Kulki Ben Wa - ich właściwości i stosowanie po ciąży

Kulki Ben Wa - ich właściwości i stosowanie po ciąży

Ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia, 2018

Po porodzie ciało kobiety ulega licznym zmianom. W wielu przypadkach mięśnie w okolicach miednicy osłabiają się podczas ciąży. Kulki Ben Wa mogą Ci pomóc wrócić do dawnej formy po urodzeniu dziecka.

Ważne jest, aby ułatwić tym mięśniom regenerację. Pomoże to zapobiec innym rodzajom powikłań. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak mogą Ci w tym pomóc kulki Ben Wa.

Kulki Ben Wa odwracają skutki porodu

Dziewięć miesięcy ciąży i poród naturalny to dwie sytuacje, które wywierają znaczny nacisk na mięśnie miednicy.

Poród naturalny powoduje skurcz i rozciąganie mięśni dna miednicy, osłabiając je i uszkadzając. Dno miednicy składa się z mięśni, które podtrzymują pęcherz, macicę i odbyt.

Najczęstsze konsekwencje wynikające z osłabienia dna miednicy są następujące:

 • Nietrzymanie moczu.
 • Dyskomfort podczas stosunków seksualnych.
 • Wypadnięcie macicy: Obkurczanie się narządów, takich jak pęcherz, macica lub odbyt.
Kobiecy brzuch

Jednym ze sposobów wzmocnienia strefy miednicy są kulki Ben Wa po urodzeniu dziecka.

Są one użytecznym źródłem dla odzyskania kontroli nad mięśniami i opanowania lub uniknięcia wyżej wymienionych konsekwencji.

Kulki Ben Wa po urodzeniu dziecka i ich funkcja

Kulki Ben Wa składają się z dwóch lekkich piłek, które są wprowadzane do pochwy za dźwigaczem odbytu. Innymi słowy, umieszczasz je w tym samym miejscu co tampon.

To doskonała opcja. Umieszczając je w pochwie, zmusza się mięśnie miednicy do pasywnego kurczenia się.

Jeśli będziesz ich używać w sposób ciągły, ta część ciała będzie się wzmacniać.

Kiedy należy je stosować?

Zawsze najlepiej jest skonsultować się z ginekologiem lub położną, aby dowiedzieć się, jaki jest dobry moment na użycie kulek Ben Wa.

Pamiętaj, że każdy poród jest unikalny i ważne jest, aby dostosować się do Twoich warunków. Zasadniczo po porodzie należy odczekać co najmniej 40 dni.

Jak używać chińskich kulek Ben Wa

Przed użyciem kulek Ben Wa po raz pierwszy należy uważnie przeczytać instrukcje.

Procedura jest bardzo prosta i składa się z trzech etapów:

 • Przed włożeniem należy upewnić się, że kulki zostały umyte neutralnym mydłem. Następnie nanieś lubrykant na pierwszą kulę, aby ułatwić jej wsunięcie.
 • Włóż kulki do pochwy – w tym celu wybierz pozycję, która jest wygodna dla Ciebie. Kulki należy włożyć tak, jak tampon, pozostawiając sznurek do ich późniejszego usunięcia.
 • Teraz wstań i spaceruj z włożonymi kulkami. Ten ruch spowoduje, że kulki będą miały tendencję do opadania. To z kolei spowoduje skurcz mięśni w miarę jak Twoje ciało będzie starało się je utrzymać.
Zdjęcie kulek Ben Wa

Początkowo można próbować z jedną kulką przez kilka minut. Wtedy stopniowo wydłużysz czas, aż proces ten stanie się nawykiem.

Jeśli nie jesteś w stanie wykonać ćwiczenia w ten sposób, możesz po prostu pozostać w pozycji leżącej. Ta pozycja nadal powoduje kurczenie się mięśni miednicy.

Jeśli nie jesteś w stanie utrzymać kulek w środku, skontaktuj się z ginekologiem w celu wykonania badania. Pracownik służby zdrowia powinien zalecić sposób leczenia.

Jakie wybrać i gdzie kupić?

Dostępna jest szeroka gama kulek Ben Wa, więc możesz wybrać różne rozmiary i materiały. Najlepiej byłoby, gdyby były one wykonane z hipoalergicznego silikonu, aby uniknąć ryzyka reakcji alergicznej.

Najlepszym miejscem na ich zakup jest apteka. Gwarantuje to, że zostały one poddane niezbędnym kontrolom sanitarnym.

Zalety stosowania kulek Ben Wa

Regularne stosowanie tych kul zapewnia szereg korzyści:

 • Wzmacnia dno miednicy po porodzie. Wzmocnienie tego obszaru pomaga uniknąć i kontrolować nietrzymanie moczu i związane z tym konsekwencje.
 • Stymuluje nawilżenie pochwy, co korzystnie wpływa na poprawę stosunków seksualnych.
 • Są prostym rozwiązaniem, łatwym w użyciu i łatwym do znalezienia. Są one stosunkowo niedrogie i wystarczają na długi czas.

Wniosek

Osłabienie mięśni podtrzymujących narządy miednicowe jest częstą konsekwencją porodu, który dotyka wiele kobiet. Opadanie tych narządów jest częstą konsekwencją osłabienia mięśni, podobnie jak nietrzymanie moczu.

Zawsze warto skonsultować się z ginekologiem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia.

 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Aukee P, Immonen  P, The effect of home biofeedback training on stress incontinence.
 • Kegel, A.H. Progressive resistance exercise in the functional restoration of the perineal muscles. Am. J. Obstet.Gynaecol. (1948) 527-535
 • Pardo E; Rotem R; Glinter H; Erenberg M; Yahav L; Yohay Z; Yohay D; Weintraub AY. Recovery from pelvic floor dysfunction symptoms in the postpartum is associated with the duration of the second stage of labor. Arch Gynecol Obstet. doi: 10.1007/s00404-019-05173-1.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.