13 słynnych cytatów na Dzień Ojca

Dzień Ojca, obok Dnia Matki, powinien być jednym z najważniejszych dni w roku, ponieważ docenia wartość postaci ojca w życiu dzieci.
13 słynnych cytatów na Dzień Ojca
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dzień Ojca obchodzony jest w różne dni w roku, w zależności od kraju. W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest zawsze 23 czerwca. W tym dniu ludzie okazują miłość, przywiązanie i uwagę swoim ojcom w zamian za to, co jako dzieci otrzymywali od swoich ojców przez cały rok.

Specjalnie z tej okazji w naszym artykule wymieniliśmy 13 słynnych cytatów, aby uczcić Dzień Ojca. Ważne jest przede wszystkim to, aby ojcowie czuli się docenieni za pracę, jaką wykonują jako opiekunowie i wychowawcy.

To prawda, że dzień ojca powinniśmy obchodzić przez cały rok. Ale też piękne i wyjątkowe jest to, że w kalendarzu pojawia się konkretna data, w której głównymi bohaterami są właśnie ojcowie.

Więź między ojcami a dziećmi

Wiele osób mówi o relacjach afektywnych  tworzonych między matkami a dziećmi. Jednak postać ojca zwykle pozostaje w tle. Ale emocjonalna więź między ojcami a dziećmi jest równie ważna dla rozwoju dzieci.

Obecnie w większości domów edukacja i wychowanie są równo podzielone między oboje rodziców. Dlatego zarówno ojcowie, jak i matki są tak samo odpowiedzialni za zapewnienie swoim dzieciom opieki, ochrony i wsparcia, których one potrzebują.

Ojciec z dzieckiem

W celu okazania uwielbienia i uznania wszystkich wysiłków, jakie ojcowie podejmują dla swoich dzieci, w wielu krajach Dzień Ojca obchodzony jest zazwyczaj w trzecią niedzielę czerwca. Jednak w Polsce ustalono stałą datę, czyli 23 czerwca.

W tym dniu często spotyka się cała rodzina, aby uhonorować tę ważną postać w domu. Dobrym pomysłem jest na przykład to, aby dzieci zrobiły kartkę lub narysowały obrazek i dodały do niego jakąś wiadomość płynącą prosto z serca.

W tym celu mogą wykorzystać na przykład niektóre z 13 słynnych cytatów, które prezentujemy poniżej. Doskonale nadają się one do tego, by uczcić Dzień Ojca. To piękny, prosty i bardzo emocjonalny gest!

13 słynnych cytatów na Dzień Ojca

Ojciec z córka
 1. „Za każdym małym dzieckiem, które wierzy w siebie, stoi rodzic, który uwierzył w nie jako pierwszy”. – Mathew L. Jacobson.
 2. „Ojciec to jedyny przyjaciel, na którym zawsze możemy polegać. W godzinie potrzeby, kiedy wszystko inne zawodzi, pamiętamy o tym, na którego kolanach siedzieliśmy jako dzieci. Tego, który koił nasze smutki. I chociaż może nie być teraz w stanie nam pomóc, sama jego obecność powoduje u nas pocieszenie”. – Émile Gaboriau.
 3. „Marzeniem bohatera jest być wszędzie wielkim, ale ciągle małym obok ojca”. – Victor Hugo.
 4. „Serce ojca to arcydzieło natury”. – Antoine Prevost.
 5. „Dla niej imię ojca było innym imieniem miłości”. – Fanny Fern.
 6. „Ojciec to nie ten, który daje życie, to byłoby zbyt łatwe. Ojciec to ten, który daje miłość”. – Denis Lord.
 7. „Ze wszystkich tytułów, które miałem zaszczyt mieć, »Tata«zawsze był tym najlepszym”. – Ken Norton.
 8. „Mój ojciec dał mi największy dar, jaki każdy mógł dać innej osobie. Wierzył we mnie”. – Jim Valvano.
 9. „To, co czyni Cię mężczyzną, to nie zdolność do posiadania dziecka. Każdy głupiec może mieć dziecko. To nie czyni Cię ojcem. To odwaga wychowywania dziecka robi z Ciebie ojca”. – Barack Obama.
 10.  „Mój ojciec nie powiedział mi, jak mam żyć. Żył sam i pozwalał mi patrzeć, jak to się robi. – Clarence Budington Kelland.
 11.   „Dopiero gdy dorośniesz i odejdziesz od niego, tylko wtedy możesz zrozumieć jego wielkość i w pełni ją docenić”. – Margaret Truman.
 12. „Zawsze, gdy potrzebuję rady lub kogoś, kto po prostu słucha, tata jest zawsze tym jedynym mężczyzną. Jego zaufanie do mnie jest jednocześnie przerażające i zachęcające”. – Asha Patrick.
 13. „Każdy, kto mówi Ci, że ojcostwo jest najlepszą rzeczą, jaka może Ci się przydarzyć, nie docenia tego, jak bardzo najlepszą.” – Mike Myers.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.