Książki dla nastolatków pełne tajemnic i zagadek

Książki dla nastolatków pełne tajemnic i zagadek

Ostatnia aktualizacja: 30 czerwca, 2021

Z roku na rok książki dla nastolatków zawierające historie pełne tajemnic i grozy stają się coraz bardziej popularnymi bestsellerami.  Przeczytaj nasz artykuł i poznaj jedne z najlepszych pozycji w literaturze dla młodzieży.

Książki dla nastolatków pełne tajemnic i zagadek

W dzisiejszych czasach nastolatkom trudno jest wyrobić sobie nawyk regularnego czytania. Jest tak dlatego, że istnieje niezwykle dużo nowoczesnych form rozrywki – telefony, media społecznościowe i gry komputerowe.

Jednak niektóre książki i tematy są nadal szeroko czytane przez młodych ludzi na całym świecie i z czasem odnoszą duże sukcesy. Do popularnych historii należą pozycje takie takie jak kryminały i powieści pełne grozy i tajemnic.

Aby zachęcić młodych ludzi do czytania i promować tą zapomnianą rozrywkę, zapoznaj się z pomocną listą wciągających kryminałów i mrocznych książek dla nastolatków… Co lepsze, dorośli też mogą także z ciekawością przejrzeć te tytuły!

Tajemnice i dreszczowce dla nastolatków

Najlepsze książki dla nastolatków

“Morderstwo w labiryncie” J. J. Conningtona

Zdecydowana większość tajemniczych i niepokojących fabularnie książek zaczyna się od śledztwa w sprawie morderstwa lub tajemnicy. Już patrząc tylko na  tytuł tej pozycji, wiesz, że ta książka nie jest wyjątkiem od reguły.

Ta historia koncentruje się na labiryncie z żywopłotu w angielskiej posiadłości wiejskiej. Pewnego roku zaczynają pojawiać się  na jego terenie ciała właścicieli.

 

Jedynym dowodem, jakim dysponuje policja, jest narzędzie zbrodni: zatrute strzałki. Podejrzani to krewni właścicieli, ponieważ jako jedyni wiedzą, jak sprawnie poruszać się po labiryncie. Ten thriller zaintryguje każdego czytelnika, który będzie w trakcie czytania odkrywać różne wskazówki analizując poszlaki wraz z szefem policji prowadzącym sprawę.

Książki dla nastolatków: “Więzień labiryntu” autorstwa Jamesa Dashnera

Już sam tytuł tej książki daje wyobrażenie o tym, dlaczego włączyliśmy ją do tego zbioru kryminałów dla nastolatków. James Dashner, autor tego psychologicznego thrillera akcji, przedstawia pierwszy tytuł w swojej trylogii.

Fabuła opowieści skupia się na Thomasie, młodym mężczyźnie, który pewnego dnia budzi się w windzie i nawet nie pamięta swojego imienia ani powodu, dla którego jest w windzie. Poza tym nie wie, dokąd kieruje się tajemnicza winda.

Później winda dociera do celu, a kiedy drzwi się otwierają, grupa nastolatków wita Thomasa w swojej okolicy. Ci młodzi ludzie mieszkają razem na tym dziwnym terenie, także nie mając pojęcia o tym, co się z nimi stało. Jedyne, co wiedzą, to to, że drzwi Labiryntu otwierają się rano i zamykają w nocy oraz że co 30 dni windą  przybywa do nich nowy członek.

Powieści Laury Gallego Garcii

Jeśli chodzi o wybór tajemniczych i pełnych napięcia książek dla nastolatków Laura Gallego Garcia jest jedną z najwybitniejszych autorek. Jej książki łączą fantazję, historię i tajemnicę, tworząc fascynujące historie, które będą angażować zarówno młodych, jak i starszych.

 

Jej pisarstwo jest wyjątkowe, podobnie jak jej sukces. Dowodzą tego najlepsze pozycje w jej twórczości, takie jak cykl “Kroniki Idhunu”. Kolejną jej książką, która wyróżnia się tym, że łączy w sobie miłość, przygodę, tajemnicę i przyjaźń jest “Księga portali”, w której występują charyzmatyczne nastolatki i dużo fantazji.

Książki dla nastolatków pełne tajemnic i niespodzianek – ciąg dalszy

Nastolatka z książką

Nie oglądaj się wstecz – Jennifer L. Armentrout

Oto historia pełna intryg, tajemnic i humoru. Jest bardzo łatwa do czytania i z pewnością przyciągnie nastolatków do tej historii. Nie będą mogli przestać czytać, dopóki nie skończą całej książki!

 

Tej samej nocy, w której bohaterka zwana Sam traci pamięć, jej przyjaciółka Cassie także znika. Od tego momentu Sam postanawia zmienić swoje życie. Jednak ktoś, kto wie, co wydarzyło się w noc zaginięcia Cassie, nie pozwoli Sam rozpocząć nowego życia i odzyskać pamięci. Jeśli przypomni sobie te wydarzenia… może umrzeć.

To może Cię zainteresować ...
Skóra podczas ciąży: czy wiesz jak ją poprawnie pielęgnować?
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Skóra podczas ciąży: czy wiesz jak ją poprawnie pielęgnować?

Skóra podczas ciąży może przysparzać nam zmartwień. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja. • Asensi, Matilde (2006) Todo bajo el cielo
 • Armentrout, J. (2015). Cuidado. No mires atrás. Maeva Young.
 • Castillo, Javier (2017) El día que se perdió la cordura
 • Connington, J. (2018). Asesinato en el laberinto. Siruela.
 • Dashner, J. (2010). Correr o morir. Turtleback Books.
 • Gallego, L. (2009). Memorias de Idhún: la resistencia. SM.
 • Gallego, L. (2014). El libro de los portales. Booket.
 • Grijelmo, Alex (2019) El cazador de estilemas
 • Kirk, Shannon (2018) El plan
 • Larsson, Stieg (2005) Los hombres que no amaban a las mujeres
 • Setterfield, Diane (2006) El cuento número trece
 • Sierra, Javier (2017) El fuego invisible
 • Neuhaus, Nele (2010) Blancanieves debe morir 
 • Sveistrup, Søren (2019) El caso Hartung
 • Tokarczuk, Olga (2009) Sobre los huesos de los muertos

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.