Włoskie imiona dla dziewczynek: 15 propozycji

Włoskie imiona dla dziewczynek: 15 propozycji
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 17 stycznia, 2019

Jeśli za kilka miesięcy zostaniesz mamą i poszukujesz imienia dla swojej córki, być może przypadną Ci do gustu wybrane przez nas włoskie imiona dla dziewczynek. Na naszej liście znalazło się piętnaście propozycji imion wraz z ich znaczeniem.

Przestrzeganie tradycji jest ważne, bez względu na to, z jakiego kręgu kulturowego pochodzisz. Włoskie imiona dla dziewczynek z pewnością mogą brzmieć egzotycznie.

Jednak niektórzy rodzice chcą zerwać z tradycją i nadać swojemu dziecku wyjątkowe imię.

Dlatego w tym artykule przedstawimy włoskie imiona dla dziewczynek oraz znaczenie, jakie ze sobą niosą.

Włoskie imiona dla dziewczynek

1. Carlotta

Znaczy “silna”, a jego niemiecki odpowiednik to Carlota. Doskonale nadaje się dla dziewczynki o silnej osobowości. Kobiety noszące imię Carlotta często mają mocny charakter, który pomaga im odnieść sukces.

2. Giulia

To przepiękne imię, które przybiera również formę Julia. Oznacza “kręcone włosy”. Dlatego to świetne imię dla dziewczynki o kręconych włosach.

3. Antonietta

To jedno z najpiękniejszych włoskich imion. Nosiło je wiele znanych osób, na przykład królowa Marie Antoinette. Antoinette to “mały kwiat” lub “pełna chwały”.

4. Francesca

Francesca pochodzi od łacińskiego słowa Franciscus, które oznacza “francuskiego mężczyznę”. Paradoksalnie, Francesca to “francuska kobieta”. Ze względu na łacińskie pochodzenie imię często występuje we Francji, Włoszech i Katalonii.

Dziewczynka całująca niemowlę leżące na kanapie w główkę

5. Chiara

To piękne włoskie imię ma również inną formę: Clara. Imię Chiara oznacza “przejrzysty” lub “jasny”.

6. Anunzziata

To imię dosłownie oznacza “zwiastowanie” i odnosi się głównie do Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Ponieważ Włochy to państwo katolickie, religijni Włosi często nadają je swoim córkom. Dlatego doskonale sprawdza się dla dzieci rodzin wierzących.

7. Dalila

Znane imię o hebrajskim rodowodzie. W Biblii imię Delila nosiła żona Samsona, która zdradziła go i wydała Filistynom. W dosłownym tłumaczeniu znaczy “ta, która posiada klucz”.

8. Flavia lub Flaviana

To “osoba o jasnych włosach”. Powinnaś rozważyć wybór tego włoskiego imienia, jeśli Twoja córka urodziła się z jasnymi włosami.

9. Constanza

To imię oznacza “ta, która należy” lub “trwałość”. Dlatego kobiety noszące imię Constanza mają często umiejętności przywódcze i wywierają duży wpływ na innych.

10. Luigina

Luigina znaczy “silna w boju”. Inna forma tego imienia to Luisa, ale włoska wersja nadaje mu romantycznego wydźwięku.

11. Isabella

Imię pochodzenia hebrajskiego, które ma wiele wariantów w różnych językach, na przykład Isabel lub Isabela. Oznacza “tą, która kocha Boga”.

12. Corina

To imię o znaczeniu “dziewica”. Dziewczynki, które je noszą, często mają silną osobowość i charakter. Mogą być bardzo szczere i entuzjastyczne.

Kartka z pustym dymkiem na tle brzucha - włoskie imiona dla dziewczynek

13. Alessandra

Mówiąc krótko – to “zwyciężczyni”. To ciekawa odmiana hiszpańskiego imienia Alejandra, a zarazem jedno z najpopularniejszych imion żeńskich we Włoszech. Dlatego właśnie osoby je noszące mają zazwyczaj wspaniałą osobowość, która ułatwia nawiązywanie i utrzymywanie znajomości.

14. Fabiola

To imię oznacza “kultywatora fasolek”. Słynna osoba, która nosiła to imię, to Fabiola z Rzymu, znana także jako święta Fabiola. Po śmierci drugiego męża sprzedała cały majątek i rozdała pieniądze ubogim, a sama przez resztę życia opiekowała się chorymi.

15. Gabriella

Gabriella ma również inną formę: Gabriela. Jednak niektóre osoby uważają, że włoska wersja jest bardziej elegancka. Oznacza “kobietę Boga”.

Astrologowie wierzą, że osoby noszące imię Gabriella instynktownie podejmują dobre decyzje. Dziewczynka o takim imieniu ma bardzo słodką, radosną i czułą osobowość.

Poznałaś już włoskie imiona dla dziewczynek i możesz wybrać spośród nich takie, które najbardziej pasuje do Twojej córki.

Pamiętaj, że imię może wywierać wpływ na osobowość Twojej córki. Zastanów się i podejmij decyzję, która pomoże Twojej dziewczynce w przyszłości.

Wybór imienia to sprawa, której warto poświęcić więcej czasu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Krawczyk, M. J., Dydejczyk, A., & Kułakowski, K. (2014). The Simmel effect and babies’ names. Physica A: Statistical Mechanics and Its Applications. https://doi.org/10.1016/j.physa.2013.10.018
  • Barucca, P., Rocchi, J., Marinari, E., Parisi, G., & Ricci-Tersenghi, F. (2015). Cross-correlations of American baby names. Proceedings of the National Academy of Sciences. https://doi.org/10.1073/pnas.1507143112
  • Xi, N., Zhang, Z. K., Zhang, Y. C., Ge, Z., She, L., & Zhang, K. (2014). Cultural evolution: The case of babies’ first names. Physica A: Statistical Mechanics and Its Applications. https://doi.org/10.1016/j.physa.2014.03.042

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.