Jak opowiadać dzieciom przerażające historie? Poznaj kilka przydatnych porad

Jak opowiadać dzieciom przerażające historie? Poznaj kilka przydatnych porad
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 24 lipca, 2019

Jak opowiadać dzieciom przerażające historie? Dzieci uwielbiają słuchać przerażających opowieści. Dzięki temu wiedzą, że zdołają przetrwać koszmary nocne. W tym artykule przedstawimy porady i wskazówki, jak opowiadać dzieciom przerażające historie.

Wielu rodziców zastanawia się jak, opowiadać dzieciom przerażające historie. To normalne, że chcesz chronić swoje dzieci przed strachem, ryzykownymi sytuacjami i złymi wiadomościami. Zatem jak to pogodzić?

Pragnienie uchronienia dziecka przed wszelkim niebezpieczeństwem nie powinno powstrzymywać przed czytaniem lub opowiadaniem strasznych historii, a także przed opowiadaniem o smutnych realiach świata.

Bardzo ważne jest, aby rodzice pomagali dziecku w przetwarzaniu nowych informacji, zadawaniu sobie niezbędnych pytań, stawianiu czoła obawom i pokonywaniu ich.

Pamiętaj, że dzieci są bardzo wrażliwe i łatwo je przestraszyć. Dlatego ważne jest, aby skorzystać z okazji, kiedy proszą o przerażające historie, aby pomóc im przezwyciężyć rozmaite obawy. Kiedy opowiadasz im historie, dzieci je zapamiętują i zastanawiają się nad nimi.

Jeśli chcesz odnieść sukces i przyciągnąć uwagę dzieci, czytaj z nimi przerażające historie, aby mogły pokonać swoje obawy. Nauczyciele i psychologowie nie tylko zalecają opowiadanie strasznych opowiadań dla rozrywki, ale także dlatego, że są one ważnymi lekcjami dla rozwoju dziecka.

W tym artykule podamy kilka wskazówek, jak opowiadać dzieciom przerażające historie. Przedstawimy także główne powody, dla których warto je opowiadać.

Dlaczego warto opowiadać dzieciom przerażające historie?

W zależności od wieku Twoje dzieci mogą bać się wielu rzeczy. W pewnym momencie mogą obawiać się, że nie będą kochane lub będą mniej kochane niż ich rodzeństwo.

Ostatecznie mogą obawiać się utraty Ciebie lub Ciebie i Twojego partnera w razie Waszego rozwodu. Boją się także śmierci i wielu innych rzeczy.

Tata czyta dziecku przerażające historie

Bez względu na to, jak dużo z nimi rozmawiasz, dzieci zawsze skrywają obawy, o których Ci nie mówią. Ponadto są też dzieci, które mają świadome obawy.

Dlatego warto zachęcać dzieci do czytania strasznych opowiadań dla najmłodszych lub samemu opowiadać dzieciom przerażające historie. W ten sposób dzieci mogą przyjrzeć się swoim uczuciom i wyrazić swoje emocje. Ponadto mogą nauczyć się stawić czoła swoim obawom lub je kontrolować.

Przerażające historie dla dzieci są jednym z najlepszych narzędzi do radzenia sobie z lękami. Często sugerują, w jaki sposób można pokonać przeszkody dzięki odwadze i inteligencji.

Kiedy dzieci czytają te historie, nieświadomie zauważają dobre cechy bohatera lub bohaterki i złe cechy złoczyńcy lub czarownicy.

Jak opowiadać straszne historie dzieciom poniżej 6 lat?

Jeśli chcesz nauczyć się opowiadać przerażające historie dzieciom poniżej 6 lat, musisz pamiętać, że dzieci je uwielbiają, ale też boją się nieznanego. Mogą uwielbiać także czarownice i potwory, gdy postacie te nie są zbyt przerażające.

Straszne historie pomagają dzieciom zrozumieć, że strach nie powinien ich paraliżować. Dodatkowo, kiedy przezwyciężają swoje obawy, są bardziej otwarte na uczenie się, wiązanie faktów, dzielenie się, odkrywanie i bezwarunkową miłość.

Możesz postępować zgodnie z tymi wskazówkami, jeśli chcesz opowiedzieć swoim dzieciom poniżej 6 lat straszne historie:

  • Wybierz historie z czarownicami, wampirami, duchami i innymi motywami, które wystraszą dziecko. Pamiętaj, by używać ponurego głosu, gdy mówisz jako potwory lub duchy występujące w opowiadaniu. Nie zapominaj, że humor pokonuje strach, więc nie krępuj się żartować, opowiadając historię.
  • Zwracaj uwagę na pytania i obawy, które mają Twoje dzieci podczas słuchania historii. Pomóż im pracować nad nimi i, jeśli to konieczne, dostosuj historię na podstawie ich reakcji. Spróbuj opowiedzieć najstraszniejsze części opowieści niskim tonem, powoli i bez zmiany głosu.

Jak opowiadać przerażające historie dzieciom w wieku od 7 do 11 lat

Jeśli chcesz opowiadać przerażające historie dzieciom w wieku od 7 do 11 lat, miej świadomość, że dzieci w tym wieku są bardzo wrażliwe. Zalecamy następujące wskazówki:

  • Możesz opowiadać dzieciom przerażające historie, mieszając straszne i zabawne fragmenty. Możesz także włączyć nieoczekiwane zwroty akcji. To sprawi, że dzieci będą się śmiać, a także łatwiej się zrelaksują. W ten sposób nauczą się lepiej radzić sobie ze strachem.
Mama czyta dziecku wieczorem
  • Ponadto możesz grać swoim głosem, aby ożywić historię. Naśladuj odgłosy, rechocz jak czarownica, mów cicho jak przystało na czarne charaktery, i zrób pauzę na kilka sekund, aby zbudować napięcie.
  • Inną opcją jest przygotowanie nastroju w pokoju poprzez wyłączenie świateł lub zapalenie świecy. Pamiętaj, tak jak w przypadku młodszych dzieci, humor pokonuje strach. Pomóż im zapomnieć o strachu, rozśmieszając je podczas czytania.
  • Możesz  także użyć rekwizytów do wzbogacenia historii.

Najważniejsze przy wyborze strasznych opowieści jest to, by zwracać uwagę na wiek, dla którego są one przeznaczone. Upewnij się także, że w opowiadaniu dobro pokonuje zło. Pamiętaj, kiedy rozmawiasz ze swoimi dziećmi o strachu, pomagasz im przygotować się do życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.