Odzyskać figurę po porodzie - przydatne triki

Ciało kobiety bardzo zmienia się w czasie ciąży. Jeżeli jednak świeżo upieczona mama zadba o odpowiednią dietę i postara się wprowadzić w czyn plan rozważnie dobranych ćwiczeń fizycznych, będzie w stanie odzyskać figurę łatwiej niż by się jej wydawało.
Odzyskać figurę po porodzie - przydatne triki

Ostatnia aktualizacja: 29 października, 2018

Odzyskać figurę po porodzie to marzenie większości świeżo upieczonych mam. Chcą one od razu ustanowić rutynę intensywnych ćwiczeń i wprowadzić surową dietę. Wszystko to po to, by możliwie jak najszybciej wrócić do sylwetki sprzed ciąży. Nie jest to jednak najlepsze wyjście. Należy zrozumieć, że macierzyństwo zmienia ciało kobiety w drastyczny sposób a dochodzenie po siebie nie jest procesem natychmiastowym.

Jeżeli świeżo upieczona mama cieszy się dobrym zdrowiem, nie musi czuć się zobowiązana do natychmiastowego powrotu do dawnej sylwetki. Jest to decyzja osobista i ma służyć temu, aby kobieta czuła się dobrze sama ze sobą.

Nie wszystkim kobietom źle jest z kilkoma dodatkowymi kilogramami. Nawet rozstępy można postrzegać jako coś pięknego – jako symbol macierzyństwa. Istnieją jednak kobiety, które czują się dobrze jedynie jeśli mają płaski brzuch, silne nogi i mocne mięśnie. Dla nich odzyskać figurę po porodzie jest jednym z pierwszych celów jakie sobie wystawiają.

W przypadku świeżo upieczonej mamy każda czynność mająca na celu podniesienie poczucia własnej wartości i komfortu jest wartościowa. Dzięki temu łatwiej jest nam dostosować się do nowej sytuacji po porodzie i odnaleźć się wśród zawieruchy zmian.

Jesteś w stanie odzyskać figurę po ciąży jeśli opracujesz odpowiednio zbilansowany plan diety i będziesz dbać o aktywność fizyczną. Nie jest to zadanie niemożliwe do wykonania, ale z całą pewnością wymaga wytrwałości i przekonania o słuszności swoich działań.

Na samym początku należy uświadomić sobie, że zmiany nie pojawiają się z dnia na dzień. Jest to proces długi i aby osiągnąć dobre rezultaty potrzebny jest czas.

Zanim zaczniesz proces mający na celu odzyskać figurę po porodzie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem specjalistą. Pomoże Ci on należycie monitorować zmiany zachodzące w Twoim organizmie. Będzie on w stanie pomóc Ci ułożyć plan ćwiczeń i diety oraz udzieli niezbędnych wskazówek.

Odzyskać figurę po porodzie – przydatne wskazówki

Niektórzy lekarze zalecają rozpoczęcie procesu mającego na celu odzyskać figurę po porodzie mniej więcej 4 miesiące po przyjściu dziecka na świat. Tyle czasu potrzebują organy kobiety żeby wrócić na swoje miejsce. Wszystko zaczyna się stabilizować a metabolizm przyśpiesza.

Talia kobiety - odzyskać figurę po ciąży

Mama na tym etapie jest już znacznie lepiej dostosowana do rutyny dziecka. Dzięki temu jest w stanie się odpowiednio zorganizować i zaplanować sobie ćwiczenia. Ważne jest również zadbanie o poniższe dobre nawyki:

Zero negatywnych myśli

Aby odzyskać figurę po porodzie, należy przede wszystkim zadbać o pozytywne nastawienie. Zachęcaj sama siebie i szukaj wsparcia wśród Twoich bliskich. Negatywne nastawienie wpływa na zwiększenie możliwości niepowodzenia całego projektu. Uniemożliwia nam bowiem osiągnięcie celów. Pamiętaj, że umysł jest silniejszy niż ciało. Dlatego też musisz zadbać o pozytywne myślenie.

Aktywność w czasie ciąży

Podczas dziewięciu miesięcy ciąży zaleca się utrzymywanie zrównoważonej aktywności fizycznej i ruch. Obejmuje to spacery, jogę, ćwiczenia aerobowe i podnoszenie lekkich ciężarków. Wszystko oczywiście zależnie od Twojego stanu zdrowia i w konsultacji z lekarzem.

Dzięki temu, po porodzie Twoje ciało będzie przyzwyczajone do tej rutyny i łatwiej będzie ją wznowić.

Karmienie piersią

Karmienie piersią i produkcja mleka zużywa całe mnóstwo kalorii. To z kolei przyczynia się do utraty wagi. Duża część nagromadzonej tkanki tłuszczowej zostanie zużyta właśnie do tego celu – matka natura pomoże Ci zrzucić zbędne kilogramy.

Ćwiczenia fizyczne

Aktywność fizyczna jest zdrowa, nie ulega to najmniejszej wątpliwości. Co ciekawe, pomaga też zapobiegać tworzeniu się we krwi zakrzepów wynikających z siedzącego trybu życia. Niezależnie jednak od tego czy poród był naturalny czy poprzez cesarskie cięcie, przed przystąpieniem do aktywności fizycznej musisz mieś pewność, że będzie to dla Ciebie bezpieczne. Skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Oczywiście, na początku ćwiczenia będą proste – rozciąganie nóg, kostek, lekkie skłony ciała i popychanie lekkich przedmiotów nogami.

O ile lekarz nie zaleci inaczej, pierwsze brzuszki możesz zacząć robić dopiero po 4 tygodniach od porodu. Pomogą one skurczyć macicę, dzięki czemu wróci do swojego normalnego rozmiaru. Od tego momentu rutyna ćwiczeń może zacząć nabierać rozmachu. Słuchaj jednak swojego ciała i nie forsuj. Masz dziecko, które wymaga od Ciebie dużo sił i zaangażowania.

“Odzyskać figurę po porodzie można dzięki trzymaniu się zdrowej diety i regularnym ćwiczeniom fizycznym”

Dobre odżywianie się

Koniecznie zadbaj o odpowiednio zbilansowaną dietę. Powinna zawierać ona warzywa, owoce, płatki zbożowe, minerały, witaminy i niskokaloryczne przekąski. Wszystko to pomoże ciału ponownie nabrać sił do wykonywania ćwiczeń. Poprawi się również wygląd Twojej skóry, zmniejszy widoczność rozstępów a nawet poprawi praca układu odpornościowego.

Pasy poporodowe

Pasy poporodowe stanowią doskonałą opcję aby odzyskać figurę po porodzie. Należy jednak wiedzieć jak i kiedy ich używać.

Jeżeli urodziłaś przez cesarskie cięcie, możesz zacząć stosować pasy po 8 tygodniach. Pomogą one utrzymać skórę i zachować sylwetkę podczas gdy Ty chudniesz dzięki diecie i ćwiczeniom.

Spanie na brzuchu

Przybranie tej pozycji snu tak szybko jak to tylko możliwe, pomoże Ci osiągnąć płaski brzuch. Odprężą się również plecy i nogi, co z kolei pozytywnie wpłynie na postawę ciała i przyczyni się do lepszego wypoczynku.

Odpowiednie nawadnianie się

Po porodzie ciało potrzebuje odzyskać swoją równowagę. Dlatego właśnie bardzo ważne jest nawadnianie się – w końcu w 70% składamy się z wody.

Woda pomaga usunąć z organizmu toksyny i przyśpiesza metabolizm. Dlatego można powiedzieć, że przyśpiesza ona spalanie nagromadzonej tkanki tłuszczowej.

Karmienie piersią

Cierpliwość i wytrwałość

Odzyskać figurę po porodzie to długa i czasami ciężka do przebycia droga. Brzuch jest szczególnie trudny do “zgubienia” i wymaga dużej ilości wysiłku. Dlatego właśnie należy zadbać o odpowiednie nastawienie, wykazać się wytrwałością i nie poddawać się; efekty pokażą się już niebawem.

Jeżeli bardzo chcesz wrócić do dawnej figury a rezultaty nie są jeszcze widoczne, mogą się pojawić negatywne emocje a może nawet zaburzenia depresyjne.

Daj swojemu ciału czas, którego to potrzebuje. Kochaj siebie taką, jaka jesteś. Wystawiaj sobie realistyczne cele na rozsądny czas. Dzięki temu będziesz czuć satysfakcję z każdego ukończonego etapu i osiągniesz to, czego pragnęłaś.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ortega FB, Lavie CJ, Blair SN. Obesity and Cardiovascular Disease. Circ Res. 2016 May 27;118(11):1752-70.
  • Swift DL, McGee JE, Earnest CP, Carlisle E, Nygard M, Johannsen NM. The Effects of Exercise and Physical Activity on Weight Loss and Maintenance. Prog Cardiovasc Dis. 2018 Jul-Aug;61(2):206-213.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.