Pieszczenie dziecka i jego liczne korzyści

Pieszczenie dziecka i jego liczne korzyści
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 19 grudnia, 2018

Pieszczenie dziecka niesie ze sobą niezliczone korzyści terapeutyczne. Okazywanie dziecku miłości jest dla większości rodziców czymś naturalnym, zwłaszcza gdy dzieci są małe.

To naturalne, że rodzice i członkowie rodziny chcą okazywać uczucia dzieciom, a także chronić je i przytulać.

Utrzymywanie fizycznego kontaktu z dziećmi jest bardzo ważne. Pieszczenie dziecka poprzez uściski i pocałunki czy trzymanie za ręce to sposoby na okazanie uczuć. Przynosi to korzyści zarówno rodzicom, jak i dzieciom oraz wzmacnia ich związek.

Gdy dzieci stają się coraz większe, łatwo jest zapomnieć, jak duże znaczenie ma pieszczenie dziecka. Gesty te nadal są konieczne – starsze dzieci nadal potrzebują kontaktu. Pamiętaj, że nawet jeśli zdają się to odrzucać, doceniają to.

Mogą po prostu preferować okazywanie uczuć w inny sposób – sposób mniej dziecinny lub mniej oczywisty – na przykład w prywatnym otoczeniu, a nie przed ich rówieśnikami.

Pieszczenie dziecka może służyć jako pocieszenie, zapewnienie prostego i pełnego miłości wsparcia lub jako wyrażenie uczuć wobec ukochanej osoby. To fizyczne i emocjonalne doświadczenie jest doceniane przez wszystkich. Ponadto im wolniejsze pieszczoty, tym intensywniejsza reakcja mózgu.

8 korzyści terapeutycznych, jakie daje pieszczenie dziecka

Poniżej przedstawiamy osiem korzyści terapeutycznych, które daje pieszczenie dziecka:

1. Poprawia więź między rodzicami a dzieckiem

Pieszczenie dziecka znacznie wzmacnia więź rodzic-dziecko. Pozwala nam nawiązać kontakt z naszymi maluchami poprzez ciało i duszę.

Podobnie okazywanie uczuć to sposób, by pokazać dziecku miłość, którą do niego czujesz, bez konieczności mówienia ani słowa.

Roześmiana dziewczyna

2. Nauka dawania i przyjmowania uczuć

Aby dziecko wyrosło na uczuciowego człowieka, musi najpierw otrzymać uczucia od rodziców. W tym sensie bardzo ważne jest, aby od najmłodszych lat uczyć dziecko znaczenia uczuć, ponieważ wpływa to na jego zdolność do odnoszenia się do innych.

3. Poprawia komunikację u dzieci

Pieszczenie dziecka to sposób na komunikację z dzieckiem, uspokojenie go i pokazanie mu, że go kochasz. Musisz okazywać mu uczucie od jego pierwszych dni życia.

Będzie to miało wpływ na jego przyszłe życie. W rzeczywistości, dzieci, które są głaskane, często łatwiej otwierają się na innych i są bardziej skłonne do pocieszania innych ludzi.

4. Wzmacnia zaufanie

Pieszczenie dziecka pomaga mu budować poczucie własnej wartości i nabierać uczucia wsparcia. W rezultacie czuje się docenione i uznane przez innych.

Gesty te dodają siły i zapewniają ochronę, zmniejszając ból emocjonalny i wywołując uczucie bliskości i towarzystwa. Pieszczenie dziecka buduje zaufanie i pokazuje, że istnieje nie tylko uczucie, ale poczucie oddania.

Miłość jest dla dziecka tym, czym słońce jest dla kwiatów: może mieć wystarczającą ilość chleba, ale potrzebuje pieszczot, aby być dobrym i silnym człowiekiem.

-Concepción Arenal-

5. Zmniejsza stres

Udowodniono, że dzieci, które czują się kochane są mniej zestresowane. Pieszczoty uspokajają dzieci w każdym wieku i w dowolnym czasie.

Dowodem na to jest to, że noworodki rozwijają się szybciej i są mniej zestresowane, gdy otrzymują pieszczoty, w porównaniu do tych dzieci, które nie otrzymują ich tak często.

6. Pozytywne uczucia

Dziecko, które jest kochane i otrzymuje uczucia, będzie czułym dorosłym, zdolnym do wyrażania pozytywnych uczuć wobec swoich rodziców i otoczenia.

Okazywanie uczuć poprzez pieszczenie dziecka przynosi pozytywne skutki dla szeregu zachowań i stanów psychicznych przez całe życie. Ponadto pozwala dziecku poczuć przyjemność i budować poczucie własnej wartości.

Pieszczenie dziecka

7. Sprzyja produkcji oksytocyny

Oksytocyna jest hormonem, który ma zdolność działania na mózg i mięśnie. Gdy jest wydzielana w dużych ilościach, sprzyja rozluźnieniu ciała i uczuciu uspokojenia, dobremu samopoczuciu oraz komfortu społecznego i emocjonalnego.

Wydzielanie tego hormonu zwiększa się u maluchów podczas każdego przejawu czułości, poprzez pieszczoty, masaże czy uściski. W tym sensie pieszczenie dziecka sprzyja wytwarzaniu oksytocyny, poprawiając samopoczucie i przynosząc uczucie spokoju u dziecka.

8. Poprawia jakość snu

Przytulanie, całowanie i pieszczenie dziecka pomaga mu dużo lepiej spać. Udowodniono, że maluchy, które otrzymują pieszczoty, lepiej odpoczywają w nocy. Możesz używać pieszczot, gdy dziecko nie może spać, ponieważ mają one działanie rozluźniające, likwidują bóle głowy i pomagają w walce z napięciem nerwowym.

Jak widać, korzyści terapeutyczne jakie daje pieszczenie dziecka są naprawdę liczne. Poprzez pieszczoty dajesz swojemu dziecku coś niezbędnego dla jego zdrowego rozwoju fizycznego i emocjonalnego: kontakt fizyczny z człowiekiem.

Specjaliści są zgodni co do tego, że gdy dziecko nie otrzymuje niezbędnej dawki uczuć i pieszczot, w przyszłości mogą pojawić się u niego problemy z osobowością.

To może Cię zainteresować ...
Uspokajanie dziecka – jak zrobić to w sposób skuteczny?
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Uspokajanie dziecka – jak zrobić to w sposób skuteczny?

Uspokajanie dziecka, które płacze może być nie lada wyzwaniem dla świeżo upieczonych rodziców. Co zrobić? Jak się zachować? Podpowiemy Ci!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.