Szczęśliwe dzieci - czego mogą nauczyć dorosłych?

Szczęśliwe dzieci - czego mogą nauczyć dorosłych?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dorośli często myślą, że dzieci powinny uczyć się od rodziców tego, iż szczęśliwe dzieci są wiecznymi uczniami życia i że znajdują się w rękach społeczeństwa po to, aby odnieść sukces lub nie. Chociaż jest to częściowo prawdą, w rzeczywistości rodzice mają wiele do nauczenia się od swoich dzieci. Nawet tak wiele, że może to być zaskakujące.

Szczęśliwe dzieci mogą dawać ważne lekcje dla rodziców, którzy zwracają uwagę na to, jak te małe istoty przeżywają swoje życie i widzą jak rozwija się ich świat. Styl rodzicielski jest bardzo ważny i czasami rodzice nie zauważają, że ich udział w szczęściu dziecka może nie wystarczyć. Rodzicielstwo powinno być autorytatywne, a nie autorytarne.

Dobre wartości rodzinne nigdy nie wychodzą z mody i konieczne jest zrozumienie wewnętrznej etyki, jaką mają dzieci i szacunku, jaki mają dla życia we wszystkich jego formach. Rodziny mogą wybrać proste, tanie działania, aby cieszyć się życiem razem. Z pewnością dzięki temu zauważą, że im prostsza aktywność, tym szczęśliwsze będą ich dzieci. Najszczęśliwsze maluchy mają najwięcej do nauczenia…

4 rzeczy, które mogą Cię nauczyć szczęśliwe dzieci

1. Bycie dobrym rodzicem jest wystarczające

Nie musisz być najlepszą mamą ani najlepszym tatą dla Twoich dzieci, aby być szczęśliwym. Musisz tylko starać się być dobrym ojcem lub matką, a Twoje dzieci będą to z pewnością przyjmować. Aby zrozumieć swoje maluchy oraz szanować je i siebie, konieczne jest realistyczne spojrzenie na ojcostwo i macierzyństwo. Musisz walczyć z tą codzienną rzeczywistością, ale także musisz stać się bardziej tolerancyjna wobec własnych niedoskonałości. Sekret polega na tym, aby cieszyć się byciem mamą i tatą.

2. Nie musisz być najlepsza

Dzieci nie muszą być najlepsze. To samo dotyczy również ich rodziców. Bycie najlepszym nie oznacza, że jesteś ważniejszy. Nie ma potrzeby mierzenia się jako rodzic ani porównywania swojego dziecka. Sukcesy i porażki dzieci lub rodziców są powszechne, ale sposób ich postrzegania jest bezpośrednim odzwierciedleniem stylu rodzicielskiego oraz mocnych i słabych stron każdego z nich.

Wesoła dziewczynka

Mimo, że rodzice szczerze pragną dla swoich dzieci tego, co najlepsze, nie ma potrzeby, aby stać się obsesyjną potrzebą. Kochanie swoich dzieci takimi, jakie są, jest najlepsze dla wszystkich. Dzieci (i dorośli) powinni być sobą i nauczyć się, że błędy i niepowodzenia w wielu przypadkach są najlepszym nauczycielem. Wsparcie, miłość, przewodnictwo i współczucie są tym, czego potrzebują dzieci.

3. Szczęśliwi rodzice wychowują szczęśliwe dzieci

Rodzice, którym uda się utrzymać równowagę między życiem, rodziną i pracą, będą mogli czuć się szczęśliwsi. Podobnie jak ich dzieci, ponieważ będą mogły cieszyć się dobrą zabawą razem z rodzicami. To nie jest łatwe, ale jeśli chcesz to osiągnąć, nie jest to niemożliwe.

Choć niektóre rzeczy muszą być traktowane priorytetowo względem innych, oczywiście… Rodzina jest tym, co jest naprawdę ważne w życiu. Ciężka praca w Twoim życiu zawodowym jest ważna, ale rutyna, aby móc zorganizować swoje życie i mieć wspólny czas z dziećmi, jest równie ważna (lub więcej).

Jesteś niezastąpiona w życiu swoich maluszków. I odwrotnie, nikt nie jest niezbędny w miejscu pracy. Pamiętaj, że żadna osoba nie będzie pamiętać, że jako ostatnia opuściłaś biuro, więc zmniejsz swój czas pracy, a dzięki temu oszczędzisz więcej. To pomoże Ci cieszyć się lepszą jakością czasu dla swoich dzieci i dla samej siebie. Zdecydowanie to jest tego warte!

Dziewczynka z dmuchawcem

4. Niezależność to najlepsza droga

Nauczanie niezależności dzieci ma kluczowe znaczenie dla ich rozwoju, a także dla ich szczęścia. Niezależność pomaga dzieciom stać się samowystarczalnymi dorosłymi. Ponadto rodzice, którzy mają dzieci samowystarczalne, zdają sobie sprawę z tego, do czego sami są zdolni i nie boją się rodzicielstwa. Wierzą bardziej w możliwości swojego dziecka podczas okresu dorastania.

Dzieci potrzebują obowiązków, które są odpowiednie dla ich wieku. Jeśli im to dasz, nauczą Cię wszystkiego, czego są w stanie. Stopniowo będziesz musiała dać im więcej swobody, aby mogły pokazać Ci jeszcze więcej swoich możliwości. Naucz ich wystarczająco dużo umiejętności, aby mogły swobodnie poruszać się po świecie i społeczeństwie, w którym żyją oraz daj im szansę wykazania, że mogą wszystko.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hogg, T. (2005). El secreto de educar niños felices y seguros. Editorial Norma.
  • Piñeiro, B. (2016). Educando niños felices. XinXii.
  • Greenspan, S. I. (2009). Great kids. Niños felices: cómo enseñar a tu hijo las diez cualidades esenciales para alcanzar una vida feliz (No. Sirsi) i9788449321931).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.