Nie, nie stracisz przyjaciół przez macierzyństwo

Nie, nie stracisz przyjaciół przez macierzyństwo
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 03 grudnia, 2018

Kiedy stajemy się matkami, zmienia się wiele rzeczy, w tym nasze życie towarzyskie i częstotliwość przebywania wśród przyjaciół.

Macierzyństwo jest oczywiście pięknym okresem w naszym życiu. Ale może to być również smutne, ponieważ często skutkuje utratą kontaktu z tymi, których uważaliśmy za przyjaciół.

Są osoby, które jak myśleliśmy będą nas wspierać na tym etapie, a które zamiast tego zdecydowały się odejść. Często uważamy, że to my ponosimy winę, ale nie zawsze jest to prawdą.

Macierzyństwo nie rujnuje Twoich przyjaźni, po prostu sprawia, że przetrwają tylko te, które są tego warte.

Będziesz jednak musiała się postarać. W przypadku zerwania przyjaźni, zazwyczaj nie jest to wina żadnej z osób. Przyjmując na siebie nową rolę – matki, być może lekceważysz tych samych ludzi, którzy zawsze was wspierali.

Być może to Ty się oddaliłaś, a może doszło do nieporozumienia. Może ludzie, których kiedyś nazywałaś przyjaciółmi, nie byli tymi, za jakich ich uważałaś.

Co mogę zrobić, aby odzyskać przyjaciół?

Jeśli uważasz, że możesz być odpowiedzialna za utratę relacji, nie pozwól, aby to powstrzymywało Cię przed dokonywaniem napraw. Bądź świadoma swoich błędów i spróbuj je naprawić.

Spróbuj wrócić do kontaktu z przyjaciółmi i zaproś ich, aby byli częścią życia Twojego dziecka.

Przepraszam

Jest to prosty sposób, aby przyznać, że akceptujesz swoją część winy. Jeśli uważasz, że zraniłaś czyjeś uczucia, przepraszaj.

Zaakceptuj, że nie zrobiłaś tego, co należy i udowodnij, że nadal jesteś tą samą osobą, co poprzednio. Jeśli Twoja przyjaźń jest prawdziwa, druga osoba będzie wiedziała, jak przebaczyć.

Zainteresuj się nimi

Pokaż im, że nie jesteś egocentryczna i zapytaj ich, jak leci. Nie jesteś jedyną osobą na świecie z problemami.

Nogi grupki przyjaciół

Staraj się wspierać przyjaciół, słuchaj ich i okazuj zainteresowanie ich życiem. Nikt nie lubi ludzi, którzy myślą tylko o sobie.

Nie rozmawiaj o swoim dziecku przez cały czas

Pieluchy i butelki nie są jedynymi rzeczami w życiu. Dobrze jest rozmawiać z przyjaciółmi o dziecku, ale nie podczas każdej rozmowy.

Jeśli jedynymi rzeczami, o których mówisz, jest Twoje dziecko w końcu przyjaciele będą zmęczeni. Bycie mamą nie oznacza odkładania na bok wszystkich innych zainteresowań.

Spróbuj zaangażować ich do udziału w życiu Twojego dziecka

Zaproś ich do udziału w życiu Twojego dziecka. Przyjaciele są rodziną, którą wybieramy i wspierają nas, kiedy krewni nie mogą lub nie będą przebywać z nami.

Niektóre dzieci dorastają z przyjaciółmi mamy i taty, którzy przyjmują role rodziców chrzestnych i kochają je jak ciotki i wujowie. Wszakże jeśli coś się z Tobą stanie, będziesz chciała aby Twoje dziecko było pod opieką kogoś, komu możesz absolutnie ufać.

Utrzymuj kontakt

Dziś, dzięki internetowi i portalom społecznościowym, o wiele łatwiej jest utrzymać nasze przyjaźnie przy życiu. Rozmawiaj z przyjaciółmi kiedy tylko możesz. Powiedz im, co się dzieje w Twoim życiu i dowiedz się, co się dzieje w ich życiu.

Nie musisz być on-line przez cały dzień, po prostu na tyle, aby być na bieżąco z ich najnowszymi wiadomościami. Nie ma znaczenia, czy jesteś blisko, czy daleko: zawsze będą dla Ciebie.

Jedynym sposobem na zdobycie przyjaciół jest bycie jednym z nich.

-Ralph Waldo Emerson-

Kiedy Ty się nie zmieniasz, ale robią to ludzie wokół ciebie

Jeśli to inni zdystansowali się od ciebie pomimo Twoich wysiłków, nie pozwól, aby cię to załamało. To jest sposób na pozbycie się toksycznych ludzi, którzy byli z Tobą tylko w dobrych czasach.

Samotna kobieta

Masz prawo być tym rozczarowana i zasmucona, ale nie zastanawiaj się nad tym zbytnio. Nauczyłaś się rozpoznawać ludzi, którzy nie są dla ciebie dobrzy, więc trzymaj się z dala od nich. Tak daleko, jak to tylko możliwe.

Niektóre cechy osób toksycznych

  • Nie obchodzisz ich ani Ty, ani Twoje dziecko. Nigdy nie pytają, jak się czujesz, ani nie udzielają pomocy.
  • Czasami udają, że się martwią, ale kiedy ich potrzebujesz, nigdy tam nie ma.
  • Okłamują cię.
  • Za każdym razem, gdy zapraszasz ich na jedno z wydarzeń dla Twojego dziecka, wymyślają wymówki, by nie iść.
  • Odbierają telefon lub czytają Twoje wiadomości, kiedy im to odpowiada.
  • Sprawiają, że czujesz się samotna i izolowana.
  • Krytykują Cię cały czas i nie rozumieją, że Twoje priorytety różnią się od ich priorytetów.

Jeśli ktoś wokół ciebie tak postępuje, zachowaj dystans. Nie należy im ufać i nie zasługują na to, aby być w Twoim życiu. Skorzystaj z tego nowego etapu.

Bycie mamą da Ci również możliwość poznania nowych ludzi, którzy przechodzą przez podobne doświadczenia i nawiązania nowych przyjaźni.

Brama szkoły, parki i przedszkola są doskonałym miejscem do spotkań z innymi mamami w trakcie rutynowych zajęć z dzieckiem.

Możesz również spróbować dołączyć do klubów, kursów i grup, aby spotkać się z ludźmi o zainteresowaniach podobnych do Twoich.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.