Roald Dahl i jego książki, które chyba każdy zna. A Ty?

Roald Dahl i jego książki, które chyba każdy zna. A Ty?

Ostatnia aktualizacja: 07 maja, 2020

Roald Dahl to autor wielu książek, które od dekad zachwycają dzieci na całym świecie. W dzisiejszym artykule przedstawimy część jego twórczości, która zyskała największą popularność.

Roald Dahl to jeden z najbardziej znanych autorów literatury dziecięcej. Chociaż pisał również książki dla dorosłych, uwagę czytelników przyciągają zwłaszcza te prace, które tworzył dla dzieci. Jego historie są pełne zabawy i niesamowitych przygód, które zachwycają maluchy od wielu dekad, a jednocześnie bawią rodziców dzięki ukrytym w nich przesłaniom.

Jeżeli chcesz wrócić na chwile do swojego dzieciństwa lub wprowadzić swoje dziecko w wyjątkowy świat tworzony przez tego fantastycznego autora, zacznij od zebranych przez nas książek. Twoje dziecko z pewnością wciągnie się w historie tworzone przez Roalda Dahla.

Cztery doskonałe książki, które napisał Roald Dahl

1. Matylda

Matylda to główna bohaterka jednej z najpopularniejszych książek dla dzieci. To właśnie ta książka, wraz z pozycją zatytułowaną Charlie i fabryka czekolady, stanowi doskonałe wprowadzenie do twórczości Dahla.

Czytając ją poznajemy Matyldę, małą dziewczynę ignorowaną przez swoich rodziców, która uwielbia czytać książki. Z pomocą swojej nauczycielki odkrywa, że ma magiczne moce. Stawiając czoła dyrektorce oraz swoim rodzicom uczy się je rozwijać.

To przyjemna historia dla całej rodziny, która cały czas zyskuje nowych fanów, chociaż została opublikowana ponad 30 lat temu.

2. Charlie i fabryka czekolady

To prawdopodobnie najbardziej znana praca Dahla. Kto z nas nie śnił o znalezieniu złotego biletu w tabliczce czekolady Wonka i zyskaniu możliwości odwiedzenia tej magicznej fabryki?

Książka opowiada historię piątki dzieci, które dostają szansę wejścia do środka fabryki czekolady. Jednak tylko jedno z nich okaże się na tyle godne, aby mogło w niej pozostać.

Dziewczynka czytająca książkę, której autorem jest Roald Dahl

Niektórzy krytycy uważają, że książkę ze względu na jej elementy rodem z fantasy należy zaliczyć do gatunku science fiction. Autor chciał przekazać znaczenie właściwego zachowania u dzieci oraz nauczyć je szacunku wobec innych i odpowiedzialności.

Rodzice muszą wytłumaczyć te wartości małym dzieciom. W przeciwnym wypadku będą się one koncentrować jedynie na szalonych wydarzeniach w fabryce.

Inne prace Roalda Dahla, które przeniosą Cię do czasów dzieciństwa

3. James i ogromna brzoskwinia

Chociaż nie jest to najlepiej znana książka Dahla, to zapewnia wciągającą historię. Koncentruje się na Jamesie, sierocie mieszkającej z dwoma ciotkami, które strasznie utrudniają mu życie.

Pewnego dnia tajemniczy nieznajomy daje mu paczkę magicznych nasion, z których po posadzeniu w ziemni wyrasta ogromna brzoskwinia. Główne postaci, James i brzoskwinia, wyruszają w niesamowitą podróż po całym świecie, spotykając różne osoby, które pomagają poprawić życie Jamesa.

Książka odzwierciedla skomplikowane dzieciństwo jej autora. Poza tym pojawiają się w niej również małe zwierzątka, z którymi dzieci z pewnością będą się identyfikować.

4. Wiedźmy

W Wiedźmach Roald Dahl daje nam małą dawkę strachu. Jednak w książce znajduje się również mnóstwo zabawnych sytuacji i ironii, które przypomną wszystkim do gustu.

Dzieci czytające książki

Przyglądamy się głównemu bohaterowi, który mieszka ze swoją babcią. Młodzi czytelnicy z pewnością będą się świetnie bawić odkrywając sekret, który pozwoli uciec przed wiedźmami.

Wiedźmy, myszy, magia, mikstury i wspaniała relacja między wnuczkiem i babcią to tylko kilka zalet tej książki. Jest polecana dla dzieci w wieku 10 lat i starszych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.