Pieszczenie dziecka i jego liczne korzyści

Pieszczenie dziecka i jego liczne korzyści
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 19 grudnia, 2018

Pieszczenie dziecka niesie ze sobą niezliczone korzyści terapeutyczne. Okazywanie dziecku miłości jest dla większości rodziców czymś naturalnym, zwłaszcza gdy dzieci są małe.

To naturalne, że rodzice i członkowie rodziny chcą okazywać uczucia dzieciom, a także chronić je i przytulać.

Utrzymywanie fizycznego kontaktu z dziećmi jest bardzo ważne. Pieszczenie dziecka poprzez uściski i pocałunki czy trzymanie za ręce to sposoby na okazanie uczuć. Przynosi to korzyści zarówno rodzicom, jak i dzieciom oraz wzmacnia ich związek.

Gdy dzieci stają się coraz większe, łatwo jest zapomnieć, jak duże znaczenie ma pieszczenie dziecka. Gesty te nadal są konieczne – starsze dzieci nadal potrzebują kontaktu. Pamiętaj, że nawet jeśli zdają się to odrzucać, doceniają to.

Mogą po prostu preferować okazywanie uczuć w inny sposób – sposób mniej dziecinny lub mniej oczywisty – na przykład w prywatnym otoczeniu, a nie przed ich rówieśnikami.

Pieszczenie dziecka może służyć jako pocieszenie, zapewnienie prostego i pełnego miłości wsparcia lub jako wyrażenie uczuć wobec ukochanej osoby. To fizyczne i emocjonalne doświadczenie jest doceniane przez wszystkich. Ponadto im wolniejsze pieszczoty, tym intensywniejsza reakcja mózgu.

8 korzyści terapeutycznych, jakie daje pieszczenie dziecka

Poniżej przedstawiamy osiem korzyści terapeutycznych, które daje pieszczenie dziecka:

1. Poprawia więź między rodzicami a dzieckiem

Pieszczenie dziecka znacznie wzmacnia więź rodzic-dziecko. Pozwala nam nawiązać kontakt z naszymi maluchami poprzez ciało i duszę.

Podobnie okazywanie uczuć to sposób, by pokazać dziecku miłość, którą do niego czujesz, bez konieczności mówienia ani słowa.

Roześmiana dziewczyna

2. Nauka dawania i przyjmowania uczuć

Aby dziecko wyrosło na uczuciowego człowieka, musi najpierw otrzymać uczucia od rodziców. W tym sensie bardzo ważne jest, aby od najmłodszych lat uczyć dziecko znaczenia uczuć, ponieważ wpływa to na jego zdolność do odnoszenia się do innych.

3. Poprawia komunikację u dzieci

Pieszczenie dziecka to sposób na komunikację z dzieckiem, uspokojenie go i pokazanie mu, że go kochasz. Musisz okazywać mu uczucie od jego pierwszych dni życia.

Będzie to miało wpływ na jego przyszłe życie. W rzeczywistości, dzieci, które są głaskane, często łatwiej otwierają się na innych i są bardziej skłonne do pocieszania innych ludzi.

4. Wzmacnia zaufanie

Pieszczenie dziecka pomaga mu budować poczucie własnej wartości i nabierać uczucia wsparcia. W rezultacie czuje się docenione i uznane przez innych.

Gesty te dodają siły i zapewniają ochronę, zmniejszając ból emocjonalny i wywołując uczucie bliskości i towarzystwa. Pieszczenie dziecka buduje zaufanie i pokazuje, że istnieje nie tylko uczucie, ale poczucie oddania.

Miłość jest dla dziecka tym, czym słońce jest dla kwiatów: może mieć wystarczającą ilość chleba, ale potrzebuje pieszczot, aby być dobrym i silnym człowiekiem.

-Concepción Arenal-

5. Zmniejsza stres

Udowodniono, że dzieci, które czują się kochane są mniej zestresowane. Pieszczoty uspokajają dzieci w każdym wieku i w dowolnym czasie.

Dowodem na to jest to, że noworodki rozwijają się szybciej i są mniej zestresowane, gdy otrzymują pieszczoty, w porównaniu do tych dzieci, które nie otrzymują ich tak często.

6. Pozytywne uczucia

Dziecko, które jest kochane i otrzymuje uczucia, będzie czułym dorosłym, zdolnym do wyrażania pozytywnych uczuć wobec swoich rodziców i otoczenia.

Okazywanie uczuć poprzez pieszczenie dziecka przynosi pozytywne skutki dla szeregu zachowań i stanów psychicznych przez całe życie. Ponadto pozwala dziecku poczuć przyjemność i budować poczucie własnej wartości.

Pieszczenie dziecka

7. Sprzyja produkcji oksytocyny

Oksytocyna jest hormonem, który ma zdolność działania na mózg i mięśnie. Gdy jest wydzielana w dużych ilościach, sprzyja rozluźnieniu ciała i uczuciu uspokojenia, dobremu samopoczuciu oraz komfortu społecznego i emocjonalnego.

Wydzielanie tego hormonu zwiększa się u maluchów podczas każdego przejawu czułości, poprzez pieszczoty, masaże czy uściski. W tym sensie pieszczenie dziecka sprzyja wytwarzaniu oksytocyny, poprawiając samopoczucie i przynosząc uczucie spokoju u dziecka.

8. Poprawia jakość snu

Przytulanie, całowanie i pieszczenie dziecka pomaga mu dużo lepiej spać. Udowodniono, że maluchy, które otrzymują pieszczoty, lepiej odpoczywają w nocy. Możesz używać pieszczot, gdy dziecko nie może spać, ponieważ mają one działanie rozluźniające, likwidują bóle głowy i pomagają w walce z napięciem nerwowym.

Jak widać, korzyści terapeutyczne jakie daje pieszczenie dziecka są naprawdę liczne. Poprzez pieszczoty dajesz swojemu dziecku coś niezbędnego dla jego zdrowego rozwoju fizycznego i emocjonalnego: kontakt fizyczny z człowiekiem.

Specjaliści są zgodni co do tego, że gdy dziecko nie otrzymuje niezbędnej dawki uczuć i pieszczot, w przyszłości mogą pojawić się u niego problemy z osobowością.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.