Schudnąć podczas karmienia piersią. Czy to możliwe?

Schudnąć podczas karmienia piersią. Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 17 sierpnia, 2018

Badania pokazują, że faktycznie możemy schudnąć podczas karmienia piersią, jest to skutkiem produkcji mleka. W związku z tym nie ma powodu, aby opieka nad dzieckiem zapobiegała utracie wagi którą uzyskaliśmy naturalnie podczas ciąży.

Niektóre kobiety z łatwością tracą na wadze podczas karmienia piersią. Mogą jednak występować dodatkowe czynniki, które powodują, że tak szybko ubywają im zbędne kilogramy, takie jak pewne nawyki lub geny. Niektóre z tych cech pomagają im szybciej schudnąć.

Są jednak rzeczy, które możemy zrobić, aby przyspieszyć ten proces. Nawet jeśli zajmie nam to trochę dłużej, prawidłowo planując nasze rutyny, możemy osiągnąć swoje cele odchudzania.

W tym artykule pokażemy, że utrata wagi podczas karmienia piersią jest możliwa i jak ją osiągnąć.

W jaki sposób matki mogą schudnąć podczas karmienia piersią?

Utrata wagi podczas karmienia piersią jest możliwa, ale tempo chudnięcia zależy od każdej matki.

Mama szykuje posiłek

Niektóre kobiety decydują się na tabletki odchudzające, ale nie jest to metoda zalecana przez specjalistów. Substancje chemiczne zawarte w tych środkach przenikają do organizmu dziecka.

Ogólnie rzecz biorąc, odpowiednia dieta jest najlepszym narzędziem dla matek które chcą stracić na wadze.

Chociaż w tym procesie nie ma zbyt wielu zakazanych posiłków, czasami niektóre pokarmy mogą powodować problemy u dziecka i matki, takie jak chociażby kolki. Surowe diety nie są zalecane.

Z drugiej strony, faktem jest, że podczas karmienia piersią matki są zawsze głodne. Szczególnie interesuje je wtedy wysokokaloryczna żywność, która w konsekwencji może powodować niepożądany przyrost wagi.

Tak więc, jeśli nie ustalimy naszego celu w odchudzaniu w odpowiednim czasie, potrzeby żywieniowe związane z karmieniem piersią mogą działać przeciwko nam.

Ćwiczenia fizyczne są zawsze bardzo pomocnym narzędziem do utraty wagi. Po porodzie jednak zaleca się trenowanie z umiarem. Aby wykonywać ćwiczenia fizyczne potrzebujemy energii, może jej nam jednak brakować z powodu karmienia piersią.

Idealny plan odchudzania bilansuje ćwiczenia fizyczne z dietą która dostarcza energii potrzebnej do karmienia piersią.

Karmienie piersią

Czy możesz schudnąć tylko przez karmienie piersią? Eksperci uważają, że dziennie nasz organizm traci 600 kalorii produkując mleko. Jeśli więc uzupełnimy karmienie piersią ćwiczeniami i dobrym odżywianiem, na pewno dojdziemy do upragnionej wagi.

Jak schudnąć podczas karmienia piersią?

Ilość kalorii zużywanych podczas karmienia piersią porównywalna jest do kilku godzin ćwiczeń aerobowych. Dlatego wydłużenie okresu karmienia piersią może spowodować utratę wagi.

Zdaniem ekspertów jest to główny powód, dla którego niektóre kobiety przypisują szybką utratę wagi karmieniu piersią, ale wszystko zależy od indywidualnych cech każdej z mam.

Z drugiej strony należy pamiętać, że utrata tej ilości kalorii może spowodować osłabienie, zmęczenie, niedobór składników mineralnych i składników odżywczych, a także utratę mięśni.

Nie ulega jednak wątpliwości, że sam proces ma pewne zalety dla procesu utraty wagi.

Niektóre badania wskazują, że efekt ten można przedłużyć, dlatego matki które karmiły piersią mogą mieć mniejsze ryzyko otyłości w ciągu najbliższych 30 lat.

Niech to będzie jasne. Badania wykazały, że kobieta karmiąca piersią, zgodnie z jej morfologią, traci co najmniej jeden kilogram co sześć miesięcy. Wiemy, że nie wydaje się to dużo, ale chudnięcie jest stałe i pomaga zapobiegać pojawianiu się innych problemów zdrowotnych (takich jak otyłość).

Aby wspomóc naturalną utratę wagi wynikającą z karmienia piersią, możemy wykonać następujące czynności:

  • Ćwicz przez 45 do 60 minut dziennie. Zajęcia takie jak taniec, chodzenie, skakanka lub jazda na rowerze mogą pomóc spalić od 300 do 500 kalorii.
  • Zwiększ spożycie płynów, o ile nie są to słodkie napoje.
  • Jedz owoce i warzywa, najlepiej surowe. Jeśli możesz jeść ich skórki, nawet lepiej.
  • Wybieraj chude mięso, takie jak indyk i kurczak. Alternatywą mogą być chude ryby, takie jak pstrągi, sardynki, łosoś i tuńczyk.
  • Spożywaj niskotłuszczowe produkty mleczne, które są bogate w wapń.
  • Wybieraj produkty z pełnego ziarna

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ferrari N., Graf C., Recommendations for physical actvity during and after pregnancy. Gesundheitswesen, 2017. 79: 36-39.
  • Ki EY., Han KD., Park YG., Relationship between duration of breast feeding and obesity in korean women: the korea national health and nutrition examination survey (KHANES) 2010-2012. Maturitas, 2017. 102: 41-45.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.