"Why Should I?" - seria książek do nauki o przyrodzie

"Why Should I?" - seria książek do nauki o przyrodzie

Ostatnia aktualizacja: 13 grudnia, 2020

Powinnaś od jak najmłodszych lat uczyć swoje dziecko troszczenia się o przyrodę i szanowania natury. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz serię książek “Why Should I?”, która pomoże Ci to osiągnąć!

Troska o naturę i środowisko odgrywa kluczową rolę już od najmłodszych lat. Powinnaś nauczyć swoje dziecko szanować środowisko i pokazać mu różne dostosowane do jego wieku rzeczy, które może zrobić w tym celu. W poniższym artykule przedstawimy pomocną serię książek “Why Should I?”.

Ta seria koncentrująca się na naturze i trosce o środowisko. Każda książka mówi o różnych, ale tak samo ważnych aspektach.

Seria książek Why Should I?

Zanim wyjaśnimy czego dotyczy każda z książek z serii, dostarczymy ogólnych informacji o wszystkich z nich.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, to seria złożona z czterech książek, opublikowana przez wydawnictwo B.E.S. Publishing. Książki zostały napisane przez Jen Green, a ilustracje do niej stworzył Mike Gordon.

Mimo tego, że książki zapewniają doskonałą zabawę i zawierają pełne ekspresji ilustracje, to zawierają również niezwykle dużo informacji. Są polecane zwłaszcza dla dzieci w wieku pięciu lat i wzwyż. Chociaż maluchy mogą nie do końca rozumieć wszystkie aspekty troski o środowisko, to mogą zacząć stawiać małe kroki, które przybliżają je do osiągnięcia tego celu.

Dzieci na szlaku

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat fantastycznej serii książek Why Should I!

Oszczędzanie wody

Woda to kluczowy element w naszym życiu. Ponieważ nie bylibyśmy w stanie bez niej przetrwać, to kluczowe i bardzo ważne, aby jej nie marnować, zwłaszcza biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne zachodzące w dzisiejszych czasach na naszej planecie. To właśnie cel tej książki w serii Why Should I?pokazanie prostych sposobów na oszczędzanie wody.

Zakręcenie kranu podczas mycia zębów, zużywanie jak najmniejszych ilości wody podczas mycia się lub zakręcanie kranu podczas namydlania rąk to tylko niektóre pomysły obecne w tej książce.

Poza tym to doskonałe narzędzie dla szkół, ponieważ wprowadza krótkie notatki podsumowujące, które pomagają rodzicom lub nauczycielom oraz zajęcia do wykonywania podczas czasu wolnego związane z prezentowanymi w niej pomysłami.

Poza pomysłami przedstawionymi w książce, na jej podstawie można również stworzyć inne czynności dydaktyczne. Możesz na przykład pokazać swojemu dziecku różne postaci, pod którymi występuje woda, oraz w jaki sposób dociera do domów, wykorzystując w tym celu zdjęcia plaż, jezior, rzek, a nawet lodu.

Recykling: Why Should I Recycle?

Jeden z najlepszych sposobów na ochronę i dbanie o środowisko to recykling. To główny temat tej książki, która pomoże dzieciom poznać różne pojemniki do segregacji śmieci oraz przedmioty, które powinny do nich wkładać.

Możesz używać tej książki jako podstawy do przygotowania licznych zabaw z recyklingiem, zarówno w domu, jak i w szkole. Jedna z najfajniejszych zabaw, jakie możesz przygotować, wygląda następująco: Podziel dzieci na grupy. Następnie powiedz im, że będą odpowiadały za recykling wszystkich przedmiotów, które znajdzie.

Poza tym dzieci mogą wykonywać różne przedmioty wykorzystując jedynie przedmioty z recyklingu, aby pokazać im w jaki sposób można ponownie wykorzystać różne materiały. Tym samym główny cel tej książki to pokazanie dzieciom, że recykling odgrywa niezwykle ważną rolę w ochronie środowiska.

Nauka recyklingu - seria książek "Why Should I?"

Oszczędzanie energii: Why Should I Save Energy?

Benzyna, susze, energia i zanieczyszczenia powietrza to tylko niektóre ze słów związanych z energią, które znajdziesz w tej książce. Właśnie dlatego ta książka nie tylko pokazuje dzieciom różne proste sposoby na oszczędzanie energii w domu i w klasie. Pomaga im również wzbogacić swoje słownictwo.

Wyłączenie świateł, ogrzewania lub klimatyzacji, gdy nie są one potrzebne to strategie oszczędzania energii, których uczy ta książka.

Ochrona przyrody

Ta książka z serii Why Should I? będzie zapewne najłatwiejsza do zrozumienia dla dzieci. Mówi między innymi o troszczeniu się o zwierzęta oraz rośliny i ich ochronie oraz wyrzucaniu śmieci. Dzieci uwielbiają parki i pola. Dlatego też dobra aktywność związana z tą książką to odwiedzanie ich razem z dzieckiem.

W ten sposób Twój maluch może przekonać się na własne oczy w jakim stanie znajduje się środowisko. Oprócz tego stają się świadome jakie znaczenie ma troszcze się o nie oraz okazywanie mu szacunku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Green, J. (2012) ¿Por qué debo reciclar? Anaya.
  • Green. J. (2012) ¿Por qué debo proteger la naturaleza? Anaya.
  • Green. J. (2o12) ¿Por qué debo ahorrar energía? Anaya.
  • Green, J. (2o12) ¿Por qué debo ahorrar agua? Anaya.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.