Jak radzić sobie z uzależnieniem nastolatków od YouTube?

YouTube może być naprawdę uzależniającą platformą dla nastolatków. W tym artykule dowiesz się, jak radzić sobie z uzależnieniem nastolatka od tego serwisu internetowego.
Jak radzić sobie z uzależnieniem nastolatków od YouTube?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czy jesteś już zmęczony pytaniem dziecka, co robi, i ciągłym słyszeniem „oglądam YouTube” w odpowiedzi? W tym sensie ważne jest, aby rodzice zrozumieli, dlaczego nastolatki uzależniają się od tego serwisu. Co więc możesz zrobić, aby uzależnienie nastolatka od YouTube nie stało się poważnym problemem?

Jeśli Twoje dziecko spędza dużo czasu przy telefonie komórkowym, prawdopodobnie ogląda filmy na YouTube. Jako źródło rozrywki i informacji serwis ten oferuje liczne atrakcyjne powody, by go wręcz nieustannie odwiedzać.

Jeśli masz dziecko z telefonem komórkowym lub dostępem do Internetu, to z pewnością dobrze byłoby wiedzieć coś więcej właśnie o YouTube.

Czym w ogóle jest YouTube?

YouTube to platforma do udostępniania filmów. Możesz przesyłać własne filmy, oglądać filmy innych osób i wchodzić z nimi w interakcje. Ponadto na tej platformie możesz „polubić”, udostępniać i komentować oglądane treści.

YouTube istnieje od 2005 roku. Dzięki temu jest to witryna mocno już zakorzeniona w życiu większości osób spędzających czas w sieci. Ponadto platforma ta oferuje dodatkową opcję o nazwie YouTubeTV jako usługę przesyłania strumieniowego podobną do Hulu lub Netflix.

W jaki sposób uzależnienie Twojego nastoletniego dziecka od YouTube może negatywnie na nie wpłynąć?

YouTube oferuje swoim użytkownikom wiele opcji. Kiedy kładziesz nacisk na ograniczenie czasu spędzanego w Internecie, a nastolatek spędza zbyt dużo czasu w tym konkretnym serwisie, może to mieć na niego negatywne konsekwencje.

Dzieci  z telefonami

Chociaż wciąż może to być fajna opcja dla nastolatków, istnieje kilka nieodłącznych niebezpieczeństw, o których należy pamiętać.

Nadzór nad prezentowanymi treściami jest niewielki lub wręcz żaden, a platforma skłania jej użytkowników do utraty poczucia czasu. W rzeczywistości stale oferuje coraz więcej treści związanych z filmami, które użytkownicy oglądali już wcześniej.

Nastolatki i dorośli mogą zobaczyć, że to, co zaczęło się od jednominutowego filmu, w jakiś sposób staje się 30 minutami oglądania różnych filmów! A treści, które widzą, są coraz mniej związane z pierwszym filmem.

Niebezpieczeństwo dla nastoletnich użytkowników polega na tym, że mogą być narażeni na nieodpowiednie dla nich filmy nawet bez wyraźnego żądania dostępu do takich materiałów. Tak więc to, co może zacząć się w niewinny sposób, może łatwo przerodzić się w niewłaściwe użycie i treści.

Ta witryna to „złodziej czasu”

Zdecydowanie YouTube jest „złodziejem czasu” ze względu na swój format. Praktycznie niemożliwe jest obejrzenie tylko jednego filmu na tej platformie. Trudno jest przestać oglądać w momencie, gdy nowy, powiązany film automatycznie zaczyna się odtwarzać w momencie, gdy kończy się ten, który właśnie oglądasz.

Ponadto platforma ta wyświetla powiązane filmy na dole, gdy oglądasz film. Przy tak wielu opcjach i pokusie oglądania, nierozsądnie jest oczekiwać, że nastolatki będą wyznaczać sobie własne granice. Trudno jest samodzielnie regulować potrzeby emocjonalne, które YouTube zaspokaja w danym momencie.

Ponadto YouTube oferuje również treści, które rodzice mogą uznać za nieodpowiednie dla ich dzieci. Niektóre filmy zawierają przemoc, wulgarny język i treści erotyczne. W rzeczywistości, nawet bez tych czynników, rodzice mogą nie być zadowoleni z twórczości vlogerów, których nastolatki mogą uwielbiać i naśladować bezkrytycznie.

Całkiem zrozumiałe jest również zaniepokojenie cyfrowym śladem, jaki mogą pozostawić nastolatki. Jeśli młodzi ludzie przesyłają własne treści do YouTube, może być trudno usunąć konsekwencje ich złego osądu.

Presja na uzyskanie wyświetleń, polubień, udostępnień i komentarzy może również powodować niepokojący poziom stresu i niepokoju u nastolatków jako twórców treści.

Uzależnienie od YouTube: zmniejsz negatywne doświadczenia związane z tą platformą w życiu nastolatka

Chociaż rodzice z pewnością nie mogą przez cały czas wyczerpująco śledzić korzystania z YouTube przez nastolatków, muszą ocenić ich pewność siebie i niezależność na pewnych poziomach. W związku z tym rodzice mogą podjąć pewne kroki, aby uczynić YouTube bardziej pozytywnym doświadczeniem dla ich dzieci :

Vloger
  • Ustaw filtr kontroli rodzicielskiej.
  • Porozmawiaj z nastolatkiem, co ogląda on na YouTube.
  • Zapytaj nastolatka, co tworzy dla swojego kanału i co na nim publikuje.
  • Ustal ograniczenia czasowe dla tej witryny.

W przypadku nastolatków przydatne może być ograniczenie lub wyeliminowanie dostępu do Internetu w czasie odrabiania lekcji lub gdy nadchodzi pora snu. Jeśli jednak taki dostęp jest konieczny, rodzice mogą poprosić swoje dzieci o korzystanie z urządzeń elektronicznych we wspólnej przestrzeni rodzinnej.

Limity pomagają zmniejszyć ryzyko depresji i samotności związane ze spędzaniem zbyt dużej ilości czasu w mediach społecznościowych. Rodzice muszą o tym wszystkim pamiętać, aby zmniejszyć ryzyko, że ich dzieci będą cierpieć na uzależnienie od YouTube.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.