Smakowite przepisy dla dzieci w wieku 6-9 miesięcy

Proponowane przez nas przepisy są bardzo proste w wykonaniu i stanowią doskonałe źródło składników odżywczych dla dziecka. Koniecznie je wypróbuj i zobaczysz wspaniałe rezultaty!
Smakowite przepisy dla dzieci w wieku 6-9 miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia, 2019

Aby pomóc Ci należycie skomponować i wzbogacić dietę Twojego maluszka, w dzisiejszym artykule zaproponujemy Ci smakowite przepisy dla dzieci w wieku od 6 do 9 miesięcy. Dzięki temu dowiesz się jakie produkty są najbardziej zalecane na tym etapie rozwoju dziecka. Podpowiemy Ci też w jaki sposób przyrządzać posiłki i w jakiej formie są one najbardziej odżywcze.

Wdrażając proponowane smakowite przepisy dla dzieci pamiętaj, że Twoje dziecko znajduje się na wyjątkowym etapie życia. Nowe składniki diety należy wprowadzać stopniowo, na przykład jeden na tydzień i w niewielkich ilościach. W taki sposób zdołasz wykryć jakiekolwiek alergie i nietolerancje żywieniowe. Umożliwi to też dziecku przyzwyczajenie się do nowych zapachów, smaków i tekstur. Takie wzbogacanie diety przynosi najlepsze efekty.

Koniecznie wypróbuj smakowite przepisy dla dzieci z naszego artykułu!

Smakowite przepisy dla dzieci w wieku 6-9 miesięcy

Karmienie maluszka wymaga niejednokrotnie dużej miary cierpliwości i wyrozumiałości. Istnieją też kroki, które należy wziąć pod uwagę aby zadanie to zostało wykonane możliwie jak najlepiej.

Chcesz dowiedzieć się nieco więcej? Zajrzyj również do artykułu: Dziecko nie chce jeść – co możesz zrobić?

Oto kilka najważniejszych kwestii, o jakich trzeba pamiętać:

 • Używaj zawsze produktów świeżych i o jak najlepszej jakości.
 • Dbaj o higienę podczas gotowania i obchodzenia się z żywnością.
 • Unikaj przesalania, zbyt mocnego doprawiania i najlepiej zupełnie unikaj cukru.
 • Postaraj się nie łączyć więcej niż 2-3 produkty. Dzięki temu dziecko lepiej pozna smaki i zmniejszysz prawdopodobieństwo tego, że nie będzie lubić posiłku. Unikniesz też przyrządzania dań ciężkostrawnych.
 • Nie podawaj dziecku dań zbyt gorących lub zbyt zimnych. Idealnie byłoby utrzymywać je w temperaturze ciepłej. Dzięki temu dziecko będzie chętnie jadło.
 • Mięso i drób przygotowuj na parze lub w piekarniku. Dzięki temu będzie lekkostrawne i nie będzie zawierać zbyt dużych ilości tłuszczu. Zachowasz też większość składników odżywczych.
 • Aby uniknąć podrażnienia delikatnych dziąseł dziecka, używaj łyżeczek plastikowaych lub silikonowych.
 • Gdy wprowadzasz do diety dziecka nowy składnik, zawsze obserwuj czy nie występuje reakcja alergiczna.
 • Musy, kremy i zupy możesz uzupełniać kawałkiem chleba. Najlepiej byłoby pociąć go na małe kawałki aby dziecko mogło je pogryźć bez trudności. Wszystko to ułatwi karmienie i sprawi, że będzie ono przyjemne dla dziecka.
Dziecko je - smakowite przepisy dla dzieci

Najlepsze produkty

Omawiając metody karmienia dziacka, nie sposób nie wspomnieć o najbardziej zalecanych produktach żywnościowych. Smakowite przepisy dla dzieci oprzemy na składnikach takich jak: marchewka, dynia, cukinia, ziemniaki. Możesz też sięgnąć po makaron z mąki pszennej i ryż.

Jeśli chodzi o owoce, nie wahaj się sięgnąć po: jabłka, gruszki, banany, brzoskwinie oraz mango. Znajdą sie one w naszych przepisach.

Smakowite przepisy dla dzieci w wieku 6-9 miesięcy – koniecznie wypróbuj

1. Puree z mango i banana

Składniki:

 • 1 banan
 • 1 małe mango
Mango i banan

Sposób przygotowania:

 • Najpierw obierz ze skórki banana i mango.
 • Następnie potnij owoce na duże kawałki i umieść je w malakserze.
 • Później ziksuj aż do uzyskania gęstej konsystencji musu. Najlepiej, żeby nie było w nim grudek.
 • Jako opcję zamiast banana możesz użyć nieco ryżu, miksując go z mango na papkę.

2. Puree z dyni

Dynia to składnik pełen składników odżywczych. Jest również bogata w błonnik. Dlatego właśnie nie mogło jej zabraknąć w artykule omawiającym smakowite przepisy dla dzieci w wieku 6-9 miesięcy. Doskonale się gotuje na parze lub przyrządza w piekarniku. Warto jednak wiedzieć, że najlepsze dynie to te młode, jeszcze miękkie.

Pamiętaj też o usunięciu pestek oraz dużych, niezmielonych kawałków. Mogą one przeszkadzać dziecku w jedzeniu a nawet doprowadzić do zaksztuszenia.

Składniki:

 • 1 mała dynia
 • Woda (potrzebna ilość)

Sposób przygotowania:

 • Najpierw przetnij dynię na pół lub potnij ją na kawałki.
 • Następnie pozbądź się pestek – możesz to zrobić za pomocą łyżki.
 • Później włóż dynię do garnka z odrobiną wody i gotuj aż do zmięknięcia.
 • Gdy dynia będzie już miękka, zblenduj całość. Pamiętaj, że gęstość kremu i jego konsystencja będzie zależała od ilości dodanej wody.
Zupa krem z chlebem - smakowite przepisy dla dzieci

3. Krem z kurczaka

Cechą wyróżniającą to danie jest jego gładka konsystencja. Drób to mięso wręcz idealne do wprowadzenia do diety dziecka w pierwszych miesiącach jego życia. Bogata zawartość białka wspomoże rozwój dziecka. Przyczyni się też do wzmocnienia jego układu odpornościowego.

Składniki:

 • Filet z piersi kurczaka
 • 2 szklanki bulionu z kurczaka

Sposób przygotowania:

 • Najpierw umieść kurczaka w garnku i nalej bulionu tak, by całkowicie przykryć mięso.
 • Następnie zagotuj całość. Gdy zacznie wrzeć, zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu przez około 20 godzin. Zwróć uwagę, żeby bulion nie odparował gdyż sprawiłoby to, że kurczak stanie się przesuszony.
 • Po upływie tego czasu potnij ugotowanego kurczaka na małe kawałki i zmiksuj je z bulionem do uzyskania konsystencji papki.

Jak widziesz, nasze smakowite przepisy dla dzieci w wieku od 6 do 9 miesięcy są niezwykle łatwe i szybkie w przygotowaniu. Stanowią doskonałe źródło cennych składników odżywczych dlatego też warto uwzględnić je w diecie dziecka.

Choć dla Ciebie niewielka zawartość soli może się wydawać niesmaczna, pamiętaj że dziecko na tym etapie rozwoju nie potrzebuje tyle soli ile osoba dorosła. Jego zmysł smaku jest niezwykle wrażliwy więc postaraj się nie przesadzać z przyprawami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Fidler Mis N., Braegger C., Bronsky J., Campoy C., et al., Sugar in infants, children and adolescents: a position paper of the european society for paediatric gastroenterology, hepatology and nutrition committee on nutrition. J Pediatr Gastroenterol Nutr, 2017. 65 (6): 681-696.
 • See VHL., Mas E., Prescott SL., Beilin LJ., et al., Effects of postnatal omega 3 fatty acid supplementation on offspring pro resolving mediators of inflammation at 6 months and 5 years of age: a double blind, randomized controlled clinical trial. Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids, 2017. 126: 126-132.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.