Zabawki muzyczne dla dzieci i ich zalety

Zabawki muzyczne dla dzieci i ich zalety
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Zabawki muzyczne są powszechnie lubiane przez wiele dzieci. Sprawiają, że maluchy śmieją się, śpiewają i tańczą, a przede wszystkim wspomagają naukę i rozwój umysłowy.

Zabawki muzyczne dla dzieci to jedne z najfajniejszych i najważniejszych narzędzi do stymulacji zmysłów Twojej pociechy i rozwoju mózgu.

Chociaż zabawki muzyczne są obecnie niezwykle popularne, nie są wcale najnowszym wynalazkiem. Używano ich od wielu pokoleń by przyciągnąć uwagę malucha. Na przykład grzechotki to jedna z najstarszych zabawek dla dzieci.

Istnieje wiele rodzajów zabawek muzycznych dla dzieci. Możesz dobrać coś dla malucha w każdym wieku i o najróżniejszych zainteresowaniach. Niektóre zabawki odtwarzają własne melodie lub słowa, a czasem nawet mrugają przy tym kolorowymi światełkami. Biorąc pod uwagę wszystkie ich zalety nie ma się co dziwić, że specjaliści polecają je stosować w celu stymulowania nauki.

Jeśli Twoje dziecko ma niedługo przyjść na świat lub już jesteś mamą, wypróbuj zabawki muzyczne dla maluszków. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z włączenia ich do codziennych zabaw.

Zabawki muzyczne dla dzieci i ich zalety

Zabawki muzyczne dla dzieci służą nie tylko do zabawy. Badania pokazują, że odgrywają one znaczącą rolę w rozwoju motorycznym, mózgu i zmysłów.

W trakcie pierwszych sześciu miesięcy życia umysł i zmysły maluszka są chłonne jak gąbka. Przyswajają wszystkie informacje z otoczenia. Co więcej, robią to w sposób niesamowicie szybki i naturalny.

Firmy produkujące zabawki edukacyjne tworzą je przestrzegając zasad ustalonych przez psychologię rozwojową. Ich zadanie to przyciąganie uwagi maluchów i maksymalizacja nauki.

Oto główne zalety zabawek muzycznych dla dzieci:

  • Przyciąganie uwagi i nauka utrzymywania koncentracji poprzez stymulację dźwiękiem.
  • Zachęcanie do odkrywania środowiska i skupiania się na miejscach, z których wydobywa się dźwięk.
  • Ćwiczenie pamięci prowadzące do rozpoznawania, a nawet powtarzania melodii przez malucha.
  • Rozwój nauki przez skojarzenia.
Niemowlę bawiące się grzechotką

Polecane zabawki muzyczne dla dzieci

Karuzele z zabawkami

Muzyczne karuzele to nowoczesna wersja tradycyjnych grzechotek. Ich celem było zajmowanie i uspokajanie dzieci dzięki spokojnym ruchom i rytmom wytwarzanym przez umieszczone w ich wnętrzu nasiona.

Karuzele z zabawkami oferują dwa dodatkowe bodźce: wzrokowe i dźwiękowe. Dzięki temu dzieci są szczęśliwsze i spokojniejsze słuchając delikatnych melodii. To właśnie one, w połączeniu z ciekawymi figurkami, sprawiają, że maluszek zasypia.

“Badania pokazują, że zabawki muzyczne odgrywają znaczącą rolę w rozwoju motorycznym, mózgu i zmysłów.”

Dmuchane siedziska z dźwiękiem

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, zabawki muzyczne doskonale rozwijają pamięć i naukę przez skojarzenia.

Dmuchane siedziska z dźwiękiem nie tylko doskonale zajmują i relaksują dzieci. Uczą je także, że gdy mama lub tata kładą je w takim miejscu, nadchodzi czas na wyciszenie i sen.

Pluszaki grające muzykę

Pluszaki wydające odgłosy lub grające muzykę są niezwykle lubiane przez dzieci, które nie ukończyły jeszcze szóstego roku życia.

Po pierwsze, maluszki mogą dzięki nim słuchać wiele razy ulubionych piosenek. Co więcej, takie zabawki łączą radość i szczęście płynące z muzyki z wygodą pluszowych przytulanek.

Dziewczynka grająca na cymbałkach - zabawki muzyczne dla dzieci

Małe instrumenty muzyczne

Jeśli zauważyłaś, że Twoja pociecha uwielbia muzykę, możesz podarować jej mały zabawkowy instrument muzyczny. Najlepiej wybrać małe pianinko, gitarę, bębenek, tamburyn, bongo lub mikrofon.

Te instrumenty muzyczne są dostępne w wersjach dostosowanych do wieku Twojej pociechy. Dla najmłodszych możesz wybrać proste modele z kilkoma klawiszami i kolorami. Można na nich ćwiczyć muzyczne skale lub kilka dźwięków.

Dla starszego dziecka możesz kupić małą wersję prawdziwego instrumentu. Będzie miała takie samo brzmienie i struny co wersja standardowa.

Na koniec warto dodać, że ciągły kontakt z muzyką jest bardzo korzystny dla dziecka. Badacze twierdzą, że umożliwia dzieciom lepsze rozumienie i przyswajanie takich skomplikowanych operacji jak działania matematyczne i poprawia rozwój ruchowy.

Co więcej, pozwala także wyrażać siebie i przekazywać swoje uczucia oraz emocje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.