Imię dla dziecka inspirowane astronomią

Wybrać imię dla dziecka- to trudne zadania. Być może zainspirują cię poniższe imiona związane z astronomią, kosmosem i gwiazdami.
Imię dla dziecka inspirowane astronomią

Ostatnia aktualizacja: 04 lipca, 2021

W poszukiwaniu oryginalnego i ciekawego imienia nie warto ograniczać się tylko do imion znanych osób i tradycyjnych ksiąg imion. W poniższym artykule poznasz kilka zapadających w pamięć pomysłów i inspiracji. Dziś przedstawiamy oryginalne opcje na imię dla chłopca lub dziewczynki. Co ciekawe wszystkie mają związek z astronomią, gwiazdami i Kosmosem.

Przeczytaj nasz artykuł, a może znajdziesz imię dla twojego malucha?

Ciekawe imię dla chłopca lub dziewczynki inspirowane astronomią

Kiedy przyszli rodzice dowiadują się o ciąży, jedną z pierwszych rzeczy, o których zaczynają myśleć, jest właśnie imię przyszłego dziecka. Coraz więcej sugestii pojawia się tuż po poznaniu płci dziecka. Jeśli rodzice nie chcą poznać płci przed porodem, często wybierają na zapas imiona dla dziewczynek i chłopców.

Do pięknych i inspirujących imion należą te związane z astronomią i Kosmosem. Często mają korzenie antyczne, ze źródłosłowem greckim lub łacińskim. Czytaj dalej, aby poznać tych kilka inspiracji!

Jakie imię dla dziecka?

Niektórzy mają od lat zaplanowane imiona dla przyszłych potomków – związane z rodzinną tradycją, ulubionym krewnym lub gwiazdą kina. Inni jednak nie mogą się zdecydować, dlatego też szukają inspiracji w różnych miejscach.

W dzisiejszych czasach mamy szeroki dostęp do imion z całego świata, pochodzących z innych kultur i krajów. Jeśli tylko jest to możliwe, warto spojrzeć dalej przy nadawaniu imienia swojemu maluchowi!

 

W poniższym artykule przedstawimy szeroki wybór różnych imion dla dzieci w oparciu o świat gwiazd, Kosmosu i astronomii. Odkryjesz wiele oryginalnych imion, o których prawdopodobnie nigdy wcześniej nie pomyślałeś. Niektóre może być trudno przeforsować w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale dlaczego nie spróbować?

Kto wie, czy któreś z nich nie spodoba ci się na tyle, że stanie się tym jedynym, wybranym dla twojego potomka?

Imiona dla chłopców inspirowane kosmosem i gwiazdami

Artur: Artur jest popularnym imieniem wśród rodziców już od wielu lat. Wiele osób uważa, że ​​pochodzi ono od „Arcturus”, trzeciej najjaśniejszej gwiazdy na nocnym niebie.

Ta starożytna grecka nazwa ma bardzo szczególne znaczenie. Oznacza „opiekuna niedźwiedzia” ze względu na bliskość tej gwiazdy z konstelacjami Ursa Major i Ursa Minor – czyli Wielkiej i Małej Niedźwiedzicy.

Izar: Izar jest gwiazdą szczególną, bowiem podwójną; jego nazwa pochodzi z języka arabskiego i oznacza „zasłonę”.

Perseusz: Perseusz jest imieniem znanym nam z mitologii greckiej – był osobą, która ścięła głowę groźnej Meduzy. Jednak jego imię jest również nazwą konstelacji – układu gwiazd na niebie.

 

Oberon: Kiedy mówimy o astronomii, mamy na myśli nie tylko gwiazdy, ale także planety i księżyce. W tym przypadku Oberon jest jednym z satelitów naturalnych planety Uran. Ten satelita czerpie inspirację od jednego z najwybitniejszych autorów w historii literatury międzynarodowej, Williama Szekspira.

Oberon był główną postacią w słynnym dziele Szekspira Sen nocy letniej.

Suhail: Suhail, to interesujące imię, które w języku arabskim oznacza „szlachetny, prawy”. Ponadto jest to także trzecia najjaśniejsza gwiazda w konstelacji gwiezdnej Vela.

Leon, Lew: Leo to kolejne z naszych ulubionych imion inspirowanych astronomią. Ta konstelacja znajduje się między gwiazdozbiorami Raka i Panny, a jej nazwa zawsze była związana z postacią lwa i jego siłą oraz władzą.

Donati: włoski astronom Giovanni Battista Donati był pierwszą osobą, która sfotografowała kometę. Z okazji tego osiągnięcia, odkryta przez niego kometa została nazwana jego imieniem.

Imiona dla dziewcząt inspirowane gwiazdami i Kosmosem

Atria: To najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Trójkąta Południowego, nazwa ta jest jedynie skrótem jej oznaczenia Bayera, Alfa Trianguli Australis.

Kordelia: To imię, podobnie jak imię dla chłopca, Oberon, pochodzi z dzieła słynnego angielskiego pisarza Williama Szekspira. Co ciekawe tak nazwano też jednego z naturalnych satelitów planety Uran. Szekspir użył tego imienia dla jednej z kobiet występujących w sztuce Król Lear. Zostało ono nadane najmłodszej córce króla.

 

Eris: W mitologii greckiej Eris jest boginią niezgody. To także nazwa największej znanej astronomom planety karłowatej w naszym Układzie Słonecznym. Wielu naukowców początkowo myślało, że jest to dziesiąta planeta w Układzie Słonecznym.

Luna: Chociaż jest to słowo pochodzenia hiszpańskiego, jest to prawdopodobnie jedno z najbardziej znanych imion inspirowanych Kosmosem i astronomią. Oczywiście oznacza ono „Księżyc” i zapewne wszyscy słyszeliśmy już tę nazwę /imię w piosenkach i innych źródłach literackich.

Nereida: ta lśniąca gwiazda znajduje się w konstelacji Koziorożca i jest jej czwartą najjaśniejszą gwiazdą tego układu. Jego znaczenie to „zwiastun dobrej nowiny” i pochodzi z języka arabskiego.

Dziecko

Inne ciekawe imiona wywodzące się z astronomii.

Miranda: Jest najmniejszym naturalnym satelitą planety Uran. Imię to pochodzi również z utworu Williama Szekspira, który nadał je córce jednego z głównych bohaterów swojej sztuki Burza.

Alhena: Alhena to dawna nazwa trzeciej najjaśniejszej gwiazdy w konstelacji Bliźniąt. Znaczenie tego ciekawego imienia ponownie pochodzi z języka arabskiego – w tym przypadku oznacza „znak”, jak w przypadku znaku naniesionego na szyję wielbłąda.

Talitha: Ostatnie z prezentowanych imion dla dziewcząt, inspirowanych astronomią, to nazwa nadana dziewiątej najjaśniejszej gwieździe z konstelacji Wielkiego Wozu. To słowo oznacza „trzeci”, jak w „trzecim skoku gazeli”, który ma dotrzeć do gwiazd. Pojawia się również w opowiadaniu w Ewangelii, gdzie oznacza „małą dziewczynkę”.

Podsumowanie- imię inspirowane kosmosem i astronomią

Mamy nadzieję, że ten wybór imion dla chłopców i dziewcząt inspirowany astronomią zainspiruje cię do znalezienia oryginalnego i niepowtarzalnego imienia dla swojego przyszłego dziecka. Powodzenia!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.