16 cytatów na temat dzieci i dzieciństwa

Któż nie chciałby widzieć świata oczami dziecka? Zebraliśmy kilka cytatów o dzieciach i dzieciństwie, które odzwierciedlają, jak wyjątkowy i istotny jest ten cenny czas.
16 cytatów na temat dzieci i dzieciństwa
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dzieci są wyjątkowymi istotami ze względu na sposób, w jaki postrzegają świat, ze względu na swoją uczciwość i niewinność. To czyste dusze, które przypominają nam ważne lekcje życia, o których zapominamy, gdy dorastamy.

Na przykład o uzdrawiającej mocy pocałunków, sile szczerego uśmiechu czy wartości życia w teraźniejszości. Tak więc, aby uhonorować ich istotę i ich nauki, dziś przedstawimy jedne z najlepszych cytatów na temat dzieci i dzieciństwa.

Filozofowie, pisarze, pedagodzy… wielka różnorodność ludzi zastanawiała się nad tym słodkim początkowym etapem życia. Dzięki tym słynnym cytatom zachęcamy Cię do przypomnienia sobie własnego dzieciństwa i zrozumienia, jak te lata wpłyną na dalsze życie naszych dzieci.

Słodkie cytaty na temat dzieci i dzieciństwa

Maluch rzucający suche liście w powietrze.

Refleksje na temat opieki nad dzieckiem

Każdy, kto na co dzień mieszka z dziećmi i uczestniczy w ich wychowaniu, wie, że jest to zadanie równie satysfakcjonujące, co wyczerpujące. Żadna istota ludzka nie jest doskonała, ale ci, którzy mają przywilej i odpowiedzialność kształtowania dusz dzieci, muszą być sumienni i ostrożni w ich traktowaniu.

Poniższe zdania doskonale to pokazują:

 • “Nad każdym dzieckiem należy umieścić tabliczkę z napisem: ‘uwaga, zawiera marzenia‘”. (Mirko Badiale)
 • „Najlepszym sposobem, aby dzieci były dobre, jest uszczęśliwianie ich ”. (Oscar Wilde)
 • „Co zrobiono dzieciom, zrobią one społeczeństwu”. (Karl Menninger)
 • „Człowiek to osoba, nieważne jak mała”. (Dr Seuss)
 • [Dzieci] nie pamiętają, czego próbujesz je nauczyć. Pamiętają, kim jesteś” (Jim Henson)

Dzieciństwo ma reperkusje na całe życie

Poniższe słynne cytaty o dzieciach pokazują znaczenie dzieciństwa w kształtowaniu osobowości człowieka. Pierwsze lata życia kształtują charakter i zrozumienie świata i pozostają na zawsze w naszej pamięci. Dlatego to, co się wtedy wydarzy, będzie miało wpływ na dorosłego jeszcze wiele lat później.

 • Kształcie dzieci, a nie trzeba będzie karać mężczyzn”. (Pitagoras)
 • „Jaki jest pożytek z tego, że dziecko zna położenie Neptuna we Wszechświecie, jeśli nie wie, gdzie umieścić swój smutek lub gniew”. (Jose Maria Toro)
 • „Dzieciństwo to ogród, w którym bawimy się, kiedy dorośniemy”. (Álvaro Bilbao)
 • „Łatwiej jest budować silne dzieci niż naprawiać złamanych mężczyzn”. (Fryderyk Douglas)
 • Kochaj dziecko. Spoglądaj przyjaznymi oczami na jego zabawy, jego przyjemności, jego życzliwe usposobienie.” (Jean-Jacques Rosseau)
 • „Jedną z pułapek dzieciństwa jest to, że nie trzeba czegoś rozumieć, aby to poczuć. Zanim rozum jest w stanie zrozumieć, co się stało, rany w sercu są już zbyt głębokie”. (Carlos Ruiz Zafon)

Zwroty o dzieciach i ich wspaniałych lekcjach

Na koniec chcielibyśmy poświęcić kilka zdań na wspomnienie wspaniałych lekcji, które dzieci przekazują nam dorosłym każdego dnia. Życie z dzieckiem to otwarcie się na świeższe, prostsze i bardziej optymistyczne spojrzenie na życie. To wspaniali nauczyciele, którzy poprzez swoje drobne działania inspirują nas do bycia lepszymi.

Dziecko tańczące na wąskiej uliczce miasta.
 • „Dziecko może nauczyć dorosłego trzech rzeczy: być szczęśliwym bez powodu, zawsze czymś zajętym i umieć żądać z całej siły tego, czego pragnie ”. (Paulo Cohelo)
 • „Dzieciństwo to wspaniały etap. Nie ma przeszłości, nie ma przyszłości; jest tylko teraźniejszość, na którą patrzy się z niewinnością i iluzją”. (Carla Montero)
 • „Podczas gdy staramy się uczyć nasze dzieci wszystkiego o życiu, nasze dzieci uczą nas, o co chodzi w życiu”. (Angela Schwindt)
 • „W oczach dziecka nie ma siedmiu cudów świata. Jest siedem milionów”. (Walt Streightiff)
 • „Trzymaj mnie z dala od mądrości, która nie płacze, filozofii, która się nie śmieje, i wielkości, która nie kłania się dzieciom”. (Khalil Gibran)

Opieka nad dziećmi pozwala budować lepszą przyszłość

Dzieci są przyszłością świata, a ich teraźniejszość jest w naszych rękach. Dlatego jesteśmy odpowiedzialni za zapewnienie im ciepłego, bezpiecznego i wzbogacającego dzieciństwa, które pozwoli im zdrowo rozwijać się emocjonalnie.

Od wykształcenia i wartości, jakie otrzymają, a także od wspomnień utrwalonych w pierwszych latach życia, zależeć będzie ludzka jakość dorosłych w przyszłości. Zadbajmy więc o dzieciństwo i szanujmy wielkość dzieci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Matrángolo G., Yaccarini C., Paz G. (2017).«Autoestima, personalidad, espiritualidad y centralidad de los eventos traumáticos vinculados a las problemáticas psicosociales en la infancia». Revista Científica Arbitrada de la Fundación MenteClara, 2(2),217-237. https://tantra.org.es/revista/index.php/biblioteca/article/view/35/37
 • Piñeiro, B. (2016). Educando niños felices. XinXii. https://books.google.es/books?hl=es&lr=&id=cTj9CwAAQBAJ&oi=fnd&pg=PT3&dq=ni%C3%B1os+buenos+ni%C3%B1os+felices&ots=UbMiLr80Ms&sig=RtVB_i3YV44XixhL3JIAYwiGlXM#v=onepage&q=ni%C3%B1os%20buenos%20ni%C3%B1os%20felices&f=false

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.