Dyskrecja: ważna cecha, którą dzieci powinny opanować

W świecie zdominowanym przez sieci społecznościowe powszechne stało się publikowanie wszystkiego, co robimy. Jednak w tym artykule porozmawiamy o tym, jak ważną wartością jest dyskrecja i dlaczego należy nauczyć jej dzieci.
Dyskrecja: ważna cecha, którą dzieci powinny opanować
María Matilde

Napisane i zweryfikowane przez pedagog María Matilde.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dyskrecja wydaje się być wartością, którą traktujemy jako niemal przestarzałą i niemodną. Jest to jednak bardzo ważna wartość. Powinniśmy ją wpajać naszym dzieciom od najmłodszych lat. Zwłaszcza w dzisiejszym świecie.

Uzewnętrznianie siebie samego i wszystkiego, co robisz, jest obecnie wręcz szczytem mody Nie ma znaczenia, czym to konkretnie jest i jak się przejawia. Na przykład, co gotujesz, dokąd podróżujesz, jakie ubrania nosisz i gdzie robisz zakupy, co robisz, gdy się nudzisz, a nawet co robi Twój pies.

Celem jest udostępnienie i ujawnienie wszystkich szczegółów ze swojego życia prywatnego. Tak aby Twoje najbliższe otoczenie mogło je zobaczyć. Ale także wiele osób ustanawia sobie to za swój cel – aby jak największa liczba obcych ludzi mogła to zobaczyć.

Czym jest dyskrecja?

Dyskrecja odnosi się do ostrożności lub rezerwy (powściągliwości). A to oznacza, że nie mówisz tego, co wiesz oraz dotrzymujesz tajemnic, gdy nie ma potrzeby, aby inni poznali te kwestie. Wiąże się to z roztropnością, zarówno w wydawaniu osądu, jak i mówieniu lub działaniu.

Ojciec z córka

Zatem osoba dyskretn a  jest powściągliwa , umiarkowan a w zachowaniu i nie stara się przyciąg a ć uwag i innych. Nie robi tego ani poprzez swoje działania, ani też za pomocą wyglądu i wypowiedzi. Dyskretna osoba nie ma potrzeby mówić o sobie lub innych ani dzielić się z innymi wszystkim, co robi.    

Z tego powodu osoby dyskretne są często określane jako takie, które nie wyróżniają się na tle innych. To jest jednak bardzo względne i dyskusyjne stwierdzenie.

Dyskrecja, wartość przestarzała lub taka, której popularność dopiero nadejdzie

Wartość to cecha, za którą osoba jest doceniana lub szanowana. Jak wspomnieliśmy na początku tego artykułu, dyskrecja nie jest jeszcze w pełni uważana za wartość.

Na portalach społecznościowych zwłaszcza nastolatki i młodzi dorośli nie mają zwyczaju zachowywania dyskrecji i pozostawiania życia prywatnego dla siebie. W rzeczywistości dzieje się zupełnie odwrotnie.

Sposobem na zaistnienie w naszym obecnym społeczeństwie jest pokazywanie się, mówienie dużo o sobie i innych. A także mieszanie się w życie innych ludzi i pozwalanie im mieszać się w Twoje.

Jednak dyskrecja jest ceniona w zależności od danego obszaru i środowiska oraz ludzi, z którymi się wiążemy. Innymi słowy, w niektórych zawodach lub w pewnych kontekstach społecznych dyskrecja jest niezwykle ważną wartością.

A relacje międzyludzkie nawiązywane są w celu poszanowania pewnych obszarów prywatności osobistej, ogólnie związanych ze sferą życia prywatnego.

Ponadto, jako cecha ściśle powiązana z kontekstem lub zakresem relacji, dyskrecja uwzględniana jest również w odniesieniu do sposobu mówienia, tego, jak mówić, jakim tonem i w jakim momencie. Ponadto doceniana jest dyskrecja w odniesieniu do czynności i sposobów poruszania się, a nawet ubierania się.

Epatowanie bogactwem lub nadmierna ekstrawagancja nie są dobrze akceptowane w zależności od kontekstu społecznego. 

„Nie znajdziemy łaski tam, gdzie nie ma dyskrecji”.

Miguel de Cervantes

Niezwykle ważna wartość, którą warto wpoić naszym dzieciom

Jeśli chodzi o tę wartość, możesz pokazać swoim dzieciom, że:

Matka z córka
  • Dyskretnym ludziom udaje się znaleźć dobrych przyjaciół. Wyjaśnij im, że podstawą dyskrecji jest zaufanie. A kiedy ludzie wiedzą, jak dochować tajemnicy lub nie dzielą się z innymi tym, co ktoś im mówi, są godni zaufania. 
  • Wyjaśnij im, że dzielenie się swoim życiem za pośrednictwem mediów społecznościowych nie czyni ich wyjątkowymi ani innymi. A to dlatego, że prawie każdy robi to samo.
  • Podkreśl znaczenie dyskrecji w odniesieniu do własnego bezpieczeństwa. Im bardziej będą dyskretni, jeśli chodzi o to, gdzie mieszkają, z kim przebywają, czy odwiedzane przez siebie miejsca, tym bardziej będą chronione. W ten sposób mogą uniknąć złych doświadczeń lub sytuacji wywoływanych przez złośliwych lud
  • Naucz ich, że dzielenie się swoimi upodobaniami i hobby w Internecie i ze znajomymi jest w porządku. Ponadto można również w ten sposób chronić ważne myśli i uczucia. Mogą się nimi dzielić tylko z rodziną lub bliskimi przyjaciółmi, ponieważ tylko oni będą w stanie szczerze je zrozumieć i szanować.
  • Podkreśl, że dyskretni ludzie są zwykle mądrzy. To nie są ludzie, którzy rozmawiają o wszystkim, bo uważają, że wszystko wiedzą. Wręcz przeciwnie, są to ludzie, którzy potrafią słuchać, obserwować i zastanawiać się przed wyrażeniem swojej opinii. Starają się też nie osądzać, jeśli nie znają życia innych lub wszystkich okoliczności.

Wychowywanie dzieci w poczuciu dyskrecji

Właśnie dlatego, że żyjemy w społeczeństwie, które polega na otwartości na świat i mówieniu o wszystkim i wszystkich, musicie wpajać swoim dzieciom wartość dyskrecji.

Właśnie ze względu na czasy, w których żyjemy, ciągłej ekspozycji i ekstrawersji, musisz nauczyć swoje dzieci dyskrecji. Postaraj się, aby zrozumiały, że pewne aspekty ich życia muszą pozostać prywatne. Dla ich przyszłości i bezpieczeństwa.

Nawet jeśli osobowość Twojego dziecka jest bardziej otwarta, powinieneś nauczyć je dyskrecji. Dzieje się tak, ponieważ Twoje dziecko, tak towarzyskie i ekstrawertyczne, jak tylko może być, musi wiedzieć, jak zachowywać się dyskretnie w pewnym obszarze lub kontekście, gdy dorasta i rozwija się .

W każdym razie doceni wtedy znalezienie dyskretnych ludzi w pewnym momencie swojego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.