciągu odrosnąć.

Zabiegi laserowe powodują występowanie podwyższonej wrażliwości skóry, czyniąc ją podatną na czynniki zewnętrzne. Dlatego Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o współczynniku większym niż 50 z odnowieniem warstwy po dwóch godzinach lub bezpośrednie unikanie promieni ultrafioletowych.

Prawdopodobne negatywne skutki

Częstymi działaniami niepożądanymi depilacji laserowej są rumień, pieczenie i ból po zabiegu. Poważniejsze działania niepożądane obejmują:

 • Pęcherze.
 • Zaczerwienienie i zsinienie.
 • Depigmentację.
 • Blizny.

Większości komplikacji można zapobiec, podejmując odpowiednie środki ostrożności, ustawiając płynność, wielkość plamki, długość fali i odpowiednie chłodzenie urządzenia.

Dlatego ważne jest, aby personel był przeszkolony i miał dogłębną wiedzę na temat technik, powikłań lub mechanizmów tego typu praktyki.

 

Depilacja laserowa pod pachami

Czynniki wpływające na wynik

Aby wyleczyć wszystkie mieszki włosowe na odpowiednim etapie wzrostu, potrzeba kilku sesji. W większości przypadków wymagane są od czterech do sześciu sesji w odstępach od czterech do sześciu tygodni. Na wyniki wpływają różne czynniki, takie jak:

 • Lokalizacja włosów (pachy i okolice łonowe są najbardziej responsywnymi obszarami).
 • Rodzaj użytego lasera.
 • Stan hormonalny, ponieważ wysoki poziom stymuluje wzrost włosów.
 • Etap wzrostu włosa (o wiele lepiej reaguje w fazie anagenu).
 • Kolor skóry i kolor włosów (najlepsze rezultaty daje jasna skóra i ciemne włosy).
 • Plan zabiegu i umiejętności operatora.

Depilacja laserowa młodzieży i jej skuteczność

Chociaż istnieje wiele dowodów naukowych dotyczących skuteczności depilacji laserowej u nastolatków, jednym z wielkich filarów uzyskania skutecznych rezultatów jest dobór personelu, który ją przeprowadza.

W zależności od kraju, technik, który jest certyfikowany do używania laserów i wykonuje tę funkcję, będzie miał różne kompetencje. W związku z tym należy zażądać odpowiednich certyfikatów, aby zagwarantować prawidłowo wykonaną procedurę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.