Baśnie dla Twojego dziecka - 7 najlepszych przykładów

Baśnie dla Twojego dziecka - 7 najlepszych przykładów
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 02 stycznia, 2019

Wychowanie dzieci i przedstawienie im najważniejszych wartości zaczyna się w domu. Rodzice mają do dyspozycji wiele narzędzi. Jednym z nich są baśnie, które będą świetnym sposobem na wtajemniczenie dzieci. Dowiedz się o najlepszych w tym artykule, które bez wątpienia warto przeczytać Twoim pociechom.

Baśnie i bajki to idealny sposób, aby zachęcić dzieci do czytania. Wspólne czytanie opowiadań rozwija zdolności twórcze dzieci, umiejętności językowe i czytanie ze zrozumieniem, wszystko co jest niezbędne dla ich przyszłości.

Historie z morałem są także wspaniałym źródłem wiedzy, które wzmocnią osobowość Twojego dziecka i pozwolą mu na poznanie podstawowych, szlachetnych wartości.

Dlaczego warto czytać baśnie do nauki Twojego dziecka?

Baśnie to krótkie lub długie opowiadania przedstawiające magiczne zwierzęta, przedmioty o cechach ludzkich. Są nie tylko zabawne i wciągające, ale przede wszystkim nauczają bardzo ważnych lekcji życia.

To sprawia, że baśnie są idealnym sposobem nauczania dzieci o kluczowych wartościach i zachowaniach. Prezentacja lekcji w formie opowieści przykuwa uwagę dzieci i pomaga im wchłonąć i zatrzymać to, czego się nauczyli.

Baśnie najlepszy sposób nauki dzieci

7 zabawnych baśni, które pomogą Ci w edukacji Twojego dziecka

Opowiadanie historii i opowiadań jest najstarszym sposobem przekazywania wiedzy z pokolenia na pokolenie. Dziś dodatkowo możemy skorzystać z ogromnej różnorodności bajek edukacyjnych i rozrywkowych dla dzieci.

Wybraliśmy 7 baśni z morałem, które najbardziej się w pisują w nasze czasy:

The mice held a meeting “Myszki odbyły spotkanie”

Ta zabawna historyjka opowiada historię grup mysz, które chcą się uwolnić się od wroga, którym jest kot. Każda z nich ma pomysł, jednak żadna nie jest gotowa na podjęcie działania. Ta historia uczy dzieci, jak łatwo jest obiecywać i nie dotrzymywać słowa.

The grasshopper and the ant “Konik polny i mrówka”

Opowiadając właśnie tą baśń swojemu dziecku, wzmocnisz w nim poczucie obowiązku i ciężkiej pracy. Historyjka dotyczy małej mrówki, która bardzo ciężko pracuje, aby zbudować swój dom latem.

Tymczasem konik polny dobrze się bawi, ciągle śpiewając nie biorąc pod uwagę, że po ciepłych dniach nadejdzie zima. Dziecko wsłuchując się w historyjkę, zrozumie, że odpowiednie zarządzanie czasem to klucz do sukcesu.

The tools “Narzędzia”

Jeśli Twoje dziecko dopiero rozpoczyna szkolną przygodę, bajka o narzędziach będzie dla niego idealna. Głównymi postaciami to przeróżne narzędzia, które potrafią dostrzec słabości swoich kolegów.

Jeśli Twoje dziecko dopiero rozpoczyna naukę, ta bajka jest dla nich idealna. Postacie to grupa narzędzi. Każde narzędzie może dostrzec słabości pozostałych.

Kiedy widzą, że mogą ze sobą współpracować, aby stworzyć piękny mebel, rozpoczynają działanie. Ta bajka pokazuje dzieciom, jak ważny jest każdy z uczniów, gdyż każdy wnosi własny wkład do wspólnego projektu.

The boy who cried wolf “Chłopiec, który wołał wilka”

To doskonała baśń, która pomoże dziecku oprzeć się pokusie kłaniania. Opowiada historię pewnego pasterza, który lubił straszyć ludzi, ostrzegając ich przed groźnym wilkiem. Raz za razem mieszkańcy przychodzą z pomocą chłopcu w walce z wilkiem, którego nigdy nie było.

Pewnego dnia wilk w końcu się pojawiał. Jednak tym razem nikt nie przyszedł z pomocą pastuszkowi. Wszyscy myśleli, że to tylko kolejna sztuczka. Ta historia uczy dzieci, że kłamstwa mogą mieć katastrofalne konsekwencje.

The lion, the deer and the hare “Lew, jeleń i zając”

Oto historia lwa, który musi podjąć trudną decyzję: może polować na małego zająca lub dużego jelenia. Opcja, którą wybiera, nie sprawdzi się najlepiej.

Dzięki tej bajce możesz nauczyć swoją pociechę, że należy doceniać i cieszyć się ze wszystkiego. Ta historia to także podejmowanie mądrych decyzji poprzez ocenę ryzyka.

Baśnie, które Twoje dziecko pokocha

The two frogs “Dwie żaby”

Historia o dwóch małych żabkach. Pewnego upalnego lata jezioro, w którym żyją, wysycha. Żabki wyruszają w poszukiwaniu nowego domu.

Dochodząc do głębokiej studni, jedna z żabek chce wskoczyć od razu, druga natomiast ją zatrzymuje i nakłania do myślenia. Co będzie jeśli studnia wyschnie? Nie będzie żadnego wyjścia!

Ta opowieść pokaże dziecku przesłanie słynnego przysłowia “pomyśl, zanim zrobisz”.

The tortoise and the hare “Żółw i zając”

Ta stara bajka nauczyła już pokolenia dzieci, aby nie żartować z innych. Pokazuje również, że bycie zbyt dumnym z siebie, może doprowadzić do wielkich błędów.

Baśń opowiada historię o pewnym żółwiu, który zdecydował się rzucić wyzwanie próżnemu zającowi. Zając, pewny siebie myśli, że z łatwością pokona powolnego żółwia w biegu. Dowiaduje się jednak, że nikt nie jest najlepszy.

Bajki i baśnie z morałem to świetny sposób, aby zachęcić dzieci nad zastanowieniem się nad swoim zachowaniem. Każda taka historia pomoże przeżyć emocje i postawić się w miejscu bohaterów.

Dołącz te, oraz inne bajki do codziennych opowiadań na dobranoc, aby uzyskać wszystkie zalety tego potężnego narzędzia nauczania dobrego zachowania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.