Rzymskie imiona dla dziewcząt - 15 pięknych propozycji

Odwieczne, dystyngowane i zawsze silne. Odkryj te rzymskie imiona dla dziewcząt. Jesteśmy pewni, że je pokochasz!
Rzymskie imiona dla dziewcząt - 15 pięknych propozycji
Samanta Ruiz

Napisane i zweryfikowane przez nauczyciel Samanta Ruiz.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jeśli jesteś mamą, która kocha epokę klasyczną i historię, z pewnością będziesz skłonna wybrać rzymskie imiona (określane też jako romańskie lub łacińskie) dla swojej dziewczynki. Ta opcja pomaga zawęzić wyszukiwania i skupić się na tym, co lubisz najbardziej.

Niewątpliwie jest to ciekawy wybór. Skłoni Cię on do wybrania imienia, które ma wiele charakteru i siły, a także bardzo starożytne i wybitne pochodzenie.

Aby wesprzeć Cię w tym zadaniu, przeprowadziliśmy pewne badania i stworzyliśmy listę z kilkoma imionami, które sięgają czasów legendarnych Rzymian. Mamy nadzieję, że na tej liście znajdziesz takie, który naprawdę przyciągnie Twoją uwagę i będzie odpowiednie dla Twojego dziecka!

Rzymskie imiona dla dziewcząt

Kobieta w ciąży siedzi w łóżku i czyta księgę imion.
 • Adriana: rzymskie imię, które odnosi się do osoby pochodzącej z rejonu Morza Adriatyckiego.
 • Augustyna: oznacza „wspaniałą lub majestatyczną kobietę”. Pochodzi od Augusta, co oznacza “podobny do majestatycznego” i od Augustyna, rzymskiego przydomka.
 • Cecylia: kobieca wersja Cecyliusza. W starożytnym Rzymie imię to nosiły kobiety z Gens Cecilia, rodziny patrycjuszowskiej i tradycyjnej.
 • Klaudia: to imię pochodzi od rodu Claudia, wysoko postawionej rodziny w starożytnym Rzymie, od którego wywodzi się też imię Sabina.
 • Faustyna: imię żeńskie pochodzenia rzymskiego, które oznacza „szczęśliwa, dostatnia, mająca szczęście”.
 • Fabiana: jego znaczenie to „wojowniczka”, a w Rzymie było to imię kobiet z rodziny Fabiusów.
 • Flawia: imię kobiet z Gens Flavia, rzymskiej rodziny założycielskiej dynastii Flawiuszów. Rodzina ta dała Rzymowi trzech cesarzy: Wespazjana, Tytusa i Dominika.
 • Gala: rzymska nazwa odnosząca się do kobiet z regionu Gallia.
 • Julia: imię należące do rzymskiej rodziny Gens Iulia, która uważalła się za bezpośrednich potomków Julusa, syna Eneasza, ojca Rzymu.
 • Marcja: to było imię nadane kobietom plebejskiego rodu Marcia. Jego znaczenie pochodzi od Mavorsa, boga kultur przedrzymsko-italskich. Później było związane z Marsem, bogiem wojny.
 • Nemezis: bogini obrończyni gladiatorów, której wizerunek widnieje na monetach z okresu rzymskiego cesarza Klaudiusza. Istnieje nawet hymn na cześć Nemezis napisany przez poetę Mesomedesa: „Nemesis, skrzydlata obrończyni życia, bogini o ciemnej twarzy, córka Sprawiedliwości”.
 • Oktawia: to imię dawniej odnosiło się do miejsca córki w potomstwie (Prima, Secunda, Tertia, Quarta, Quinta, itd.), chociaż odnosi się również do kobiet z rodu Octavia.
 • Patrycja: oznacza „szlachetnego pochodzenia”. Jej pochodzenie wywodzi się z klasy społecznej patrycjuszy, którzy byli założycielską grupą Rzymu, pierwszą rzymską arystokracją: ród Waleriusza, Klaudiusza, Fabiusza, Korneliusza i Emiliusza.
 • Waleria: to imię oznacza “zdrową kobietę”. Było używane w odniesieniu do kobiet z rodu Valerius.

Historia rzymskich imion żeńskich

Rzymscy mężczyźni mieli coś, co nazywano tria nomina: imię własne lub praenomen, imię pochodzenia lub plemienia, lub nomen i cognomen, które odpowiadało pewnym różnym cechom indywidualnym. Z drugiej strony kobiety miały imiona związane ze swymi ojcami. Jednak formy ewoluowały w czasach rzymskich.

W okresie republiki rzymskiej kobiety otrzymywały imię lub nomen swojego ojca. Tak więc wszystkie kobiety z rodu Cornelius nosiły imię Kornelia; jeśli było ich kilka, to dodawały sobie liczby porządkowe Prima, Secunda, Tertia, Minor, Maior itd..

Kobieta w ciąży z rękami na nagim brzuchu.

W cesarstwie kobiety zaczęły dziedziczyć także nazwisko lub przydomek ojca. Na przykład pierwsza cesarzowa rzymska Liwia Druzylla odziedziczyła po swoim ojcu Marcusie Liwiuszu Druzusie swoje nomen i cognomen w wersji żeńskiej.

Później kobiety zaczęły zachowywać i przekazywać swoje imiona swoim dzieciom. Zwłaszcza jeśli miały przodków z rodu arystokratycznego, a ci byli ważniejsi i bardziej wyróżniający się niż jej mąż. W wielu przypadkach miały też tria nomina, z którego do tej pory korzystali tylko mężczyźni.

Po co wybierać spośród rzymskich imion dla dziewczynek?

Wielkość starożytnych Rzymian wciąż tkwi w ich imionach żeńskich. Wiele z nich nosiły cesarzowe wielkiego imperium i nadal są w użyciu.

Ich historia sięga setek lat, a to już samo przekształciło je w klasykę. Dlatego zawsze będą się pojawiać w naszych poszukiwaniach, nawet dzisiaj. W rzeczywistości moglibyśmy powiedzieć, że są tak wieczne jak sam Rzym.

Rzymskie imiona dla dziewczynek to szczególny wybór, wywodzący się z historii i początków kultury zachodniej. Ale oczywiście możesz również wybrać inne imiona, których znaczenie ma związek z geografią, literaturą, filmami itp.

Najważniejszą rzeczą jest to, że imię, które wybierzesz dla swojej małej dziewczynki, rezonuje z tobą jak melodia, słodka piosenka, która przekazuje miłość, czułość i jeszcze więcej czułości!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • http://etimologias.dechile.net/
 • Salazar, S. (2016). El gran libro de los nombres para tu bebé Guía ilustrada de nombres para niño y niña. Barcelona: Planeta.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.