Jak często kąpać niemowlę i jak robić to dobrze

Jak często kąpać niemowlę i jak robić to dobrze

Ostatnia aktualizacja: 29 października, 2018

Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa i nie posiada wystarczająco silnej bariery, aby utrzymać wilgoć. Dlatego niemowlęta nie powinny być kąpane zbyt często, szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak często kąpać niemowlę.

Wraz z pojawieniem się dziecka większość rodziców zastanawia się, jak często należy kąpać niemowlę. Pierwszą rzeczą, którą trzeba wiedzieć, jest to, że w przeciwieństwie do dorosłych ludzi, małe dzieci nie muszą kąpać się każdego dnia.

W rzeczywistości, jeśli spróbujesz kąpać niemowlę codziennie, jego skóra może reagować negatywnie poprzez wysypkę lub suchość. Należy jednak pamiętać, że obszar, który przykrywa pielucha powinien zawsze być czysty.

Większość specjalistów zaleca, aby myć niemowlę gąbką lub szmatką zamiast w wannie dopóki nie odpadnie kikut pępowiny. Po zagojeniu się tego miejsca można kąpać niemowlę raz lub dwa razy w tygodniu.

Kiedy dzieci uczą się raczkować, łatwiej się brudzą. W tym momencie można kąpać je codziennie. Spróbuj użyć kremu nawilżającego po kąpieli, aby uniknąć wysuszenia skóry dziecka.

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni czas na kąpiel. Najlepszy będzie moment, w którym dziecko jest szczęśliwe. Upewnij się, że w pokoju jest ciepło.

Ważne jest również, aby trzymać wszystkie niezbędne przybory pod ręką: pojemnik z ciepłą wodą, ręcznik, delikatny peeling, świeża pieluszka i czyste ubrania.

Jak często kąpać niemowlę?

Kąpanie noworodka po raz pierwszy może być naprawdę przyjemnym momentem. Jednak dla niektórych rodziców może to być bardzo niepokojące. Chociaż rodzice mogą się początkowo denerwować, powoli stają się bardziej pewni siebie i kompetentni.

W pierwszych miesiącach życia należy kąpać niemowlę raz lub dwa razy w tygodniu. Jednakże, nawet kąpiąc dziecko dwa razy w tygodniu, każdego dnia zwracaj szczególną uwagę na jego twarz, dłonie, obszar pieluchy i pachy.

Jak często kąpać niemowlę

Dla niektórych rodziców kąpiel dziecka to prawdziwa walka. Niektóre dzieci zrobią wszystko, aby nie znaleźć się w wanience. Natomiast inne dzieci naprawdę to lubią.

Kiedy najlepiej kąpać niemowlę?

Każda pora dnia jest równie dobrym momentem na kąpiel dziecka. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że należy unikać kąpieli dziecka tuż po posiłku. Może to spowodować wymioty u dziecka.

Ważne jest również wyznaczenie określonego czasu kąpieli. Pozwoli to uniknąć dezorganizacji i pośpiechu. Nie zostawiaj dziecka bez opieki podczas gdy je kąpiesz.

Jeśli planujesz kąpiel dziecka, pamiętaj, że ważne jest, aby być w pełni dostępnym i móc przez cały czas monitorować dziecko. Jeśli musisz wyjść z łazienki, weź malucha ze sobą, aby uniknąć nieoczekiwanych zdarzeń.

„W przeciwieństwie do dorosłych ludzi, małe dzieci nie muszą kąpać się każdego dnia. Należy jednak pamiętać, że obszar, który przykrywa pielucha powinien zawsze być czysty”.

Wskazówki, jak prawidłowo kąpać niemowlę

Mając na uwadze znaczenie dbania o higienę Twojego dziecka, pamiętaj o następujących kwestiach związanych z kąpielą:

  • Woda do kąpieli powinna być w letniej temperaturze.
  • Czas kąpieli dziecka powinien wynosić od 5 do 10 minut.
  • Używaj łagodnych, bezzapachowych mydeł, aby zapobiec wysychaniu skóry dziecka.
  • Używaj małej ilości mydła i myj malucha rękami.
  • Nie pozwalaj dziecku siedzieć ani bawić się w wannie, jeśli woda zawiera mydło.
  • Użyj mydła na końcu kąpieli, a nie na początku.
  • Kiedy skończysz kąpać dziecko, spłucz je ciepłą wodą, aby usunąć całe mydło z jego ciała.
Dziecko chce wyjść z wanny
  • Wazelina to wspaniały środek nawilżający, szczególnie jeśli jest stosowany zaraz po wyjściu dziecka z kąpieli.
  • Nie należy używać kremów z substancjami zapachowymi, barwiącymi, konserwującymi ani innych produktów chemicznych.
  • Nie używaj produktów zawierających alkohol.

Pamiętaj też, że należy kąpać niemowlę stopniowo coraz częściej, aby uniknąć podrażnień skóry. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, czas kąpieli Twojego dziecka będzie wyjątkowym momentem dla Was obojga.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.