Dowcipy dla dzieci - 9 krótkich anegdot, które rozbawią malucha

Dowcipy dla dzieci - 9 krótkich anegdot, które rozbawią malucha
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Humor jest dobry dla duszy, a także pomaga budować silne relacje. Dlatego od czasu do czasu powinniśmy śmiać się nawet z najmłodszych. Czytaj dalej, aby odkryć specjalnie przez nas przygotowane dowcipy dla dzieci.

Dzieci nie tylko słuchają dowcipów, ale także lubią je znać, aby dzielić się nimi ze znajomymi. Dowcipy dla dzieci to taki rodzaj rozrywki, który pomaga im w rozwoju relacji społecznych.

Odpowiednie dowcipy dla dzieci

Oczywiście, jeśli chodzi o dzielenie się dowcipami z dziećmi, ważne jest, aby były odpowiednie dla ich wieku i niesprośne. Z tego powodu zebraliśmy tutaj kilka z nich, które możesz wypróbować ze swoim maleństwem.

Niewinny żart o matematyce

Podczas lekcji matematyki nauczyciel pyta Jamiego: “Jeśli mam 4 jabłka w tej ręce i 6 w tej ręce, to ile mam razem?”

Na co Jamie odpowiada: “Pojemne ręce, proszę pani.”

Dowcipy dla dzieci o dniach tygodnia

“Które dni tygodnia są najsilniejsze? Sobota i niedziela, bo reszta to słabe dni!”

To świetny żart dla dzieci uczących się literowania i rozróżniania homofonów.

[Żart ma sens jedynie po angielsku]

Obrazek matki i dziecka na spacerze

Roztargniony Jaś

Jaś mówi: “Mamo, w szkole mówią, że jestem roztargniony.”

Na co sąsiad odpowiada: “Jasiu, jesteś w niewłaściwym domu!”

Tego typu krótkie dowcipy dla dzieci trenują logiczne myślenie nawet u najmłodszych w domu. W ten sposób będą odnosić się do idei ze spójnością i ukształtują swoją osobowość oraz więzi społeczne.

Świąteczna gra słów

Zapytaj swoje dziecko: “Kto dostarcza prezenty kotom na Boże Narodzenie?”

Kiedy już o tym pomyśli, odpowiedz: “Santa Claws!” i ułóż swoje dłonie tak, aby wyglądały jak pazury.

Jest to kolejny dobry żart dla dzieci, które znają język angielski i wiedzą, że słowa mogą brzmieć tak samo, ale są pisane inaczej i mają różne znaczenia.

Obraz piratów na statku

Dowcipy dla dzieci o kosmosie

“Jakiej muzyki słuchają planety?”

“Nep – tunes!”

Albo dobry żart kosmiczny dla nawet tych najmłodszych to:

“Dlaczego krowa wyszła w kosmos?”

“Chciała zobaczyć moooooooon!”

Twój maluch pokocha udawać odgłosy, jakie wydaje krowa, gdy ponownie będzie opowiadać ten żart! Dodatkowo nauczy się nieco języka angielskiego.

Żart o elektryku

“Co sprawia, że elektryk jest szczęśliwy? Jak jego żona jest światłem, a jego dzieci płyną z prądem!”

Za pierwszym razem, gdy opowiesz ten żart, być może będziesz musiała go trochę wyjaśnić – na przykład fakt, że prądy elektryczne “przepływają” przez przewody.

Żarty “puk, puk”, które na pewno się spodobają

Istnieją setki dowcipów, które pomagają zapewnić dzieciom rozrywkę na wiele godzin. Pierwsze i drugie zdanie jest zawsze takie same w tego rodzaju żartach.

W czwartym zdaniu powtarza się trzecie zdanie, a na koniec dodaje “kto”, tak jakby dziecko pytało kto puka do drzwi. Oto jeden przykład:

Zaczynasz od powiedzenia: “Puk, puk!”

Twoje dziecko podaje standardową odpowiedź: “Kto tam?”

“Apsik”

“Kto to Apsik?”

“Na zdrowie!”

Z pewnością ten dowcip wywoła mnóstwo śmiechu u Twojego dziecka.

Przy tak pełnym repertuarze żartów, możesz rozśmieszyć swojego malucha przez długi czas. Najlepsze jest to, że istnieje jeszcze wiele innych dowcipów, które są tak samo zabawne, jak te przez nas przedstawione.

Twoje dziecko zacznie zwracać uwagę na dowcipy, które usłyszy i spróbuje je zapamiętać, aby móc je później powtórzyć w klasie. To pomoże mu w nawiązywaniu przyjaźni i sprawi, że będzie w centrum uwagi przez kilka minut.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bennett, P. N., Parsons, T., Ben-Moshe, R., Weinberg, M., Neal, M., Gilbert, K., … Hutchinson, A. (2014). Laughter and humor therapy in dialysis. Seminars in Dialysis. https://doi.org/10.1111/sdi.12194
  • Bennett, M. P., & Lengacher, C. (2008). Humor and laughter may influence health: III. Laughter and health outcomes. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1093/ecam/nem041
  • P, D. S. (2012). Laughter Therapy. Journal of Pharmaceutical and Scientific Innovation. https://doi.org/10.1002/dvg.22765

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.