10 rzeczy które ojcowie powinni robić ze swoimi córkami

10 rzeczy które ojcowie powinni robić ze swoimi córkami
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 11 listopada, 2019

W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam 10 rzeczy które ojcowie powinni robić ze swoimi córkami. Jest to ogólna zasadą, że ojcowie szybko stają się bohaterami dla swojej córki i ramionami na których mogą się wypłakać. To oni rozwiązują wszystkie problemy swoich córeczek.

Z biegiem czasu ojcowie zaczynają się zastanawiać, co muszą zrobić aby ta piękna, ojcowska wizja pozostała nienaruszona.

Gdy ich córki stają się starsze, ojcowie zaczynają zadawać sobie pytanie, czy mogą przyczynić się do dojrzałości dziewcząt i ich rozwoju emocjonalnego. Ojcowie chcą, aby ich córki wyrosły na silne kobiety. Tak więc, oczywiście, mężczyźni muszą wiedzieć jak się zachowywać aby do tego doprowadzić. W takim razie, co ojcowie powinni robić ze swoimi córkami?

Nie obchodzi mnie w jaki sposób żyjesz swoim życiem, ale sprzedam dla ciebie moje ramiona, utrzymaj swoje sekrety na zawsze.
Michael Ondaatje

Rzeczy które ojcowie powinni robić ze swoimi córkami

Ojciec z córką

Poniżej przeanalizujemy 10 wskazówek lub sugestii dla ojców:

 1. Najważniejszą rzeczą jaką możesz zrobić, to spędzić wartościowy czas ze swoim maleństwem. To jest coś o czym mówiliśmy w przeszłości. Ojciec jest przykładem dla swojej córki i wzorem do naśladowania przez całe życie. Nawet gdy Twoje życie jest stresujące i wymagające pamiętaj, że nigdy nie można cofnąć czasu. Dlatego warto zadbać o to aby cały swój wolny czas spędzać ze swoją małą dziewczynką.
 2. Czas kąpieli to czas nawiązywania więzi. Wieczorna pora mycia to świetny sposób na wzmocnienie więzi między tatą i córką. Jest to relaksujący czas dla malucha i świetna okazja do zabawy z córką.
 3. Trzymaj ją za rękę. Jest to prosty gest, dzięki któremu możesz nauczyć swoją córkę, że zawsze będziesz przy niej. Kiedy trzymasz jej rękę czuje się szczęśliwa i bezpieczna.
 4. Słuchaj jej uważnie. Twoja mała dziewczynka musi czuć, że może powiedzieć ojcu cokolwiek i że zwróci na to uwagę. Jeśli to zrobisz, otworzysz linie komunikacyjne, które będą konieczne w nadchodzących latach.
 5. Pokaż swojej córce, że jej ufasz. Zaufanie to będzie bardzo ważne gdy nadejdzie kiedy Twoje dziecko zacznie domagać się większej swobody. Twoje zaufanie wzmocni więź między wami dwoma, a ona będzie zobowiązana aby Cię nie zawieść.

Co jeszcze ojcowie powinni robić ze swoimi córkami

 1. Bądź kochający wobec jej matki. Pamiętaj, że Twoja córka stale obserwuje przykład który dajesz i sposób w jaki się zachowujesz. Traktuj matkę swoich dzieci z szacunkiem, miłością i troską. Czyniąc to będziesz kształtować model mężczyzny który wybierze Twoja córka w przyszłości.
 2. Dziel ze swoją córką różne doświadczenia i przeżycia. Jako ojciec możesz wybrać różne zajęcia z córką które pomogą jej w dorosłym życiu. Możecie iść na wspólne wycieczki, do kina, na jazdę konną, itp.
 3. Naucz swoją córkę jakiegoś sportu. To jeszcze bardziej wzmocni Twoją więź z córką i pomoże jej poczuć odpowiedzialność i zdrową konkurencję.
 4. Pisz listy o chwilach z dzieciństwa. Możesz je zapisać i pokazać jej dopiero gdy będzie starsza. To uświadomi Twoją córkę jak bardzo ważna była zawsze w życiu jej ojca.
 5. Przez cały czas, dawaj jej wsparcie i swoją uwagę. Bez względu na to jaką opinię może mieć Twoja córka… bez względu na to, z jakimi problemami może do Ciebie przyjść… Nieważne jak banalne mogę one Ci się wydawać… to dla niej wielka sprawa. Dlatego poświęć jej czas, aby mogła zobaczyć, że jej ojciec jest naprawdę przy niej bez względu na wszystko.
Ojciec z córką

Tato, dziękuję Ci za bycie moim bohaterem, szoferem, wsparciem finansowym, słuchaczem, mentorem życia, przyjacielem, opiekunem i po prostu byciem przy mnie za każdym razem, gdy potrzebuję uścisku.
-Agatha Stephanie Lin-

Tato, następnym razem, gdy spędzasz czas ze swoimi małymi dziewczynkami, pamiętaj, że nie ma lepszego sposobu, aby spędzać swój czas. Są to chwile, których nigdy nie odzyskasz.

Tak naprawdę, zanim się zorientujesz, Twoje małe księżniczki będą młodymi, dojrzałymi i silnymi kobietami. Będą prowadzić niezależne życie. Ale nigdy nie zapomną, co zrobił dla nich ich ojciec.

Skoro już wiesz, jakie rzeczy ojcowie powinni robić ze swoimi córkami, to na co czekasz?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Aranda Suarez, M. P. (2018). La herencia de papá. Género, fútbol y familia: estereotipos de género y tipificación en la relación padre e hija.
 • Estalayo Martín, L. M. (2010). ¿ Qué significa ser buen padre?. Revista de la asociación española de neuropsiquiatría30(3), 419-436. Disponible en: https://scielo.isciii.es/scielo.php?pid=S0211-57352010000300005&script=sci_arttext&tlng=en
 • González, O. F., Farías, M. D. L. Á. O., & Ferrer, E. S. P. (2014). ¿ Quién es un buen padre?: representaciones femeninas acerca de la paternidad. Integración Académica en Psicología.2(5). Disponible en: https://scholar.google.es/scholar?hl=es&as_sdt=0%2C5&q=ser+un+buen+padre&btnG=#d=gs_qabs&u=%23p%3DKNzt2FjDNg4J

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.