Gry planszowe poprawiające uwagę dziecka

Gry planszowe poprawiające uwagę dziecka
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Na rynku dostępne są gry planszowe, które doskonale poprawiają koncentrację. Tutaj przedstawimy Ci kilka z nich.

Uwaga to złożony system funkcjonalny, który ułatwia przetwarzanie informacji i umożliwia dobór niezbędnych bodźców do wykonywania różnych czynności czuciowych, poznawczych czy ruchowych. Dlatego w tym artykule proponujemy gry planszowe, które pomogą nam poprawić uwagę dzieci.

Ważne jest, aby rozwijać tę umiejętność i pracować nad nią od dzieciństwa, ponieważ konieczne jest optymalne przeprowadzenie każdego procesu poznawczego.

Gry planszowe poprawiające uwagę dziecka

Lynx: gra planszowa poprawiająca uwagę

Lynx to gra planszowa polegająca na znalezieniu karty, na której pojawia się określony obrazek i odszukaniu go wśród ponad 300 obiektów przedstawionych na planszy. W ten sposób, oprócz uwagi i koncentracji, rozwija się:

  • Koordynacja wzrokowo-ruchowa.
  • Zmysł obserwacji.
  • Ostrość wzroku i rozpoznawanie obiektów.
  • Refleks.
rodzina wokół stołu

Jak sama nazwa wskazuje, aby wygrać w tej grze musisz mieć wzrok rysia.

Simon gra elektroniczna

Simon to gra elektroniczna stworzona w latach 80-tych, ale do dziś jest bardzo przydatna do treningu uwagi i pamięci. Ma kształt dysku podzielonego na cztery ćwiartki, każda w innym kolorze: zielony, czerwony, niebieski i żółty. Zapalają się one i emitują dźwięki w określonej kolejności tworząc serię, którą dziecko musi zapamiętać.

Następnie gracz musi poprawnie powtórzyć usłyszaną sekwencję. Jeśli zrobi to poprawnie gra podniesie poziom i pojawi się dłuższa seria.

Dobble

Dobble to gra planszowa, która poprawia uwagę i sprawność umysłową. Składa się w sumie z 55 kart, z których każda przedstawia osiem obrazów. Jeden z tych obrazków zawsze znajdzie się na innej karcie.

W tym przypadku celem gry jest zidentyfikowanie i znalezienie obiektów, które powtarzają się na dwóch kartach, które są losowo dobierane z talii. Musisz to zrobić jak najszybciej, aby wygrać.

Speed Cups

Speed ​​Cups służą poprawie uwagi, refleksu i sprawności umysłowej, ponieważ polega na obserwacji karty, na której pojawia się szereg obiektów o różnych kolorach i na tej podstawie trzeba szybko i poprawnie uporządkować 5 kubeczków w tych samych kolorach. W ten sposób wygrywa gracz, który jako pierwszy wykona zadanie i naciśnie dzwonek, który znajduje się na środku stołu.

Gry poprawiające uwagę: Jenga

Jenga to prosta gra, ale przynosi wiele korzyści fizycznych i psychicznych, takich jak poprawa uwagi, koncentracji i:

Rodzina grająca w jengę
  • Logiczne rozumowanie.
  • Koordynacja wzrokowo-ruchowa.
  • Percepcja wzrokowo-przestrzenna.
  • Sprawność manualna.

Aby rozpocząć zabawę musisz zbudować wieżę złożoną z różnych kawałków drewna skrzyżowanych razem. Następnie każdy uczestnik po kolei musi wyjąć jeden z klocków i położyć go na szczycie wieży starając się, by wieża się utrzymała. Gracz, który przewróci wieżę przegrywa.

Gry planszowe – zalety

Gry planszowe służą do rozrywki i zabawy z rodziną. Ale dodatkowo są również idealne do  treningu różnych umiejętności poznawczych, takich jak uwaga i koncentracja.

W tym sensie należy wziąć pod uwagę, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, ponieważ czują się stymulowane w dynamicznym, zabawnym i atrakcyjnym środowisku. W związku z tym należy zwrócić uwagę na zdanie poetki Diane Ackerman:

„Zabawa to ulubiony sposób uczenia się naszego mózgu”.

-Diane Ackerman- 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.