Łuszczenie się skóry u noworodków: poznaj przyczyny tego zjawiska

Łuszczenie się skóry u noworodków: poznaj przyczyny tego zjawiska

Ostatnia aktualizacja: 22 lipca, 2019

Czy wiesz, że pewne czynniki powodują łuszczenie się skóry u noworodków, szczególnie w pierwszych tygodniach po narodzinach? Jeśli zdarzy się to Twojemu dziecku, nie powinnaś się zbytnio martwić, chociaż dobrze by było, gdybyś znała konkretne strategie do zastosowania w takich przypadkach.

Skóra noworodka jest wyjątkowo delikatna i będzie się zmieniać w ciągu pierwszych tygodni życia. Te zmiany mogą także obejmować łuszczenie się skóry u noworodków. Zjawisko to na ogół ma niewielki stopień, przez co nie powinno alarmować rodziców. To po prostu normalne.

Ale jeśli zastanawiasz się, co powoduje łuszczenie się skóry u noworodków, czytaj dalej.

Łuszczenie skóry u noworodków może dotyczyć każdej części ciała. Występuje jednak szczególnie na rękach, stopach i kostkach. Dzieje się tak, ponieważ dzieci tracą zewnętrzną warstwę skóry w ciągu pierwszych dwóch lub trzech tygodni po urodzeniu.

Również zakres i intensywność łuszczenia się skóry może się różnić. Często zależy to od tego, czy dziecko urodziło się przed przewidywanym terminem porodu. W innych przypadkach Łuszczenie skóry u noworodków może nastąpić w wyniku problemów zdrowotnych wymagających leczenia.

Jednak pewien stopień suchości skóry po urodzeniu jest całkowicie normalny i zwykle ustępuje sam. Ogólnie rzecz biorąc, nie wymaga to specjalnej troski.

Co powoduje łuszczenie skóry u noworodków?

Jeśli skóra Twojego dziecka wydaje się bardzo sucha lub zaczyna się łuszczyć w pierwszych tygodniach po urodzeniu, wiedząc, jakie są tego przyczyny, możesz złagodzić te obawy. Przyczyny mogą być następujące:

1. Rybia łuska

Po pierwsze, choroba genetyczna zwana rybią łuską może powodować łuszczenie i suchość skóry. Ten stan skóry powoduje również swędzenie i rozwarstwianie się skóry.

Twój pediatra może zdiagnozować tę chorobę na podstawie historii przebytych chorób w Twojej rodzinie i po przeprowadzeniu badania fizykalnego. Podczas tego badania lekarz może również pobrać próbkę krwi lub skóry.

Nie ma lekarstwa na rybią łuskę, ale regularne stosowanie kremów łagodzi suchość i poprawia kondycję skóry Twojego dziecka.

2. Egzema może powodować łuszczenie się skóry u noworodków

W niektórych przypadkach suchość i łuszczenie się skóry u noworodków są spowodowane stanem skóry zwanym egzemą lub atopowym zapaleniem skóry. Egzema może powodować pojawianie się suchych, czerwonych i swędzących plam na skórze dziecka.

Łuszczenie się skóry u noworodków

Ten problem zwykle nie pojawia się natychmiast w okresie poporodowym, ale może się rozwinąć w późniejszym okresie dzieciństwa. Jego dokładna przyczyna pozostaje nieznana, ale naukowcy uważają, że może doprowadzić do niej kilka czynników, w tym narażenie na czynniki drażniące, takie jak szampony i detergenty.

Jak złagodzić łuszczenie się skóry u noworodków

Jeśli Twoje maleństwo wydaje się cierpieć z powodu łuszczącej się skóry, najważniejsze jest złagodzenie tego dyskomfortu. Pamiętaj, że oprócz konkretnej opieki, uczucie i szczególna troska matki i ojca pomagają dziecku najbardziej.

Oto kilka wskazówek, które pozwolą zmniejszyć łuszczenie się skóry u noworodków:

1. Kąpiel w ciepłej wodzie

Gorąca woda wysusza skórę osób w każdym wieku, w tym noworodków. Jeśli maluch ma łuszczącą się skórę, nie używaj gorącej wody.

Natomiast kąpiele w ciepłej wodzie są idealne dla wrażliwej skóry noworodka. Zawsze przestrzegaj specjalnych zaleceń dotyczących higieny noworodków.

„Łuszczenie się skóry u noworodków może przebiegać z różną intensywnością. Często zależy to od tego, czy poród był przedwczesny, terminowy czy opóźniony”.

2. Używaj szamponu dla dzieci

Aby pomóc leczyć i zapobiegać łuszczeniu się skóry, noworodka należy kąpać wyłącznie szamponem specjalnie opracowanym dla niemowląt. Mydło, którego używasz podczas mycia własnej skóry, jest prawdopodobnie zbyt szorstkie dla delikatnej skóry dziecka.

3. Używaj nawilżacza, by zahamować  łuszczenie się skóry u noworodków

Używanie nawilżacza w domu może złagodzić łuszczenie się skóry u noworodków. Nawilżacze zwiększają wilgotność powietrza, co pomaga leczyć i zapobiegać łuszczeniu się skóry.

Jest to niezwykle proste: umieść nawilżacz w pokoju, w którym dziecko spędza najwięcej czasu. Pozwól, by urządzenie pracowało przez kilka godzin za każdym razem, gdy powietrze stanie się nieco suche.

4. Ogranicz czas kąpieli

Kąpiele mogą mieć niekorzystny wpływ na skórę dziecka. Długi czas przebywania w wodzie może wypłukiwać naturalne oleje ze skóry dziecka i pozostawić jego skórę bardziej podatną na łuszczenie się.

Kąpiel noworodka

Dlatego skróć czas kąpieli, a szybko zobaczysz różnicę w stanie skóry Twojego dziecka.

5. Często nawilżaj ciało dziecka

Utrzymanie stałego poziomu wody w organizmie jest absolutnie konieczne. Dlatego ściśle przestrzegaj ustalonej rutyny karmienia piersią lub karmienia mlekiem modyfikowanym i nie pomijaj posiłków. Karmienie i nawilżanie pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry.

Na koniec pamiętaj, że wygląd łuszczącej się skóry noworodka jest normalny. Nie przejmuj się tym zbytnio. Powyższa lista możliwych przyczyn i przedstawione porady z pewnością pomogą Ci odzyskać spokój, wyjaśniając przyczyny tego problemu i sposoby jego łagodzenia i zapobiegania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Guimaraes Proenca, N. (1990). Psoriase na crianca. Anais Brasileiros de Dermatología.
  • Ribes C, Moraga L. Recién nacido: lesiones cutáneas benignas transitorias
  • Verbov J. Common skin conditions in the newborn. Semin Neonatol 2000; 5: 303-10.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.