Dzieci - zawsze będę z nich dumna bez względu na to, co osiągną

Dzieci - zawsze będę z nich dumna bez względu na to, co osiągną

Ostatnia aktualizacja: 26 sierpnia, 2018

Jesteś matką, która jest dumna ze swoich dzieci. On lub ona jest częścią Ciebie i kochasz wszystko, co robi i każdy krok, który podejmuje. Jesteś również dumna z siebie, bo odkryłaś, jak silna potrafisz być i jak zamienić każdą słabość w siłę dla dzieci.

Często mówi się, że dziecko całkowicie zmienia nasze życie. Ale nie sama transformacja naszego życia, ale przyjście dziecka jest sprawdzianem. To zmusza Cię, jako matkę lub ojca, aby zawsze dawać z siebie wszystko, co najlepsze. Z tego powodu duma z dziecka oznacza również zadowolenie z siebie i świadomość, że robisz wszystko, co w Twojej mocy.

Musimy pamiętać o jednej rzeczy. Bardzo ważne jest, aby Twój syn lub córka widzieli, że jesteś z nich naprawdę dumna, tylko dlatego, że są tym, kim są – tylko dlatego, że są Twoim dzieckiem.

Czasami popełniamy błąd, chwaląc nasze dzieci tylko wtedy, gdy pochwalamy ich zachowanie. Kiedy robią to, o co prosimy. Składają swoje łóżko, mówią “Dzień dobry” lub otrzymują dobre oceny.

Bez wątpienia wszystko to jest pozytywne. Jednak każde dziecko musi czuć, że jest kochane przez cały czas, a nie tylko wtedy, gdy jest “dobre”. Twoje dziecko nie musi mieć samych “szóstek” z matematyki, abyś czuła się z niego dumna. Wystarczy dostrzec jego uśmiech, przytulić i widzieć, jak bawi się radośnie.

Codziennie jestem dumna z moich dzieci i one o tym wiedzą

Ty, jako matka, ojciec lub inny członek rodziny, tworzysz pierwszy krąg społeczny, z którym dziecko się zetknie. Dla małych dzieci nie ma nic więcej. To właśnie w tym środowisku będą miały swoje pierwsze doświadczenia, które wpłyną na ich samoocenę.

  • Jeśli będą czuć się bezpiecznie i zrozumieją, że jesteśmy z nich dumni za to kim są, będzie to dla nich źródłem wiary w siebie. Z drugiej strony, jeśli nie będą tego widziały w codziennym życiu, zaczną czuć się niepewnie.
  • Błędem byłoby opieranie naszych technik wychowywania na prostym systemie kar i nagród. W ten sposób powstają dzieci zmotywowane wyłącznie zewnętrznym bodźcem, które łatwo ulegają frustracji, gdy nie otrzymują nagrody.
  • Przede wszystkim musimy wychować nasze dzieci na osoby pewne swojej wartości. Tym samym nie będą potrzebować zewnętrznego wzmocnienia, aby wiedzieć, czy coś jest dobre czy złe.
  • Możemy tego dokonać jedynie poprzez wychowywanie naszych dzieci z szacunkiem i inteligencją emocjonalną.
Obraz przedstawiający matkę z dzieckiem na tle ksieżyca

Wychowania dzieci z szacunkiem: zaufaj swoim instynktom

To podejście do wychowania dzieci, po raz pierwszy pojawiło się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, a obecnie wraca do łask. Głosi ono, że każdy rodzic jest w jakiś sposób wyposażony w wrodzony instynkt, który pozwala mu wiedzieć, czego potrzebują jego dzieci.

  • Wykracza to poza klasyczną ideę “matczynego instynktu”. Chodzi tu o pełne szacunku wychowywanie dzieci, które pozwala, aby sprawy toczyły się w ich własnym czasie. Nie trzeba się spieszyć na każdym etapie, tylko kochać dziecko takie, jak jest.
  • Musimy rozmawiać o wychowaniu dzieci z szacunkiem, biorąc pod uwagę, jak powszechne są wysokie wymagania rodziców, którzy pragną mieć coraz inteligentniejsze i bardziej kompetentne dzieci. Dzieci, które potrafią czytać i być wielozadaniowe w wieku 5 lat.
  • Jeśli te umiejętności nie pojawią się w oczekiwanym czasie, niektórzy rodzice czują się zawiedzeni. Nie są już dumni ze swoich dzieci. Tak nie może być. Dzieci widzą tę frustrację i postrzegają ją jako swoją porażkę. Czują się odrzucone, ponieważ nie są tym, na co ich matka i ojciec liczyli.

Musimy zaufać naszym instynktom i sercu. Nie szukajmy wskazówek w strukturach zdefiniowanych przez społeczeństwo dla najzdolniejszych, najinteligentniejszych, najpiękniejszych i najpewniejszych. Nasze dzieci są już doskonałe, tylko dlatego, że są tym, kim są. Tylko dlatego, że są naszymi dziećmi. Tylko dlatego, że one istnieją.

Dzieci darzone szacunkiem to pewne siebie dzieci

Zawsze będę z Ciebie dumna

Wiemy, że wyrażenie “zawsze będę z Ciebie dumna” jest wyświechtanym sloganem. Zdajemy sobie sprawę, że w pewnym momencie nasze dzieci prawdopodobnie zrobią coś złego.

Zastanów się jednak nad jedną rzeczą: Twoje dzieci nigdy nie będą potrzebowały pomocy bardziej niż wtedy, gdy się pomylą lub zagubią. Będą potrzebować Cię, aby pokazać im właściwą drogę postępowania. Będą potrzebować Cię, aby dać im siłę i powiedzieć im, że cokolwiek się wydarzy, zawsze będziesz je kochać.

To właśnie zapewni im siłę i uczciwość, by mogły iść naprzód.

  • Twoje dziecko nie musi być najlepsze w swojej klasie, najwyższe czy najpiękniejsze, abyś mógł być z niego dumny. Nie musi spełniać wszystkich oczekiwań, które miałeś w odniesieniu do jego przyszłości.
  • Niech będą sobą. Niech będą dobrzy lub źli i niech żyją tak, jak chcą. Przede wszystkim daj im znać, że zawsze będziesz przy nich, cokolwiek się wydarzy.
  • I pamiętaj, nigdy nie czekaj na szczególną chwilę, aby powiedzieć “Jestem z Ciebie dumny”. Mów im to cały czas. Kiedy mówisz dobranoc. Kiedy się uśmiechają, kiedy przewracają się, ale podnoszą się ponownie…
Obraz przedstawiający sylwletkę kobiety w ciąży

To jest to, co możesz zrobić, by Twoje dziecko było szczęśliwe, wiedząc, że jest kochane i może być osobą, którą chce być.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.