Mundurki szkolne: poznaj ich najważniejsze zalety i wady

Przed podjęciem decyzji, do której szkoły wysłać nasze dzieci, rodzice powinni wziąć pod uwagę pewne czynniki. Na przykład zalety i wady używania mundurków szkolnych. Na temat mundurków istnieją sprzeczne opinie. Po której jesteś stronie?
Mundurki szkolne: poznaj ich najważniejsze zalety i wady
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 20 października, 2019

Mundurki szkolne to temat, wokół którego od dawna trwa debata rodziców i pracowników oświaty. Czy noszenie przez dzieci określonej odzieży w szkole jest dobre?

Jeśli nie masz jeszcze pewności, co sądzić na ten temat, czytaj dalej. W tym artykule porozmawiamy o tym, jakie zalety i wady mają mundurki szkolne.

Mundurki szkolne – liczne zalety

Zacznijmy od pozytywnej strony ujednoliconej odzieży szkolnej. Mundurki szkolne są synonimem tradycji i przynależności, ale także statusu i prestiżu.

Niektóre zalety wynikające z noszenia przez dzieci mundurków są następujące:

1. Równość

Jest to jedno z najczęściej używanych słów, jeśli chodzi o obronę idei mundurków szkolnych. Jest tak, ponieważ mundurki szkolne pozwalają wszystkim uczniom ubierać się w ten sam sposób.

Nie ma kłótni ani zastraszania na tle noszenia „niemodnej” kurtki lub z zeszłego sezonu.

2. Poczucie przynależności

Jednym z powodów, dla których niektóre szkoły narzucają mundurki szkolne, jest promowanie poczucia przynależności. To nic nowego, ale pomysł, który istnieje od wieków.

Przynależność do „domu” lub instytucji demonstrowana poprzez odzież, emblematy lub kolory jest synonimem dumy, prestiżu i bycia częścią czegoś większego od nas samych.

3. Praktyczność

Dla rodziców, których dzieci noszą mundurki szkolne, życie może być o wiele bardziej praktyczne. Dzieje się tak, ponieważ nie muszą się martwić o kupowanie wszelkiego rodzaju ubrań do szkoły.

Nauczyciel i uczniowie noszący mundurki szkolne

Co więcej, w wielu przypadkach młodsze rodzeństwo dziedziczy mundurki starszego rodzeństwa. Pozwala to rodzicom zaoszczędzić dużo pieniędzy i czasu. Kolejną korzyścią, jaką mają mundurki szkolne, jest to, że ubrania są takie same przez cały rok, więc nie trzeba kupować nowych ubrań o każdej porze roku.

4. Dyscyplina

Nie jest tajemnicą, że dzieci mają tendencję do rozpraszania się w klasie, a jedną z rzeczy, które mogą rozpraszać, jest ubranie. Jeśli dzieci nie porównują swojego wyglądu z wyglądem swoich kolegów z klasy, są w stanie zwrócić większą uwagę na temat zajęć.

Dyscyplina jest jedną z głównych zalet mundurków szkolnych. Wiele osób twierdzi, że dzieci w mundurkach zachowują się lepiej… A przynajmniej myślą dwa razy, zanim wybiorą niegrzeczne zachowanie.

Ten rodzaj odzieży kojarzy się z pewnymi normami. To samo dotyczy osób noszących mundur policyjny lub strój drużyny sportowej.

„Mundurki szkolne są synonimem tradycji i przynależności, ale także statusu i prestiżu”.

Mundurki szkolne mają też wady

Oczywiście ważne jest, aby przed podjęciem decyzji przemyśleć wady mundurków. Przeciwnicy mundurków szkolnych wymieniają następujące problemy:

1. Koszty

Kupowanie mundurków szkolnych jest droższe niż używanie tych samych ubrań w domu i szkole. Jest to szczególnie ważne, gdy potrzeba odnowić mundurki w trakcie roku szkolnego. Dla wielu rodzin koszt zakupu mundurów może być naprawdę przytłaczający.

2. Brak wolności

Wielu rodziców decyduje się nie wysyłać swoich dzieci do szkół, które narzucają noszenie mundurków, ponieważ uważają, że odbiera to autonomię dzieci. Według tych osób fakt, że szkoły „homogenizują” całą populację uczniów, nie pozwala dzieciom myśleć samodzielnie. Innymi słowy, dzieci nie mają możliwości decydowania o tym, jak się ubierają ani czerpania radości z bycia wyjątkowym.

3. Seksizm

Warto również zauważyć, że dla niektórych rodziców mundurki szkolne są seksistowskie i należą do przeszłości. Argumentem jest to, że wymaganie od dziewcząt noszenia spódnic i od chłopców noszenia spodni jest sposobem na to, aby nie rozwijać się jako społeczeństwo i pozostać w przeszłości.

Jednocześnie mundurki mogą być niesprawiedliwe również w zimie, ponieważ niektóre szkoły nie pozwalają na zmiany w ubiorze. Oznacza to, że dziewczęta mogą być zmuszone chodzić w spódnicach w chłodne zimowe miesiące. Tak samo chłopcy mogą być zobowiązani do noszenia długich spodni w cieplejszych miesiącach.

4. Niebezpieczeństwo

Wreszcie nie możemy pominąć faktu, że w niektórych przypadkach mundurki szkolne mogą być nawet niebezpieczne. Jeśli mundurek dziecka ma krawat, może to stanowić zagrożenie podczas zabawy na przerwie lub w dowolnym innym momencie.

Mundurki szkolne pokazują również, do której szkoły chodzą Twoje dzieci. Każdy przechodzień może zidentyfikować szkołę dziecka. To samo dotyczy sytuacji, gdy zdjęcia dzieci w mundurkach pojawiają się w Internecie. W dzisiejszych czasach możesz nie chcieć, aby każdy miał dostęp do tego typu prywatnych informacji.

Dziewczynka w mundurku szkolnym

Teraz gdy znasz zalety i wady mundurków szkolnych, będziesz w stanie podjąć właściwą decyzję dla swojej rodziny.

Pamiętaj, że ubrania nie wpływają znacząco na zachowanie – mundurek nie sprawi, że Twoje dziecko będzie mniej lub bardziej posłuszne. Nie sprawi też, że będzie ono mniej lub bardziej uważne na lekcjach czy mniej lub bardziej tolerancyjne wobec swoich kolegów z klasy.

Ostatecznie, jeśli chodzi o wartości, ubrania, które dzieci noszą w szkole, w domu, na siłowni lub w kościele, nie mają znaczenia. Wartości są czymś, czego rodzice muszą świadomie uczyć swoje dzieci w domu, zamiast przekazywać tę odpowiedzialność szkołom.

Poświęć czas na przemyślenie rodzaju szkoły, do której chcesz wysłać swoje dzieci. Swój wybór oprzyj przede wszystkim na wartościach szkoły i oferowanej przez nią jakości edukacji.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.