Gra Among us: dlaczego jest tak popularna?

Gra Among us: dlaczego jest tak popularna?
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Among us to modna gra dla dzieci, nastolatków i młodzieży. Czy wiesz, co to jest i dlaczego odniosła tak wielki sukces? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

W dzisiejszym zdigitalizowanym świecie dzieci nie muszą już przebywać w domach znajomych, aby grać razem w Cluedo, Sleeping Town czy Policjantów i złodziei. Obecnie istnieją wirtualne wersje tych samych gier. Mamy na myśli Among us! Na pewno znasz już tę nazwę!

Among us to wieloosobowa gra wideo na telefony komórkowe, tablety i komputery, która przyciąga miliony dzieci i nastolatków na całym świecie. Skąd ten wielki sukces? Co sprawia, że ​​ta gra jest tak atrakcyjna dla dzieci? Odpowiadamy na te i wiele innych pytań związanych z tą popularną grą online.

Chłopiec przy komputerze

Among us: na czym polega ta gra?

Aby grać w Among us, konieczne są minimum cztery i maksymalnie dziesięć osób. Gdy wszyscy są online, rozpoczyna się zabawa!

Akcja gry osadzona jest w kosmosie, gdzie większość uczestników to załoga statku, a od jednego do trzech graczy wciela się w role oszustów. Role te są przydzielane losowo na początku gry i w zależności od tego różnią się opcje, które gracz ma do dyspozycji:

 • Członkowie załogi muszą jak najszybciej wykonać przydzielone zadania i dowiedzieć się, kim są oszuści.
 • Oszuści muszą sabotować misję załogi, zabijając ich jednego po drugim i starając się nie wzbudzać podejrzeń. Kiedy członkowie załogi zostaną zabici, automatycznie zamieniają się w duchy i mogą kontynuować swoje zadania, ale bez możliwości interakcji z innymi graczami.

Gra kończy się, gdy jedna z dwóch grup wygrywa, czyli gdy:

 • Członkowie załogi zakończyli wszystkie swoje zadania lub odkryli tożsamość oszustów.
 • Oszustom udaje się zabić całą załogę statku.

Dlaczego ta gra jest tak popularna wśród dzieci i młodzieży?

Ta prosta gra jest hitem zarówno wśród dzieci, jak i nastolatków z kilku powodów, w tym:

 • Rozpoznawalność zapewniana przez niektórych znanych graczy, youtuberów i influencerów, którzy są fanami gry i reklamują ją na swoich kanałach.
 • Prostota zasad. Mechanika gry jest bardzo łatwa do zapamiętania, więc nie trzeba mieć dużego doświadczenia w grach tego samego rodzaju, aby swobodnie funkcjonować w wirtualnym świecie Among us.
 • Nie musisz mieć kosztownego sprzętu, wystarczy typowe urządzenie elektroniczne (telefon komórkowy, tablet lub komputer) i połączenie z internetem. Czyli coś, co dziś jest w prawie każdym domu.
 • Zachęca do socjalizacji i pracy zespołowej, ponieważ jest to gra wideo dla wielu graczy, w której uczestnicy muszą komunikować się ze sobą, aby zdemaskować oszustów. A także współpracować ze sobą, aby wykonać wszystkie przydzielone zadania.
 • Opiera się na strategii i oszustwie, co czyni grę bardzo interesującą i zabawną.

Korzyści i zagrożenia związane z Among us

Jak wyjaśniliśmy wcześniej, Among us to gra, która może pomóc dzieciom i młodzieży:

Rodzina z telefonami

Musimy jednak również porozmawiać o zagrożeniach, na jakie mogą być narażeni nieletni grając w tę grę online. Jedno z głównych zagrożeń wiąże się z publicznymi pokojami rozmów, w których dzieci mogą rozmawiać z dużą liczbą nieznajomych. Aby nieletni nie komunikowali się z potencjalnie niebezpiecznymi osobami, należy:

 • Aktywować opcję czatu z cenzurą, by nie pozwalała na wyświetlanie nieodpowiednich lub obraźliwych słów.
 • Pozwolić im grać tylko w prywatne gry z przyjaciółmi, rodziną lub krewnymi.

Z drugiej strony należy wziąć pod uwagę, że zalecany wiek to minimum 10 lat. A to oznacza, że młodsze dzieci nie powinny mieć dostępu do tej gry.

Na koniec należy pamiętać, że wszystko w nadmiarze jest złe. Jako matki, ojcowie lub główni odpowiedzialni za dzieci i młodzież musimy zadbać o to, aby dzieci nie spędzały zbyt wielu godzin grając w Among us. Ważne jest, aby kontrolować czas gry, w przeciwnym razie takie proste hobby może przekształcić się w prawdziwe uzależnienie.

Krótko mówiąc, gra Among us może być dobrym pomysłem dla dzieci i młodzieży na rozrywkę i zabawę w domu. Ale zawsze z odpowiedzialnością i pod kontrolą.

To może Cię zainteresować ...
Gry planszowe poprawiające uwagę dziecka
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Gry planszowe poprawiające uwagę dziecka

Na rynku dostępne są gry planszowe, które doskonale poprawiają koncentrację. Tutaj przedstawimy Ci kilka z nich. Uwaga to złożony system funkcjonal... • Barbabella, M. y Cernaz, S. G. (2015). La infancia y los videojuegos: un aporte desde la perspectiva de los niños. Diálogos Pedagógicos, 86-105.

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.