Seks po porodzie: wszystko, co musisz wiedzieć

Seks po porodzie: wszystko, co musisz wiedzieć
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 08 lutego, 2019

Seks po porodzie będzie inny dla każdej pary. Dla niektórych przeszkodą w powrocie do współżycia może okazać się ból i zmęczenie.

Fakt, że dziecko wymaga opieki przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, może również komplikować sprawę. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak wygląda seks po porodzie.

W trakcie trzeciego trymestru częstotliwość stosunków seksualnych zmniejsza się. Co więcej, powrót do nich narodzinach dziecka wcale nie jest taki łatwy.

Potrzeba rekonwalescencji, jaką odczuwa nowa mamy, to nie jedyna przyczyna. Często większym problemem staje się fakt, że opieka nad nowo narodzonym maluszkiem pochłania mnóstwo czasu.

Po noszeniu dziecka pod sercem przez dziewięć miesięcy i porodzie ciało kobiety potrzebuje czasu na powrót do normalnego stanu. Zazwyczaj zajmuje to od czterech do sześciu tygodni. Etap poporodowy to czas zmęczenia, bólu fizycznego i zmian emocjonalnych. Odzyskanie równowagi w tych dziedzinach życia może trochę potrwać.

Zazwyczaj nie ma przeciwwskazań do powrotu do współżycia po narodzinach dziecka, chyba że doszło do komplikacji. Najlepiej pozwolić, by wszystko działo się naturalnie, bez nacisku, i poczekać, póki mama nie będzie czuła się gotowa fizycznie i psychicznie. To moment, w którym kobieta musi mieć czas na zastanowienie i zdecydować, czy czuje się gotowa na taką zmianę.

Seks po porodzie: wszystko, co powinnaś wiedzieć

Po narodzinach dziecka zarówno mamy, jak i tatusiowie, stracą zainteresowanie seksem. Trzeba na nowo odnaleźć równowagę. Każda para musi wziąć pod uwagę emocje, poziom energii i zmiany fizyczne obu partnerów. No i oczywiście trzeba pamiętać, że oboje opiekują się małym dzieciątkiem.

Kobiety, ale także mężczyźni, mogą potrzebować kilku tygodni, by odnaleźć się w nowej sytuacji. W trakcie ciąży rodzice mają dziewięć miesięcy, by przyzwyczaić się do nowego obrazu ciała mamy. Jednak po porodzie zmiana jest o wiele bardziej gwałtowna.

Typowe zmiany hormonalne, zachodzące przez kilka tygodni po porodzie, również odbijają się negatywnie na współżyciu. Świeżo upieczone mamy doświadczają chwil smutku i apatii. Wszystkie te uczucia urządzają gonitwę w głowie mamy i utrudniają osiągnięcie porozumienia między partnerami.

Zmniejszenie ilości estrogenu i zwiększenie prolaktyny, hormonu, który wspomaga produkcję mleka, może spowodować spadek popędu. Co więcej, może także przyczyniać się do suchości pochwy.

Mama i tata leżący w łóżku z niemowlęciem

Co wpływa na seks po porodzie?

Istnieją czynniki, które wywierają bezpośredni wpływ na powrót do współżycia po narodzinach dziecka:

Ból

W przypadku niektórych mam seks po porodzie jest bardzo bolesny. Zazwyczaj jest związany z założonymi szwami. To normalne, że obszar krocza pozostaje wrażliwy, póki blizny się nie zagoją

Wyczerpanie

Opiekowanie się dzieckiem przez dwadzieścia cztery godziny na dobę jest męczące zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Kiedy mama i tata nareszcie położą się do łóżka, jedyna rzecz, o jakiej myślą, to sen!

Obraz własnego ciała

Wielu kobietom wydaje się, że po porodzie stają się mało atrakcyjne. W wyniku tego przekonania zmniejsza się ich libido. Jeśli przydarzyło się to także Tobie, nie martw się. Powrót do dawnej figury może chwilę potrwać, to normalne.

“Seks jest jak pamięć: jeśli z niego nie korzystasz, zanika.”
–Eduard Punset–

Kiedy można rozpocząć współżycie po porodzie?

Nie ma określonego czasu, w którym należy powrócić do współżycia po porodzie. Nie ma przeciwwskazań medycznych, które zabraniają podejmowanie współżycia nawet kilka dni po narodzinach dziecka.

Należy jednak pamiętać, że krwawienie może trwać od dwóch do czterech tygodni. W połączeniu ze zmęczeniem i bólem związanym z ewentualnym nacięciem krocza może opóźnić powrót do współżycia.

Czasem pary czekają z podjęciem współżycia po porodzie nawet kilka tygodni lub miesięcy. Obfite krwawienie i suchość pochwy mogą stanowić ogromną przeszkodę w powrocie do intymności.

Oczywiście lepiej jest nie czekać aż tak długa. Może to prowadzić do budowania się lęku i napięcia oraz tworzyć dystans między partnerami.

Aby do tego nie dopuścić, musicie dbać o zachowanie dobrej komunikacji i kontaktu fizycznego. Masaż, komplementy i pocałunki podtrzymują Waszą więź, co przerodzi się w odpowiednim momencie w pożądanie.

Brak popędu: dlaczego występuje?

Narodziny nowego dziecka w pewnym stopniu zmniejszają popęd seksualny. Dzieje się tak ze względu na zachodzące zmiany hormonalne, mogąc trwać od czterech do pięciu tygodni po porodzie.

Oto kilka czynników, które mogą prowadzić do utraty libido:

  • Dziecko pochłania sporo uwagi: Nowe obowiązki wymagają stałej obecności rodziców.
  • Suchość pochwy: Te same hormony, które stymulują produkcję mleka, mogą wywoływać suchość pochwy.
Mężczyzna całujący kobietę w łóżku - seks po porodzie
  • Bolesne blizny: Blizny po cięciu krocza i cięciu cesarskim często bolą. Mama może obawiać się, że aktywność seksualna zwiększy ból.
  • Kobieta może źle się czuć z samą sobą: Kobiety, które po raz pierwszy zostają mamami, często przejmują się swoim wyglądem fizycznym i mogą czuć się mniej atrakcyjne po ciąży.
  • Mężczyzna może czuć się odrzucony lub zastąpiony: Stanie się tatą również odbija się na popędzie seksualnym mężczyzny, przez co może mieć mniejszą ochotę na seks.
  • Uczucie winy ze strony ojca: Tata dziecka może mieć ochotę na powrót do aktywności seksualnej, ale może obawiać się, że sprawi ból mamie.

Nie ma wątpliwości, że powrót do seksu po porodzie to proces, który wymaga czasu. Jeśli mimo zastosowania się do powyższych rad nadal masz problem z podjęciem aktywności seksualnej, powinnaś porozmawiać z ginekologiem.

Lekarz pomoże Ci odkryć, czy nie masz głębszych problemów, które mogą wpływać na odczuwany poziom pożądania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Byrd JE, Hyde JS, DeLamater JD, Plant EA. (1998). Sexuality during pregnancy and the year postpartum. J Fam Pract. 1998 Oct; 47(4):305-8.
  • Enderle, C. D. F., Kerber, N. P. D. C., Lunardi, V. L., Nobre, C. M. G., Mattos, L., & Rodrigues, E. F. (2013). Condicionantes y/o determinantes del retorno a la actividad sexual en el puerperio. Revista Latino-Americana de Enfermagem, 21(3), 719-725. http://www.scielo.br/scielo.php?pid=S0104-11692013000300719&script=sci_arttext&tlng=es
  • Gómez Cantarino, S., & Moreno Preciado, M. (2012). La expresión de la sexualidad durante la gestación y el puerperio. http://rua.ua.es/dspace/handle/10045/24154
  • González Labrador, I., & Miyar Pieiga, E. (2001). Sexualidad femenina durante la gestación. Revista cubana de medicina general integral, 17(5), 497-501. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-21252001000500015

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.