Technologia - naucz dzieci korzystać z niej odpowiedzialnie

Technologia w dzisiejszych czasach jest nieodłącznym elementem dorastania. Dowiedz się jak wpływa ona na twoje dzieci i ich rozwój.
Technologia - naucz dzieci korzystać z niej odpowiedzialnie
Natalia Cobos Serrano

Napisane i zweryfikowane przez pedagog społeczny Natalia Cobos Serrano.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

W dzisiejszych czasach dzieci żyją w wysoce zdigitalizowanym środowisku. Biorąc to pod uwagę, koniecznie musisz zastanowić się, jak uczyć je odpowiedzialnego i zdrowego korzystania ze zdobyczy takich jak technologia i Internet.

Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!


Technologia – naucz dzieci korzystać z niej odpowiedzialnie

Technologia

W dzisiejszych czasach technologia jest niewątpliwie dużą częścią naszego życia, a to ma swoje wady i zalety. W miarę jak społeczeństwo staje się coraz bardziej technologicznie zaawansowane, pojawiają się pytania i obawy dotyczące tego, jak dzieci powinny odpowiedzialnie korzystać ze zdobyczy nauki. Jak technologia może wpłynąć na ich życie i zdrowie?

Efektem ubocznym niezdrowego i nadmiernego korzystania z technologii jest to, że może ona powodować problemy fizyczne, psychiczne i poznawcze, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Na przykład zbyt długi czas spędzany przed ekranem może powodować bóle głowy i pleców, suchość oczu i niepokój.

Jednak technologia jest drogą przed siebie, więc nie możesz całkowicie odciągnąć od niej swoich dzieci. Jako rodzic ważne jest, abyś zrozumiał, że dzieci będą musiały korzystać z technologii najprawdopodobniej przez całe życie. Dlatego rodzice muszą dowiedzieć się, jak uczyć dzieci odpowiedzialnego i zdrowego korzystania z nowinek technicznych.

„Technologia to tylko narzędzie. Jeśli chodzi o zachęcanie dzieci do wspólnej pracy i motywowanie ich, najważniejszy jest dobry nauczyciel”.
~ – Bill Gates – ~

Nauczanie dzieci, jak odpowiedzialnie korzystać z technologii

Ojciec czyta dziecku książke

Wskazówki, które pomogą dzieciom odpowiedzialnie korzystać z technologii:

Negocjuj i zgadzaj się na limity

Chociaż to dorosły musi decydować o tym jak spędzają popołudnia jego dzieci, w niektórych przypadkach bardziej efektywne jest negocjowanie. Warto wyznaczyć limity i ograniczenia dotyczące czasu spędzanego przed ekranem.

Warto także dostosować czas do wieku dziecka. Na przykład niektóre z tych ograniczeń mogą dotyczyć ilości czasu spędzanego przed ekranem lub rodzaju wyświetlanych treści.

Technologia – ustal czas na zabawę i odpoczynek z dala od ekranów

Rodziny powinny spędzić trochę czasu bez ekranów i gadżetów elektronicznych. Jeśli to konieczne, ustalcie razem harmonogram, w którym każdy członek rodziny zgadza się spędzić jeden dzień bez urządzeń elektronicznych i po prostu cieszyć się czasem spędzonym razem z rodziną.

Kontakty twarzą w twarz, wspólne wyjścia i zabawa, mogą również poprawić więzi rodzinne.

 

Korzystanie z reguły 20-20-20

Amerykańskie Stowarzyszenie Optometryczne ostrzega rodziców, że dzieci mogą doświadczać takich samych objawów, jak dorośli podczas zbyt długiego korzystania z komputerów. Nasze dzieci i młodzież już od małego codziennie używają urządzeń technologicznych. Na przykład Computer Visual Syndrome to schorzenie obejmujące wiele problemów wizualnych.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z takimi schorzeniami, które mogą negatywnie wpływać na wzrok, jest stosowanie zasady 20-20-20. Zasada ta polega na odwracaniu wzroku od ekranu co 20 minut przez 20 sekund i kierowaniu wzroku na obiekt oddalony o 20 metrów.

Kontrola rodzicielska

Dzieci z nieograniczonym dostępem do Internetu są narażone na wszelkiego rodzaju niebezpieczne i niedostosowane do ich wieku treści. W takich przypadkach kontrola rodzicielska jest twoim sprzymierzeńcem. Pomoże ci chronić twoje dzieci przed niezdrowymi i ryzykownymi treściami.

„Jeśli będziemy nadal rozwijać naszą technologię bez mądrości i rozwagi, nasz sługa może okazać się naszym katem”.
~ – Omar N. Bradley – ~

Nauczanie dzieci, jak odpowiedzialnie korzystać z technologii

Dzieci i rodzice

Kluczowe jest bycie dobrym wzorem do naśladowania

Urządzenia mobilne generują dużo szumu u dzieci i wśród młodzieży, ale także u dorosłych. Rodzice nie są jednak lepsi – wielu z nas ciągle sprawdza swoje telefony lub spędza dużą część czasu korzystając ze swoich komputerów lub tabletów.

Jeśli chcesz nauczyć swoje dzieci zdrowego i odpowiedzialnego korzystania z technologii, musisz najpierw samemu zmienić swoje zachowanie. Innymi słowy, musisz nauczyć się, jak samodzielnie i zdrowo korzystać z technologii, abyś mógł być dobrym wzorem do naśladowania dla swoich dzieci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.