Rodzice chrzestni: jaką rolę odgrywają w życiu dziecka

Rodzice chrzestni: jaką rolę odgrywają w życiu dziecka
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 22 czerwca, 2019

Począwszy od dnia chrztu dziecka rodzice chrzestni pełnią rolę doradców i wychowawców w życiu dziecka. Ich zaangażowanie w tę rolę jest fundamentalne.

Ważne jest, aby wybrać rodziców chrzestnych dla swojego dziecka – w przeciwnym razie ceremonia chrztu będzie po prostu realizacją tradycji religijnej.

Historycznie rodzice chrzestni mieli przejąć opiekę i wychowanie swoich chrześniaków w przypadku nieobecności rodziców.

Jednak dzisiaj jest to prawdą tylko wtedy, gdy istnieje dokumentacja prawna potwierdzająca ten fakt. Oczywiście, sędzia musi również przeanalizować ten dokument i wziąć pod uwagę obecną sytuację dziecka i jego życzenia.

Rodzice chrzestni kontra opiekunowie prawni

Jak wspomnieliśmy powyżej, rodzice chrzestni dziecka spełniają symboliczną rolę podczas ceremonii chrztu. Odtąd będą ważnymi postaciami w życiu Twojego dziecka.

Jednak ich odpowiedzialność wobec dziecka nie jest prawnie wiążąca. Gdyby doszło do tragicznego wypadku, przez który rodzice nie byliby w stanie wychować swojego dziecka, jego rodzice chrzestni nie stanęliby wobec żadnych roszczeń prawnych.

Podobnie, Kościół może oczekiwać, że rodzice chrzestni dziecka spełnią określone wymagania. Na przykład Kościół może wymagać, aby ludzie wybrani na chrzestnych byli wierzący i należeli do lokalnej społeczności kościoła.

Mogą również poprosić ich, aby wzięli udział w naukach przed chrztem, gdzie dowiedzą się o swoim udziale w ceremonii i przyszłych obowiązkach.

Jeśli chciałabyś, aby rodzice chrzestni Twojego dziecka działali jako opiekunowie podczas Twojej nieobecności, omów z nimi to życzenie. Jeśli zaakceptują Twoją propozycję, należy porozmawiać z adwokatem, aby stworzyć dokument prawny, który będzie zawierał Twoje intencje.

„Rodzice muszą bardzo poważnie traktować wybór chrzestnych swoich dzieci. Może chodzić o coś znacznie większego niż tylko o obowiązki rodzinne czy o uhonorowanie bliskiego przyjaciela”.

Jaka jest rola rodzica chrzestnego?

Ogólnie mówiąc, rodzice powinni oczekiwać, że rodzice chrzestni będą wypełniać następujące obowiązki:

  • Stworzenie bliskiej więzi z dzieckiem i bycie obecnym przez całe życie dziecka. To bardzo ważne, aby rodzice chrzestni dziecka wykazywali aktywne zainteresowanie jego codziennym życiem i nie pojawiali się tylko na zdjęciach z ważnych wydarzeń.
  • Związek powinien polegać na zaufaniu. Ludzie, których wybierzesz na chrzestnych, powinni stać się rodziną. Rodzice chrzestni Twojego dziecka powinni być jak drugi ojciec i druga matka, którym może się zwierzyć, tak jak najlepszemu przyjacielowi. Ten szczery związek pomoże stworzyć owocną więź.
  • Rodzice chrzestni powinni być przewodnikami podczas duchowego kształtowania syna lub córki. Oznacza to zapewnienie solidnego fundamentu i dobrego przykładu. Czasami nauki i wskazówki rodziców chrzestnych są bardziej mile widziane niż nauki rodziców – szczególnie w wieku młodzieńczym.
  • W przypadku katolickich chrzestnych rola ta idzie w parze z odpowiedzialnością rodziców za utrzymanie wiary.
Chrzest dziecka

Jak sprawdzić, kto jest odpowiedni do roli chrzestnego

Ciotki i wujkowie, rodzeństwo, dziadkowie, kuzyni… To ludzie, z którymi masz więzi powstałe w naturalny sposób z powodu więzi rodzinnych. Jednak pamiętaj, że rodzice chrzestni są wybierani.

Wybranie rodziców chrzestnych dla dziecka jest czymś, co musisz zrobić świadomie, pamiętając o ważnym wpływie tej decyzji na przyszłość Twojego dziecka.

Osoby, które wybierzesz, powinny być członkami rodziny lub bliskimi przyjaciółmi. Upewnij się, że naprawdę chcą przyjąć tę rolę i są w stanie aktywnie uczestniczyć w życiu Twojego dziecka.

Różne rodziny mogą mieć różne tradycje. Na przykład, niektóre rodziny zazwyczaj proszą bliskich członków rodziny, aby działali jako rodzice chrzestni.

Możesz jednak poprosić najlepszego przyjaciela z dzieciństwa, aby działał jako rodzic chrzestny, aby utrzymać tę więź przy życiu. Niektóre rodziny wybierają rodziców chrzestnych na podstawie ich statusu ekonomicznego lub pozycji.

Jednak tradycja rodzinna nie powinna być czynnikiem decydującym. Rodzicem chrzestnym powinien być ktoś, kto ma zdrowe życie duchowe, które może dzielić z dzieckiem.

Najlepiej wybrać kogoś, do kogo masz pewność, komu możesz zaufać i na kogo możesz liczyć, jeśli chodzi o ofiarowanie dziecku dobrego wychowania itd.

Czynniki wpływające na wybór chrzestnych

Bliskość geograficzna

Choć to prawda, że ​​media społecznościowe zbliżają nas do siebie, lepiej, aby rodzice chrzestni dziecka mieszkali w pobliżu.

Chodzi o to, by wziąć dziecko w ramiona, gdy tego potrzebuje, o wspólne spędzanie czasu i popołudniowe spokojne rozmowy o życiu. Oczywiście decyzja należy do rodziców.

Wiek

Starsze osoby są bez wątpienia świetnymi doradcami. Ale możesz zastanowić się, jak wspaniale byłoby, gdyby związek chrzestnych i dziecka przetrwał wiele lat.

Jeśli chodzi o podjęcie decyzji, możesz również pomyśleć o różnicy wieku.

Emocjonalna bliskość

To kolejny kluczowy czynnik. Ludzie, których wybierasz na rodziców chrzestnych, nie powinni po prostu dzielić się swoimi wartościami i zasadami. Powinni także posiadać inteligencję emocjonalną, aby umieć dzielić się swoimi uczuciami.

Tata bawi się z synem

Wybór rodziców chrzestnych

Rodzice muszą bardzo poważnie traktować wybór rodziców chrzestnych dla swojego dziecka.

Rodzice chrzestni mogą mieć decydujący wpływ na życie dziecka – a Twoje dziecko zasługuje na to, co najlepsze.

Ludzie, których wybierzesz, powinni być całkowicie godni zaufania i gotowi przyjąć tę wielką odpowiedzialność.

Poproszenie kogoś o to, by został rodzicem chrzestnym Twojego dziecka jest jednym z największych objawów zaufania, na jakie kiedykolwiek zdobędziesz się w swoim życiu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.