Bycie matką jest przede wszystkim wyborem, a nie obowiązkiem

Bycie matką jest przede wszystkim wyborem, a nie obowiązkiem
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 22 lipca, 2018

Żadna kobieta nie powinna czuć się zobowiązana do posiadania dzieci. Musisz zdać sobie sprawę i zapamiętać raz na zawsze, że bycie matką jest wyborem, a nie obowiązkiem.

Wszyscy wiemy, że niektóre kobiety nie są przygotowane do macierzyństwa – może to być spowodowane przeszkodami naturalnymi lub społecznymi – inne zaś, po prostu decydują, że bycie matką nie jest dla nich i decydują się na życie karierowiczki.

Najlepszą rzeczą, którą możemy dla nich zrobić to nie ocenianie ich decyzji i pełna akceptacja. Każdy z nas potrzebuje wsparcia, nie zważając na to, czy jego postanowienie jest zgodne z naszymi przekonaniami.

Czy każda kobieta posiada instynkt macierzyński?

Ta kwestia jest nieco kontrowersyjna, ponieważ po obu stronach są bardzo radykalne stanowiska. Jedno jest pewne: musimy jednakowo rozważyć i szanować opinie wszystkich ludzi.

Kobiety są fizjologicznie zaprojektowane, by rodzić dzieci, ale to nie zawsze pokrywa się z ich życiowymi celami lub mentalnością.

Fakt, że jesteśmy stworzone, by rodzić, nie oznacza, że bycie matką jest obowiązkiem. Mimo, że przez wiele lat byłaś pod presją rodziny i społeczeństwa, nie musisz się na to decydować. To Twoje życie i Ty jesteś za nie odpowiedzialna!

Bardzo często kobiety mają sprzeczne myśli o macierzyństwie.

Spełnione matki często nie rozumieją, jak inne kobiety mogą nie chcieć mieć dzieci. Z drugiej strony, bezdzietne kobiety, czasami nie są przekonane, że to te pierwsze są naprawdę szczęśliwe.

Macierzyństwo staje się barierą, która uniemożliwia kobietom wyrażanie różnych punktów widzenia. Musisz pamiętać, że obrona prawa kobiety w kwestii wyboru bycia matką, nie czyni nas mniej kochającą nasze własne dzieci.

Każda osoba powinna mieć swobodę decydowania o tym, co zrobić ze swoim życiem, a to powinno być powszechnie akceptowane.

Niestety, kobiety, które nie zdecydowały się na bycie matką, nie zawsze są w pełni szanowane za swoją decyzję. Mimo to każdego dnia ta grupa staje się coraz bardziej liczna.

W dzisiejszych czasach wiele kobiet uważa, że życie, które chcą prowadzić, nie byłoby możliwe, gdyby zdecydowały się na dzieci. Interesy osobiste i zawodowe są często przyczyną tego sposobu myślenia. Nikt nie powinien być za to oceniany.

Para ludzi pije piwo

Bezdzietne kobiety

Argentyński film, który ukazał się w 2015 roku, poruszył kwestię macierzyństwa z krytycznego punktu widzenia (chociaż nie było to celem filmu). W filmie wystąpiła hiszpańska aktorka Maribel Verdu, która w wieku 44 lat w pełni utożsamiała się z główną postacią Vicky.

Film, zatytułowany “Sin Hijos” (“Bez dzieci”), porusza problem, który wciąż jest kontrowersyjny w Ameryce Łacińskiej, dlatego jego pojawienie się spotkało się z silną reakcją.

Główna aktorka jest jedną z kobiet, która uważa, że bycie matką jest wyborem, a nie obowiązkiem. W filmie broniła swojego prawa do życia zgodnie z własną wolą. Podobnie jak wiele innych kobiet, jest zmęczona pytaniem, dlaczego nie ma dzieci.

Film dokładnie przedstawia fakt, że to zwykle inne kobiety zastanawiają się, jak ktoś może mieć ponad 40 lat i nigdy nie chciał być matką. Spoglądają na ich bezdzietne koleżanki z frustracją lub “litością” z powodu odejścia od norm społecznych.

Vicky, bohaterka “Bez dzieci”, postępowała bardzo radykalnie, jeśli chodzi o jej decyzję i życiowe stanowisko, jakie przyjęła. Wydała oficjalne oświadczenia, które oczywiście wiele kobiet negatywnie oceniało, ale nie odważyło się tego powiedzieć głośno.

Niektóre kobiety uważają, że po prostu przyznając, że dzieci są przeszkodą w ich rozwoju uczyni je to złymi ludźmi lub narażą się na ryzyko negatywnego osądzenia przez innych.

Przesłanie filmu mówi, że powinniśmy szanować opinie innych. Kobiety bez dzieci nie muszą pogardzać matkami i vice versa. Wystarczy, że społeczeństwo narzuca decyzje ludziom; wszyscy powinniśmy być wolni, o ile nie szkodzimy tym innym.

Dbanie o siebie - kobieta z zamkniętymi oczami i kwiatami we włosach

Bycie matką może być czasem obowiązkiem

Kobiety zasługują na możliwość zastanowienia się nad tym, co faktycznie chcą zrobić ze swoim życiem. Jednak ta opcja nie zawsze jest możliwa.

Gdyby już wcześniej skoncentrowano się na prawach jednostki, wiele matek żyjących w ubiegłych latach mogło całkowicie odmienić swoje życie, podejmując totalnie inne decyzje niż to zrobiły.

Jeśli zaczniemy oceniać, czy zostać matką, czy nie, znajdziemy wiele powodów, aby powiedzieć “nie”, a przynajmniej zwlekać z podjęciem takiej decyzji. Warunki macierzyństwa nie zawsze są najlepsze, a czasami ich zaplanowanie jest wymagane dość skrupulatnie.

Jesteśmy zobowiązane ocenić naszą obecną sytuację w najlepszy możliwy sposób i wziąć odpowiedzialność za nasze działania i decyzje.

Ważne jest, abyśmy dbały o siebie i myślały o jakości życia, którą chcemy zapewnić naszym dzieciom. Jeśli podejmiemy właściwą decyzję, zdecydujemy się na bycie matką w odpowiednim czasie, a nie z powodu presji społecznej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.