Przekąski dla dzieci – co można jeść po szkole

Przekąski dla dzieci – co można jeść po szkole

Ostatnia aktualizacja: 24 października, 2018

Przekąski dla dzieci to idealna propozycja na zjedzenie małego, zdrowego co nieco po powrocie ze szkoły, gdy maluszkowi burczy w brzuchu. Dowiedz się, jakie zdrowe przekąski może zjeść dziecko po południu.

Czasem trudno jest oprzeć się pokusie niezdrowego jedzenia. To szybkie i łatwe rozwiązanie dla zabieganych rodziców. Jednak istnieją przekąski dla dzieci, które są zdrowe i lubiane przez maluchy, a ich przygotowanie nie jest trudne.

Zdrowe przekąski dla dzieci są bardzo ważne w zrównoważonym żywieniu malucha. Dobra dieta to klucz do zdrowego rozwoju. Popołudniowe przekąski zapewniają odpowiednią ilość energii na popołudnie wypełnione odrabianiem pracy domowej i zabawą.

Długi dzień w szkole może być męczący zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Przekąski to dobry sposób na odzyskanie energii i dotrwanie do kolacji.

Dlaczego dziecko powinno jeść przekąski?

 • Rozwój: Twoje dziecko rośnie i rozwija się. Potrzebuje energii i odpowiednich składników odżywczych, które mogą być pomocne w tym procesie.
 • Układ pokarmowy: Ciało dziecka nie jest w stanie wytrzymać długi czas bez jedzenia. Maluch musi jeść mniejsze porcje, ale częściej.
 • Kontrola wagi: Częstsze jedzenie sprawi, że dziecko nie będzie aż tak głodne, by napchać się po pełna podczas kolacji. Właśnie dlatego przekąski pomagają utrzymać prawidłową wagę.
 • Energia: Dziecko jest stale aktywne fizycznie i mentalnie. Spędza cały dzień w szkole biegając i trenując mózg. Potrzebuje jedzenia, by naładować baterie i sprostać codziennemu planowi dnia.
Niemowlę jedzące łyżką jogurt ze słoiczka z zabrudzoną twarzą

Zasady jedzenia przekąsek

 1. Pilnuj pory dnia. Jeśli dziecko bierze przekąskę do szkoły, powinno ją zjeść w trakcie przerwy między lekcjami. Upewnij się, że po szkole dostaje popołudniową przekąskę w momencie, gdy już strawiło obiad, ale nie tuż przed kolacją.
 2. Zwracaj uwagę na to, ile dziecko je. Nie zapominaj, że przekąska powinna być niewielka i lekkostrawna. Ma jedynie pomóc wytrzymać do następnego posiłku. Nadmierne jedzenie przekąsek może zaburzyć plan żywienia, na przykład gdy dziecko jest nimi najedzone, a nadszedł czas na kolację.
 3. Unikaj białego cukru, sztucznych barwników i konserwantów. Chociaż na rynku jest dostępnych wiele przysmaków, po które można łatwo i szybko sięgnąć, powinnaś zawsze zwracać uwagę na skład. Niektórych substancji dziecko nie powinno jeść codziennie.
 4. Upewnij się, że przekąski są zaliczane do odpowiedniej grupy produktów spożywczych. Nie oznacza to, że każda przekąska powinna składać się z węglowodanów, owoców i nabiału, ale dziecko powinno codziennie zjeść coś z każdej z tych grup.
 5. Nie zapominaj o wodzie! Upewnij się, że dziecko jest nawodnione.

Przekąski dla dzieci – 5 najlepszych opcji

Oto kilka pomysłów na szybkie przekąski dla dzieci. Nie bój się eksperymentować i sama wymyślaj kolejne.

Warto przygotować przysmaki razem z dzieckiem. Wspólnie stworzycie coś nowego, smacznego i zdrowego.

 • Kanapki: Klasyka. Robiąc kanapki weź pod uwagę ich rozmiar, który powinien być dobrany do potrzeb dziecka i jego aktywności fizycznej oraz to, co wkładasz do środka. Wybierz mięso na zimno, na przykład szynkę, która dostarcza dużo białka. Możesz także zrobić kanapki na słodko, na przykład z bananem lub kremem czekoladowym. Dają one energię do zabawy, a dziecko z pewnością je pokocha.
Dwóch chłopców i dziewczynka siedzący przy stole i jedzący zdrowe przekąski dla dzieci - owoce z miski
 • Lizaki z owoców: Zrób przecier z owoców lub zmiksuj je i zamroź w foremce na lizaki lodowe. To zdrowa przekąska, którą łatwo możesz przygotować z wyprzedzeniem. Idealna na letnie popołudnia.
 • Jogurt: Jogurt to idealna porcja nabiału, pełnego wapnia i białka. Połącz go z takimi dodatkami jak owoce, płatki i orzechy. Używaj jogurtów naturalnych, a przynajmniej sprawdź na etykiecie, czy w wybranym przez Ciebie jogurcie nie ma dodatku cukru.
 • Smoothie: Wybierz owoce sezonowe i stwórz smoothie, które Twoje dziecko pokocha. Możesz dodać mleko, aby pokryć zapotrzebowanie na nabiał. Dodaj zboża lub niesolone orzechy, a wtedy taki napój będzie miał składniki ze wszystkich grup.
 • Szklanka mleka i kawałek domowego ciasta: Gdy chodzi o ciasto, to najlepsze jest to domowe. Masz pewność, czego i w jakiej ilości użyłaś. To świetna popołudniowa przekąska dla dziecka. Może Ty też się skusisz?

Nie martw się, jeśli nie masz czasu by przygotowywać codziennie zdrowe przekąski. Nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu użyjesz gotowych.

Równowaga to klucz do zdrowej diety: mała przekąska od czasu do czasu nikomu nie zaszkodzi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.