Uzależnienie od telefonu komórkowego krzywdzi Twoje dziecko

Uzależnienie od telefonu komórkowego krzywdzi Twoje dziecko
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Nie jest tajemnicą, że dorośli w dzisiejszym społeczeństwie spędzają zbyt wiele czasu patrząc w swoje telefony. Wydaje się, że środki komunikacji uległy zmianie, a media społecznościowe i telefony komórkowe są dla wielu priorytetem. Jest to dość szkodliwe, ponieważ powoduje, że wielu dorosłych jest zbyt odłączonych od rzeczywistości. Co gorsza, to uzależnienie od telefonu komórkowego może naprawdę zranić Twoje dzieci.

Być może w pewnym momencie zauważyłeś, że gdy Twoje dziecko mówi lub chce podzielić się z tobą doświadczeniami, przyłapałeś się na tym, że patrzysz w swój telefon i ignorujesz to, co mówi. To smutna rzeczywistość, której doświadcza dzisiaj wiele dzieci.

Co gorsza, dowiadują się, że jest to normalne i w przyszłości zrobią to samo. Uzależnienie od telefonu komórkowego wszystkich rodziców jest ogromnym zagrożeniem dla prawidłowego rozwoju dzieci.

Uzależnienie od telefonu komórkowego to niebezpieczeństwo!

W dzisiejszych czasach uzależnienie od telefonu komórkowego stało się powszechne. Szkody intelektualne i emocjonalne, które powoduje u dzieci uzależnionych rodziców, są zbyt wielkie, szczególnie dla bardzo małych dzieci. Badania neurologiczne wykazały, że pierwsze trzy lata życia dziecka to czas, w którym najszybciej rozwijają się umiejętności językowe, emocjonalne, społeczne i motoryczne.

Matka lekceważąca swoją córkę patrząc w komórkę

Kiedy rodzice są uzależnieni od telefonu komórkowego, tracą szanse na zbudowanie dobry relacji ze swoim dzieckiem, którego nigdy nie będą w stanie powtórzyć. Ich dzieci nie są w stanie mieć wysokiej jakości interakcji z rodzicami. Wszystko to może powodować problemy emocjonalne i opóźnienia rozwojowe w obszarach takich jak mowa lub niezbędne umiejętności społeczne.

Znaczenie interakcji społecznej

Rodzice muszą kontaktować się ze swoimi dziećmi twarzą w twarz, aby maluchy mogły rozwijać dobre nawyki i poprawiać swoje umiejętności edukacyjne się każdego dnia. To samo dotyczy ich zachowania i rozwoju emocjonalnego. Dzieci rozwijają się dzięki wysokiej jakości interakcji z rodzicami. Uczą się języka, regulacji emocjonalnej, a także jak cieszyć się czasem spędzonym z rodziną.

Każdego dnia naszego życia robimy depozyty w bankach pamięci naszych dzieci.

-Charles Swindoll-

Problem polega również na tym, że jeśli mama zwraca większą uwagę na telefon niż na swoje dzieci, te małe istoty będą próbowały zwrócić na siebie jej uwagę. Po tym jak to się stanie matka będzie miała tendencję do łatwego rozgniewania się na nie. Może to wywołać ogromny ból emocjonalny dla dzieci, które nie rozumieją dokładnie co się dzieje.

Uzależnienie od telefonu komórkowego jest równoznaczne z ignorowaniem Twojego dziecka

Brzmi to okropnie, ale prawda jest taka, że te dzieci w takiej sytuacji czują się ignorowane przez swoich rodziców. Co więcej, kiedy zobaczą, co się dzieje, będą zachowywać się jeszcze gorzej, aby zwrócić uwagę ich rodziców. To spowoduje, że obie strony staną się jeszcze bardziej poirytowane, a napięcia staną się powszechne w życiu codziennym.

Kiedy dorosły odpowiada na wiadomość, aktywuje to funkcję pilnego zadania w jego mózgu. Jeśli zostanie to przerwane, może źle traktować swoje dzieci. To nie do pomyślenia, że rodzice zwracają większą uwagę na aktywność cyfrową niż na własne maluchy, ale jest to niefortunna rzeczywistość. Dzieci czują, że nie są ważne dla swoich rodziców, a to stwarza poczucie odrzucenia i powoduje wielką szkodę dla rozwoju ich własnej wartości.

Ojciec patrzący w telefon

Wszystko to musi się zmienić!

Ten brak interakcji z dziećmi z powodu uzależnienia od telefonów komórkowych musi się zmienić. Rodzice muszą być świadomi znaczenia prawidłowej komunikacji ze swoimi pociechami. Muszą z nimi rozmawiać i słuchać ich cierpliwie każdego dnia ich życia.

Należy podjąć pewne środki, aby przezwyciężyć uzależnienie od telefonu komórkowego, a tym samym poprawić jakość życia rodzinnego:

  • Ustal zasady i ograniczenia czasowe dotyczące korzystania z urządzeń mobilnych w domu
  • Priorytetowe traktowanie interakcji z dziećmi i wyciszanie telefonu podczas grania lub rozmowy z nimi
  • Ustal także zasady dotyczące czasu oglądania telewizji, czy zabawy na innych urządzeniach mobilnych, które mają Twoje dzieci. Każdy powinien ograniczyć uzależnienie od ekranu
  • Bądź świadomy potrzeb dziecka w zakresie codziennej stymulacji i wysokiej jakości spędzenia czasu z rodziną
  • Ustaw harmonogram pracy. Nie musisz odpowiadać na e-maile, gdy jesteś ze swoimi dziećmi. To może poczekać
  • Nie dotykaj telefonu komórkowego podczas posiłków lub czasu rodzinnego

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.