Płyn pochwowy: co to jest i jakie jest jego znaczenie?

Płyn pochwowy: co to jest i jakie jest jego znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 03 marca, 2019

Płyn pochwowy, inaczej wydzielina z pochwy, odgrywa ważną rolę w zdrowiu kobiety, ponieważ pełni funkcję naturalnego samooczyszczania pochwy. Dodatkowo jest również ważny dla zdrowia seksualnego i funkcji rozrodczych.

Z reguły płyn pochwowy jest całkowicie normalnym zjawiskiem i korzystnie wpływa na ciało kobiety poprzez oczyszczanie pochwy i usuwanie zanieczyszczeń oraz martwych komórek.

Prawidłowy płn pochwowy jest przejrzysty lub mlecznego koloru, zwykle bezwonny i niewywołujący swędzenia ani pieczenia. Powinnaś wiedzieć, że jego ilość i kolor różnią się w zależności od tego, co go wywołuje.

Z całą pewnością można powiedzieć, że płyn pochwowy pochodzi z różnych części pochwy, głównie z gruczołów znajdujących się w szyjce macicy.

Te gruczoły wydzielają nieco lepki płyn, który codziennie płynie wzdłuż ściany pochwy. Płyn ten niesie ze sobą wszelkie bakterie, które były obecne w pochwie, ale szczególnie martwe komórki.

Jak często pojawia się płyn pochwowy?

Płyn pochwowy pojawia się u kobiet bardzo często. W większości przypadków wskazuje, że pochwa jest całkowicie zdrowa, ponieważ ma kwaśne pH, które pozwala jej chronić się przed infekcjami.

Zdrowa pochwa regularnie wydziela płyn pochwowy, który oczyszcza ją z martwych komórek i bakterii. Innymi słowy, w większości przypadków płyn pochwowy nie stanowi powodu do zmartwienia. W gruncie rzeczy jest to naturalny sposób na ochronę ciała.

Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że te płyn ten czasem jest oznaką infekcji lub choroby. Z tego powodu musisz być w stanie odróżnić normalną wydzielinę od anormalnej, aby zapewnić sobie dobre samopoczucie.

Jaka jest normalna ilość wydzieliny?

Jeśli obserwujesz u siebie dużo wydzieliny z pochwy lub ma ona inny wygląd niż zwykle, może być za to odpowiedzialnych kilka czynników.

 • Zmiany hormonalne mogą wpływać na ilość i zapach wydzieliny.
 • Wydzielina może przejściowo ulec zmianie pod wpływem stresu i emocji, takich jak podniecenie seksualne.
 • Niektóre leki, takie jak antybiotyki, kortykosteroidy i pigułki antykoncepcyjne, mogą również wpływać na florę pochwy.
 • Infekcje pochwy często powodują więcej wydzieliny niż zwykle, a czasami zmieniają jej kolor lub zapach.
Stosunek seksualny wpływa na płyn pochwowy

Z jakich powodów pojawia się wydzielina z pochwy

Istnieje wiele przyczyn, które indukują zmiany w wydzielinie z pochwy. Najczęstsze przyczyny tych zmian są następujące:

1. Owulacja

To normalne, że w czasie owulacji pojawia się więcej wydzieliny. W tych dniach jest ona lepka, włóknista i kleista.

Przyczyną tej zmiany jest konieczność ułatwienia przejścia plemników, ponieważ jest to moment, w którym jajeczko musi być gotowe do zapłodnienia.

Płyn pochwowy pochodzi z różnych części pochwy, głównie z gruczołów znajdujących się w szyjce macicy.

2. Ciąża i poród

Wiele kobiet w ciąży obserwuje u siebie większe ilości wydzieliny z pochwy, która również różni się wyglądem. Dzieje się tak zwłaszcza w ostatnich tygodniach przed porodem, kiedy wydzielina staje się coraz gęstsza i bardziej obfita.

Po urodzeniu dziecka płyn pochwowy może zawierać krew, małe skrzepy i tkanki, które oddzieliły się od wyściółki macicy, która rozwinęła się podczas ciąży. W miarę upływu czasu wydzielina stopniowo staje się bardziej wodnista, różowa i ostatecznie całkowicie zmniejsza się jej obfitość.

3. Menopauza

Zmiany hormonalne podczas menopauzy także wywierają wpływ na wydzielinę z pochwy podczas i po menopauzie. Na tym etapie życia kobiety ilość wydzieliny zaczyna spadać wraz ze spadkiem poziomu estrogenów, w końcowej fazie menopauzy.

4. Pobudzenie seksualne

Wodnisty, jasny lub lekko biały płn pochwowy jest oznaką podniecenia seksualnego. Ten rodzaj wydzieliny ma na celu nawilżenie i ochronę pochwy podczas stosunku.

Kiedy płyn pochwowy jest sygnałem ostrzegawczym?

Może się zdarzyć, że zauważysz grudkowaty płyn o nieprzyjemnym zapachu, zielonym lub żółtym odcieniu, któremu towarzyszy gorączka, pieczenie, swędzenie i mrowienie. Te nieprzyjemne objawy powinny Cię niepokoić.

W takich przypadkach może to być infekcja ginekologiczna, na przykład grzybicza, pasożytnicza lub poważniejsza infekcja rozprzestrzeniająca się na podbrzusze.

Od tego momentu wysoce zalecane jest uzyskanie opinii lekarza lub ginekologa. Należy pamiętać, że niektóre infekcje mogą rozprzestrzeniać się na rogi macicy i powodować niepłodność.

Płyn pochwowy - kobieta w bieliźnie

Jakie są objawy nieprawidłowej wydzieliny z pochwy?

Niektóre objawy mogą świadczyć o nieprawidłowych upławach i infekcji pochwy:

 • Zmiana koloru, konsystencji i ilości wydzieliny.
 • Ciągły wzrost obfitości wydzieliny.
 • Swędzenie lub dyskomfort.
 • Pieczenie pochwy podczas oddawania moczu.
 • Obecność krwi poza okresem menstruacji.
 • Płyn pochwowy przypominający konsystencją ser ricotta.
 • Nieprzyjemny zapach w połączeniu z żółtawym, zielonkawym lub białawym zabarwieniem.

Najlepiej stosować się do zasad higieny i wybrać produkt do pielęgnacji bez mydła lub myć pochwę tylko wodą.

Pamiętaj, że podczas menstruacji regularna wymiana wkładek higienicznych jest konieczna, aby nie dopuszczać do podrażnień.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.