"Four Little Corners": cenne lekcje płynące z tej książki

"Four Little Corners": cenne lekcje płynące z tej książki
Azucena Fernández

Napisane i zweryfikowane przez nauczycielka Azucena Fernández.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

“Four Little Corners” to książka, którą powinno przeczytać każde dziecko, a następnie rozważyć poruszone w niej problemy. Jeżeli szukasz sposobu na nauczenie dziecka ważnych wartości, koniecznie wypróbuj tą lekturę.

Four Little Corners autorstwa Jerome’a Ruilliera to książka, którą powinno się czytać i stosować w szkołach na całym świecie. Jest niedługa, prosta i posiada wiele ilustracji. Ma wiele do zaoferowania w bardzo krótkim czasie. Znajdziesz w niej nawet niektóre zagadnienia matematyczne.

Bohaterami książki są kształty geometryczne. Wszystkie z nich oprócz jednego to kółka, nazywane Małymi Kółkami. Głównym bohaterem jest kwadrat nazywany Małym Kwadratem.

Śledzimy poczynania Małego Kwadratu, który uwielbia bawić się ze swoimi przyjaciółmi, Małymi Kółkami. Zawsze doskonale się ze sobą dogadują i fajnie spędzają czas. Jednak pewnego dnia pojawia się problem: muszą wejść do dużego domu.

Four Little Corners uczy dzieci kilku niezwykle istotnych kwestii dotyczących wartości. Przyjrzyjmy się im bliżej, aby zrozumieć, dlaczego ta książka stanowi klejnot literatury dziecięcej.

Nie poddawaj się, gdy na Twojej drodze stają przeciwności

Kiedy Mały Kwadrat chce wejść do dużego domu wraz ze swoimi przyjaciółmi Małymi Kółkami, napotykają pewien problem, który stanowi główne zagadnienie książki. Mały Kwadrat odkrywa, że nie może wejść do domu, ponieważ prowadzące do niego drzwi są okrągłe.

Innymi słowy, jego rogi nie pozwalają mu przejść. To właśnie sprawia, że różni się od innych.

Znaczenie przyjaźni w książce Four Little Corners

Małe Kółka, które znajdują się już w środku domu, cały czas zachęcają Mały Kwadrat do wejścia. Podpowiadają mu różne pomysły, które według nich pomogą ich przyjacielowi.

Proszą go, aby stał się okrągły. Mały Kwadrat próbuje ze wszystkich sił, ale mu się to nie udaje. Co więcej, takie próby sprawiają mu ból. Jego przyjaciele nieustannie starają się mu pomóc. Każdy z nich oferuje poradę, która według niego rozwiąże ten problem.

Ponieważ są z Małym Kwadratem przez czas, czuje się on bezpiecznie. Jego przyjaciele starają się razem z nim znaleźć rozwiązanie.

Współpraca to klucz

W końcu, po długiej dyskusji, kółka orientują się, że problem nie leży w ich przyjacielu, tylko w drzwiach prowadzących do domu. Cały czas rozmawiają o tym, co mogą zrobić, aby pomóc Małemu Kwadratowi. To świetny przykład  współpracy.

Po długiej rozmowie udaje im się znaleźć rozwiązanie. Podejmują decyzję o wycięciu okrągłych drzwi, usuwając “cztery małe rogi niczego” i zamieniając koliste drzwi w kwadratowe. Mały Kwadrat może w końcu dołączyć do innych znajdujących się w dużym domu.

Akceptowanie innych: kolejna lekcja płynąca z Four Little Corners

“Four Little Corners” to przepiękne opowiadanie, które uczy dziecko znaczenia akceptacji i podkreśla znaczenie jej rozwoju już od wczesnych lat. Ruillier wplata w opowiadaną historię przemyślane metafory o włączaniu do życia społecznego osób, które mogą być z niego wykluczone.

Sprawia to, że zaczynamy się zastanawiać nad tym, jakie zmiany należy wprowadzić w społeczeństwie, aby znalazło się w nim miejsce dla tych, którzy różnią się od ogółu.

Książka uczy o różnych rodzajach konfliktów społecznych, które wiążą się z różnorodnością. Czytając ją wyraźnie widzimy konsekwencje dyskryminacji, które często stawiają osoby chcące się zintegrować z innymi w niekorzystnych sytuacjach.

Kółka i kwadrat

“Jestem okrągły, jestem okrągły…”

–Mały Kwadrat–

Ruillier stworzył również ilustracje zamieszczone w książce, rysunki przedstawiające figury geometryczne, w tym kółka w różnych kolorach (Małe Kółka) i fioletowy kwadrat (Mały Kwadrat). Stają się one prawdziwymi bohaterami przedstawionej historii. Czytelnicy mogą identyfikować się z tym, co odczuwają, a nawet wyobrazić sobie ich wyrazy twarzy.

Chociaż ilustracje są proste, autor był w stanie stworzyć historię, która odnosi się do poważnych problemów społecznych. To doskonały sposób na przybliżenie tego tematu dzieciom. Dzięki zastosowaniu prostego symbolicznego języka, opowieść można odnieść do wielu prawdziwych kontekstów.

“Four Little Corners” to książka polecana dla dzieci powyżej jednego roku życia. Powinna znaleźć się w biblioteczce każdego malucha.

Chociaż Twoje dziecko czyta w szkole, możesz wykorzystać w domu dodatkowe książki, aby rozwijać określone kwestie i założenia. Co więcej, dzieci uwielbiają wracać do swoich ulubionych książek i czytać je po raz kolejny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ruiller, J. (2014). Por cuatro esquinitas de nada. Editorial Juventud S.A.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.