Jak zabezpieczyć swój telefon przed dziećmi?

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że Twoje dzieci myślą, że Twój telefon komórkowy to zabawka? Upewnij się, że to się nigdy więcej nie powtórzy! Dowiedz się, jak zabezpieczyć smartfona przed dziećmi.
Jak zabezpieczyć swój telefon przed dziećmi?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dla wielu dzieci telefon komórkowy jednego lub obojga rodziców stał się po prostu jeszcze jedną świetną zabawką. Tak, to prawda, że ​​smartfony są doskonałym źródłem edukacyjnej rozrywki dla dzieci. Jednak bądźmy szczerzy, ciekawskie maluchy mają niesamowitą zdolność wyszukiwania nieodpowiednich aplikacji i stron internetowych.

W tym sensie ważne jest, abyśmy dobrze zabezpieczyli nasz telefon przed dziećmi.  Ponadto brudne palce, rozlany sok i przypadkowe upuszczenie z pewnością znacznie skrócą żywotność urządzenia!

Zanim oddasz telefon lub tablet do zabawy swoim dzieciom, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby zapewnić bezpieczeństwo swojego smartfona, a także i dziecka. 

Kup solidne etui, aby telefon był dobrze zabezpieczony przed dziećmi

Po pierwsze – zainwestuj w trwałe  etui ochronne, aby chronić telefon przed przypadkowymi upuszczeniami i zalaniem. Poszukaj wodoodpornego etui, chroniącego urządzenie przed wpadnięciem w miejsca takie jak wiadro z wodą lub toaleta, na wypadek gdyby miało się to wydarzyć.

Musisz także upewnić się, że etui obejmuje tył, boki, ekran, górę i wszystko inne, co jest związane ze strukturą telefonu. Pokrowce wykonane z wysokiej jakości gumy lub poliwęglanu są zwykle najtrwalsze . Są więc w stanie najlepiej chronić telefon przed nieuniknionymi uderzeniami, upadkami i zadrapaniami.

Zablokuj ekran telefonu

Dziewczynka z telefonem

Najłatwiejszym sposobem uniemożliwienia dziecku dostępu do czegokolwiek w telefonie jest zablokowanie ekranu za pomocą PIN , odcisku palca lub innej skutecznej opcji W ten sposób, jeśli zostawisz telefon bez opieki, Twoje dziecko nie będzie mogło go odblokować, chyba że zna do niego hasło.  

Skonfiguruj narzędzia kontroli rodzicielskiej

Istnieją telefony, w których możesz skonfigurować system kontroli rodzicielskiej, jeśli chcesz, aby Twoje dzieci mogły się bawić urządzeniem przy dowolnej okazji. Pozwala to ograniczyć wszelkie wbudowane aplikacje (w tym YouTube, aparat i muzykę) oraz wyłączyć opcję pobierania lub usuwania aplikacji.

Możesz także blokować treści, takie jak aplikacje i witryny innych firm oraz wyłączać funkcje, takie jak usługi oparte na lokalizacji. Kontrola rodzicielska jest chroniona hasłem, więc Twoje dziecko nie będzie mogło zmienić jej ustawień.

Musisz wiedzieć, jakie rodzaje kontroli rodzicielskiej są dostępne w Twoim telefonie, w zależności od klasy lub marki urządzenia. Po prostu postępuj zgodnie z instrukcjami, aby to zrobić i chronić swoje dziecko przed nieodpowiednimi treściami.

Aplikacje i wskazówki internetowe dzięki którym Twój telefon będzie lepiej zabezpieczony przed dziećmi

Niezależnie od tego, czy masz małe dziecko, które zaczyna używać telefonu, czy nastolatka z własnym urządzeniem, śledzenie wszystkich  aplikacji  i witryn internetowych  przyjaznych dzieciom i nastolatkom  może być przytłaczające.     

Maluch ze smartfonem

Musisz dowiedzieć się, które strony internetowe są najlepsze dla małych dzieci. Musisz także być na bieżąco z najpopularniejszymi witrynami dla nastolatków.

Podobnie znajdź aplikacje do śledzenia korzystania z telefonu komórkowego Twojego dziecka i stale monitoruj aplikacje dla dzieci. Pomoże to zapewnić bezpieczeństwo Twoim dzieciom, gdy będą miały urządzenie w rękach. 

Twój telefon komórkowy to nie zabawka

W dzisiejszym społeczeństwie dzieci łatwo się nudzą. Wpadają w zakłopotanie i szukają szybkich alternatyw, aby się pobawić, takich jak telewizja, gry wideo lub telefony komórkowe. Mylą telefony komórkowe z zabawk ami. Choć w  rzeczywistości urządzenia te wcale nie służą do zabawy.

Telefony nie są zabawkami i nie powinny być za takie uważane. Choć może to zabrzmieć dziwnie, naprawdę ważne jest, aby dzieci się czasem nudziły! Dlaczego to mówimy? Po prostu po to, aby  mogły wykorzystać one swoją wyobraźnię  i kreatywność oraz wymyślić gry lub czynności, które mogą wykonać. 

Chociaż przez lata zmieniły się pragnienia i zainteresowania dzieci, rodzice zawsze powinni być ich przewodnikami. To prawda, że ​​sposób, w jaki rodzice kształcą swoje dzieci, również zmienił się w porównaniu z poprzednimi dekadami. Jednak zawsze musimy zachować dobrą perspektywę rodzicielską, aby dzieci stały się zdrowymi i zrównoważonymi emocjonalnie dorosłymi.

Telefony komórkowe nie są zabawkami ani nie powinny być postrzegane jako łatwa rozrywka. To tylko urządzenia komunikacyjne. Tak, stały się dla nas niezbędnymi przedmiotami, ale musimy zadbać o to, by zostały dobrze wykorzystane.

To może Cię zainteresować ...
Pamiętaj o tym, że telefon lub tablet mogą opóźniać rozwój mowy u dziecka!
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Pamiętaj o tym, że telefon lub tablet mogą opóźniać rozwój mowy u dziecka!

Częsty kontakt z telefonem komórkowym może opóźniać rozwój mowy u dziecka. W ogólnym ujęciu telefony i tablety mogą ponosić za to dużą odpowiedzial...


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.