Technologia - naucz dzieci korzystać z niej odpowiedzialnie

Technologia w dzisiejszych czasach jest nieodłącznym elementem dorastania. Dowiedz się jak wpływa ona na twoje dzieci i ich rozwój.
Technologia - naucz dzieci korzystać z niej odpowiedzialnie
Natalia Cobos Serrano

Napisane i zweryfikowane przez pedagog społeczny Natalia Cobos Serrano.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

W dzisiejszych czasach dzieci żyją w wysoce zdigitalizowanym środowisku. Biorąc to pod uwagę, koniecznie musisz zastanowić się, jak uczyć je odpowiedzialnego i zdrowego korzystania ze zdobyczy takich jak technologia i Internet.

Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!


Technologia – naucz dzieci korzystać z niej odpowiedzialnie

Technologia

W dzisiejszych czasach technologia jest niewątpliwie dużą częścią naszego życia, a to ma swoje wady i zalety. W miarę jak społeczeństwo staje się coraz bardziej technologicznie zaawansowane, pojawiają się pytania i obawy dotyczące tego, jak dzieci powinny odpowiedzialnie korzystać ze zdobyczy nauki. Jak technologia może wpłynąć na ich życie i zdrowie?

Efektem ubocznym niezdrowego i nadmiernego korzystania z technologii jest to, że może ona powodować problemy fizyczne, psychiczne i poznawcze, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Na przykład zbyt długi czas spędzany przed ekranem może powodować bóle głowy i pleców, suchość oczu i niepokój.

Jednak technologia jest drogą przed siebie, więc nie możesz całkowicie odciągnąć od niej swoich dzieci. Jako rodzic ważne jest, abyś zrozumiał, że dzieci będą musiały korzystać z technologii najprawdopodobniej przez całe życie. Dlatego rodzice muszą dowiedzieć się, jak uczyć dzieci odpowiedzialnego i zdrowego korzystania z nowinek technicznych.

„Technologia to tylko narzędzie. Jeśli chodzi o zachęcanie dzieci do wspólnej pracy i motywowanie ich, najważniejszy jest dobry nauczyciel”.
~ – Bill Gates – ~

Nauczanie dzieci, jak odpowiedzialnie korzystać z technologii

Ojciec czyta dziecku książke

Wskazówki, które pomogą dzieciom odpowiedzialnie korzystać z technologii:

Negocjuj i zgadzaj się na limity

Chociaż to dorosły musi decydować o tym jak spędzają popołudnia jego dzieci, w niektórych przypadkach bardziej efektywne jest negocjowanie. Warto wyznaczyć limity i ograniczenia dotyczące czasu spędzanego przed ekranem.

Warto także dostosować czas do wieku dziecka. Na przykład niektóre z tych ograniczeń mogą dotyczyć ilości czasu spędzanego przed ekranem lub rodzaju wyświetlanych treści.

Technologia – ustal czas na zabawę i odpoczynek z dala od ekranów

Rodziny powinny spędzić trochę czasu bez ekranów i gadżetów elektronicznych. Jeśli to konieczne, ustalcie razem harmonogram, w którym każdy członek rodziny zgadza się spędzić jeden dzień bez urządzeń elektronicznych i po prostu cieszyć się czasem spędzonym razem z rodziną.

Kontakty twarzą w twarz, wspólne wyjścia i zabawa, mogą również poprawić więzi rodzinne.

 

Korzystanie z reguły 20-20-20

Amerykańskie Stowarzyszenie Optometryczne ostrzega rodziców, że dzieci mogą doświadczać takich samych objawów, jak dorośli podczas zbyt długiego korzystania z komputerów. Nasze dzieci i młodzież już od małego codziennie używają urządzeń technologicznych. Na przykład Computer Visual Syndrome to schorzenie obejmujące wiele problemów wizualnych.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z takimi schorzeniami, które mogą negatywnie wpływać na wzrok, jest stosowanie zasady 20-20-20. Zasada ta polega na odwracaniu wzroku od ekranu co 20 minut przez 20 sekund i kierowaniu wzroku na obiekt oddalony o 20 metrów.

Kontrola rodzicielska

Dzieci z nieograniczonym dostępem do Internetu są narażone na wszelkiego rodzaju niebezpieczne i niedostosowane do ich wieku treści. W takich przypadkach kontrola rodzicielska jest twoim sprzymierzeńcem. Pomoże ci chronić twoje dzieci przed niezdrowymi i ryzykownymi treściami.

„Jeśli będziemy nadal rozwijać naszą technologię bez mądrości i rozwagi, nasz sługa może okazać się naszym katem”.
~ – Omar N. Bradley – ~

Nauczanie dzieci, jak odpowiedzialnie korzystać z technologii

Dzieci i rodzice

Kluczowe jest bycie dobrym wzorem do naśladowania

Urządzenia mobilne generują dużo szumu u dzieci i wśród młodzieży, ale także u dorosłych. Rodzice nie są jednak lepsi – wielu z nas ciągle sprawdza swoje telefony lub spędza dużą część czasu korzystając ze swoich komputerów lub tabletów.

Jeśli chcesz nauczyć swoje dzieci zdrowego i odpowiedzialnego korzystania z technologii, musisz najpierw samemu zmienić swoje zachowanie. Innymi słowy, musisz nauczyć się, jak samodzielnie i zdrowo korzystać z technologii, abyś mógł być dobrym wzorem do naśladowania dla swoich dzieci.

To może Cię zainteresować ...
Jak technologia pomaga podczas okresu odosobnienia?
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Jak technologia pomaga podczas okresu odosobnienia?

Poznaj niektóre z głównych sposobów, na jakie technologia pomaga nam podczas okresu przymusowego odosobnienia. Od zapewniania rozrywki, do zdalnej ...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.